Jaké české hry by vám v roce 2021 neměly uniknout

Jaké české hry by vám v roce 2021 neměly uniknout

Nebuchadnezzar, Hrot či Polda jsou jen začátek. Domácí vývojáři toho chystají mnohem víc

Zdroj: koláž, Vortex
15. 2. 2021

Hned zkraje roku 2021 se objevilo několik zajímavých českých titulů a některým z nich jsme se už na Vortexu věnovali. Retro střílečka HROT si na konci ledna odbyla svůj vstup do předběžného přístupu na Steamu, což jsme oslavili výživným streamem. Přečíst jste si také mohli recenzi strategie Nebuchadnezzar od vývojářů z Nepos Games, která vychází už 17. února. Ani zdaleka to ale není vše, co se stačilo během začátku nového roku v české herní kotlině odehrát a máme pro vás další skvělé tipy na hry od domácích vývojářů, které byste rozhodně neměli v průběhu roku 2021 minout.

Monolisk

Fantasy RPG nekonečných možností s názvem Monolisk od studia Trickster Arts, které vyšlo původně na mobilní zařízení v roce 2019 a může se dokonce pyšnit oceněním Česká hra roku v kategorii herní design, se 4. února dočkalo vydání na PC. Verze se od sebe nijak zvlášť neliší a stejně jako na mobilu nabízí hráčům vyprávění svých vlastních příběhů a budování levelů pro další hráče díky obsáhlému editoru map. Potěší nenáročné ovládání a zaujme rovněž i zajímavá lowpoly stylizace. Hra je k dispozici zdarma, a tak nic nestojí v cestě k vybavení svých hrdinů, objevování dungeonů, bojů s příšerami a vlastní tvorbě nového obsahu.

Slibná Expedition Zