Nabídka českých a slovenských her pro rok 2023

Nabídka českých a slovenských her pro rok 2023

Hollywoodská akce, život na vesnici, velký případ, bratislavské podsvětí i záchrana Země

Zdroj: InGame Studios, Zima Software, FiolaSoft Studio, Boomer Games / koláž, Vortex
13. 1. 2023

Ani letos vás nepřipravíme o souhrn nadcházejících her, které chystají čeští a slovenští vývojáři v průběhu roku vydat nebo uvolnit do předběžného přístupu. Předcházející dva roky byly nabité a různorodé, což už ostatně předpovídaly naše souhrny zkraje let 2021 a 2022. Samozřejmě je v lednu toto podobné lákání trochu ošemetné, jelikož se může řada dalších titulů ještě v průběhu roku objevit, nicméně z toho, co zatím víme… Co nás tedy letos čeká?

Crime Boss: Rockay City

Největším nadcházejícím titulem je nedávno oznámená hra Crime Boss: Rockay City, na níž pracuje brněnské InGame Studios Jarka Koláře. Mnozí hráči si nepochybně přáli, aby se ve studiu pod rukama někdejších vývojářů Vietcongu zrodil jeho remake, namísto toho však v Brně vzniká velká zločinecká akce ve stylu devadesátek. Hra byla představena ke konci The Game Awards 2022, kde ji dokonce uvedl herec Michael Madsen, jenž je jen střípkem skutečně hvězdného obsazení. Madsena, který ztvárňuje hlavní postavu Travise Bakera, ve hře doplňují Chuck Norris, Danny Trejo, Kim Basinger, Michael Rooker nebo Danny Glover. Travisovým a tedy i hráčovým cílem pak je ovládnout podsvětí a stát se jeho novým králem či spíš bossem. V cestě mu však stojí celá řada nepřátel a úkolů, jak jsme již psali krátce po oznámení. Crime Boss: Rockay City vyjde již 28. března 2023 na PC prostřednictvím Epicu a později se mohou těšit i hráči na PlayStationu 5 a Xbox Series X|S.

Matcho

Další z velkých očekávaných her je match-3 FPS Matcho od FiolaSoft Studio, které stojí i za oblíbenou hardcore plošinovkou Blackhole z roku 2015. Hra je ve vývoji už řadu let a vývojáři se uchýlili dokonce k přechodu z Unreal Enginu 4 na Unreal Engine 5. Po svém velkém představení minulý rok ještě doznala na základě zpětné vazby různých změn a vydání během letošního roku by už mělo skutečně platit. O hře jsme zde opakovaně psali a dokonce jsme se o ní pobavili i v rozhovoru s Filipem Kraucherem, a tak můžete spoustu dalších informací nalézt v našich starších článcích. Připomeňme, že hra má namířeno na PC, Xbox Series X|S a PlayStation 5 a nabídne plnohodnotný český dabing, ale představení herců si musíme stejně jako v případě přesného data vydání zatím ještě počkat.

Polda 2 remástr

Co dodat? Polda 2 remástr podobně jako Polda 7, jenž vyšel loni v dubnu, zabodoval v kampani na Hithitu, čemuž bezpochyby dopomohl i fakt, že je mnohými hráči považován za nejlepší díl této pětadvacetileté série. Vývojáři ze Zima Software fanoušky nalákali již hratelnou ukázkou remasteru v sedmém Poldovi, který se setkal s velkým ohlasem, proto na sebe oznámení nenechalo dlouho čekat. Původní hru z roku 1999 ovšem nevylepší pouze nový grafický kabátek nebo lehké předělání hudebního doprovodu, ale dočká se i rozšíření příběhu, které vysvětlí, co se stalo mezi druhým a třetím dílem, v němž je Pankrác už soukromým detektivem. Polda 2 remástr by měl být dokončen v listopadu letošního roku pro PC, v roce 2024 by jej pak měly následovat i verze pro Android a iOS.

Last Holiday

Na konci října 2022 jsme vás informovali o připravované hře od studia Boomer Games, jež nese název Last Holiday. Navzdory svému anglickému pojmenování se jedná o vesnický či spíše vidlácký survival simulátor zasazený do severních Čech roku 2000. Od té doby se hra těší nemalé pozornosti například díky svému zasazení, svérázné prezentaci nebo hvězdnému dabingu, kterého se ujali herci jako Petr Rychlý, Jakub Prachař, Bohuslav Kalva, Alice Šnirychová nebo Daniel Ferenc a další. Svou přízeň fanoušci dokázali i během kampaně na Startovači, kde vývojáři vybrali přes 340 tisíc korun. Nyní navíc naznačili, kdy zhruba si budou moci hráči život na vesnici vyzkoušet – do předběžného přístupu by hra podle momentálních plánů měla vstoupit ve druhém čtvrtletí letošního roku, takže si nachystejte lahváče.

Vivat Slovakia

Svou domovinu prostřednictvím lehkého výletu do minulosti zpracovávají i vývojáři z bratislavského studia Team Vivat, které se svým projektem pro změnu uspělo v kampani na StartLab. Jejich hra Vivat Slovakia, o níž jsme zde již také opakovaně psali, bývá často označována za slovenské GTA odehrávající se v ulicích fiktivní Bratislavy během 90. let, do čehož vstupuje i rozpad Československa a vznik nového státu. Už to bylo samo o sobě divoké, ale slovenské podsvětí nabízí nejrůznější nepěkná překvapení a organizovaný zločin jen kvete. Ve středu toho všeho se nachází mladý taxikář, jehož se ve hře ujmeme a budeme se tím vším prodírat, přičemž samotný titul navazuje na první počin studia Vivat Sloboda, jenž byl vytvořen u příležitosti výročí sametové revoluce, ale tehdy byla jen pouhým zlomkem současné hry. Vivat Slovakia láká také na profesionální slovenský dabing, přičemž hlavní role se ujal Marián Labuda ml., v těch dalších ho doplní například Lukáš Frlajs, Rasťo Piško, ale třeba i bezpečnostní analytik Milan Žitný. Vydání je naplánováno na podzim 2023.

Forgotten But Unbroken

Do konce roku 2023 by měla dorazit i slovenská tahová strategie Forgotten But Unbroken od nitranského studia Centurion Developments. Této hře, jež dříve nesla název Secret War, jsme se zde věnovali opakovaně, přinesli jsme reportáž z nahrávání českého dabingu a už jsme si ji mohli i vyzkoušet na Gamescomu. Forgotten But Unbroken nás postaví do čela skupiny odboje za druhé světové války, jíž se budeme muset probít a činit nelehká rozhodnutí ve snaze osvobodit Evropu, to vše ve stylu podobném hratelnosti legendární sérii XCOM. Ač se jedná o slovenskou hru, přítomen bude již zmíněný český dabing, v jehož obsazení nalezneme Richarda Wágnera, Petra Rychlého a Marka Vašuta. Vydání vývojáři v tuto chvílí plánují v prosinci.

HeistGeist

I další slovenský titul v našem seznamu zpracovává Bratislavu, tentokrát však v budoucnosti, a dokonce té kyberpunkové. HeistGeist od Doublequote Studio je kyberpunkové karetní RPG se silným důrazem na příběh, jež je zasazeno do roku 2040 a ostatně už v samotném artworku si můžete povšimnout Bratislavského hradu. Hrdinkou hry je Alexandra, která se věnuje zlodějně, ovšem jeden z kšeftů se jí příliš nevydaří a je nucena se dát na útěk. Nechce však utíkat napořád, proto je odhodlána sestavit schopný tým a znovu vyrazit do akce, která zahrnuje loupeže, boj nebo hackování. Kromě příběhu s rozhodováním nemají podle autorů chybět ani hádanky nebo vylepšování jednotlivých karet. Hra vyjde letos, ale konkrétní datum zatím vývojáři neoznámili.

Repeat

Vraťme se zpět k nám, jelikož další hrou, která stojí za pozornost, je logická hra Repeat od týmu z brněnského Ateliéru Duchů. Prototyp vzešel z game jamu Ludum Dare a hra jako taková měla původně vyjít již v roce 2021, kdy dorazilo i demo. Nakonec ale i díky demu, které odhalilo slabá místa, došlo k téměř kompletnímu přepracování celého projektu a vývoj byl několikrát restartován, jak vývojáři uvedli v listopadu. Zůstala základní mechanika smyček a stejně tak sci-fi žánr, estetika i struktura se ovšem výrazně změnily. Krystaly, které hru dříve obklopovaly, se proměnily v beton a vývojáři se odvážili proměnit i level design a samotný pohyb. Nyní tak můžeme hovořit o first person plošinovce s parkourem a hádankami. Toto by každopádně měla být poslední změna a tým z Ateliéru Duchů slibuje na Steamu vydání během letošního roku.

The Gray Man

Repeat ovšem není jediným titulem, který zastřešuje Ateliér Duchů. Ke konci roku jsme si zde představili i netradiční experimentální a značně znepokojivý projekt The Gray Man, na kterém pracuje Richard Haraším, jenž na internetu rovněž vystupuje pod přezdívkou „purn“. Takto podepisuje svá vtipná videa a nejrůznější parodie na YouTube, ale má za sebou i pixelartovou běhačku Zeminátor, za níž byl nominován na Českou hru roku 2019 v kategorii audiovizuální zpracování. O co však jde v The Gray Manovi? Protagonistou je sériový vrah Anthony, jehož svědomím se hráč stane a ovládá jej. Či spíše se o to snaží, jelikož nad ním nemá úplnou kontrolu, a tak bude muset některým věcem zkrátka jen přihlížet. Příležitost konat ovšem též dostane, a tak je jen otázkou, jaký osud Anthonyho potká. Hra zaujme svým audiovizuálním zpracováním, které je záměrně vyvedeno v nízkém rozlišení. Haraším by měl dle svých vlastních slov hru dokončit letos, jak nám v listopadu prozradil společně s dalšími zajímavostmi o hře i jejím vzniku.

Dreadhunter

Vývojáři z pražského studia Trickster Arts, které stojí za mobilním a později i PC titulem Monolisk, v říjnu oznámili izometrickou twin-stick střílečku Dreadhunter, na níž pracují od roku 2020. Ta nabídne kosení nepřátel a probíjení se hordami příšer procedurálně generovaných úrovních a vedle vylepšování vlastního mecha a zbraní nabídne i prvky RPG a souboje s bossy. Ty hráče odmění vybavením, díky němuž si budou moci přizpůsobit svůj styl hry, a jak už vidno ze samotného traileru a gameplaye, jedná se celkově o řádně hektickou akci. Procedurální generování by navíc mělo přispět nejen ke znovuhratelnosti, ale dokonce i k nekončící hře. Hra vyjde na PC a ke konci letošního roku by měla vstoupit do předběžného přístupu.

Silicomrades

O Silicomrades už možná víte, pakliže jste si prošli tento souhrn v předchozích dvou letech. I to naznačuje, že je to s touto hrou o něco složitější. I když, zase ne o tolik. Za touto 2D kooperační tužkou kreslenou střílečkou stojí tým Outside the Fox, který funguje pod studiem Charles Games. Hra navíc původně vznikla přímo na Univerzitě Karlově, přesněji během výuky na matfyzu, načež byla dokonce oceněna studentskou cenou na České hře roku 2019. Tehdy však vývojáři se hrou neskočili a jali se pokračovat, přičemž v plnohodnotné verzi už měla původně vyjít, tomu však podle všeho zabránila robobyrokracie, proti níž se ve hře ostatně bojuje. Tým se nicméně neodmlčel a postupně hru ukazovali, kupříkladu i během Souhrn z Czech & Slovak Direct Showcase. Podle posledního videa bychom se však měli letos konečně už dočkat a postavit se zlé robotí byrokracii.

Netspectre

Letos by měla dorazit i kyberpunková hackovací hra Netspectre od vývojářů z týmu Iridescence Interactive. Hackování je zde roguelike záležitostí, v níž je třeba ovládnout cizí sítě, systémy a zařízení prostřednictvím narušení jejich bezpečnosti. Plnění nejrůznějších zakázek přináší finance, jež jsou potřebné pro nákup součástek nebo softwaru, které pomohou v dalším postupu. Hra je poměrně komplexní a její zvládnutí vyžaduje i nějakou tu matematiku, ale vedle hackování je kladen důraz i na příběh a vystavění celého futuristického světa, do něhož je zasazen. Nejlépe však hra vynikne přímo na videu, přičemž jsme si ji zde ukázali dokonce přímo s jejím autorem Martinem Zieglerem. Ani zde zatím nebylo stanoveno přesné datum vydání, vývojáři však doufají, že by se hráči letos měli dočkat.

Magna Regna

Další pouť do české historie nás zavede poměrně daleko, například až do doby Velkomoravské říše. Magna Regna, o níž jsme zde rovněž psali, je real-time strategie od studia Hammer Games, která nabídne dokonce i multiplayer a editor map. Má jít o klasické RTS, ovšem s moderní grafikou i hratelností, samotný základ žánru však zůstává – od malého sídla s jen několika obyvateli se budou muset hráči vypracovat za pomoci získávání surovin, stavění, rozšiřování území i vlivu, cvičení jednotek a následným bojem, zkrátka ale nepřijde ani ekonomika či politika. Nezůstaneme však pouze u Velkomoravské říše, jež byla představena jako první, neboť hra ve výsledku pokryje období od 7. století až ke konci rytířů. Datum vydání bylo naplánováno na 1. listopadu 2023.

Artificial

A ještě jedna slovenská hra. Artificial je logická sci-fi plošinovka s důrazem na fyziku, již vytváří a pravidelně ukazuje nezávislý vývojář Ondrej Angelovič, jehož inspirace vzešla ze sérií Portal a Half-Life. Z pohledu první osoby budeme muset prozkoumat podzemní kolonii na asteroidu 2031 XT, kde se cosi stalo. Průzkum kolonie nebude nic snadného, jelikož je cesta plná překážek, ale i nejrůznějších pastí nebo laserů. Všechny tyto nástrahy a hádanky lze naštěstí překonat logickým myšlením a samozřejmě pohybem, ale kromě toho i manipulací s předměty a okolním světem. Všechny úrovně jsou pečlivé nadesignované, aby vše ideálně fungovalo, přičemž by příběh měl zabrat zhruba tři až pět hodin. Ačkoli zatím neznáme přesné datum, hra by měla být již za rohem a dočkat bychom se podle momentálních plánů měli ještě v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku.

Subsequence

Kolem Vánoc 2023 by pak měla vyjít příběhová adventura Subsequence, na níž pracuje české studio Zoemi Games, jmenovitě pak vývojář Jakub Pilař coby na své prvotině. Hrdinkou hry je Vicky, jež uvízne v podzemní laboratoři, ovšem dostat se z ní nebude jen tak a v cestě stojí řada překážek a hlavně jde i o život. Ačkoli zápletka nezní zrovna dvakrát humorně, ve hře nemá chybět ani humor, ovšem opatrně dávkovaný. Kromě toho hráče čekají klasické prvky a nástrahy adventur v podobě hádanek, interakcí s předměty, průzkumem a konverzacemi. V této souvislosti se jistě hodí dodat, že Subsequence vedle anglického dabingu nabídne i ten český. Subsequence dorazí na PC prostřednictvím Steamu.

A dál?

Kromě plných her nás letos čeká i řada DLC. VR hit Beat Saber od pražského studia Beat Games byl před týdnem potvrzen pro PlayStation VR2 a stejně jako v minulých letech se dá očekávat, že hru obohatí další interpreti a jejich písně. V SCS Software v tuto chvíli kutí nový stát pro American Truck Simulator, jímž je v listopadu oznámená Oklahoma. Česká 4X tahová strategie Imperiums: Greek Wars nabídne další historickou kapitolu i novou část mapy v DLC Rise of Caesar, které se pochopitelně zaměřuje na Caesara a mělo by vyjít ve druhém čtvrtletí. Ve vzduchu ale například visí i vydání DLC Lunapark pro hru Mimpi Dreams, jež bylo oznámeno 17. listopadu 2021 během Czech and Slovak Games Week Direct Showcase, ale nic bližšího zatím vývojáři stále neprozradili.

Tak jako tak se můžeme bezpochyby těšit ještě na spoustu dalších titulů, u nichž zatím datum vydání neznáme, či dokonce nebyly doposud ani oficiálně oznámeny a představeny. Ale to samozřejmě ukáže až čas, nicméně už v tuto chvíli to vypadá na další zajímavý rok pro české a slovenské hry.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru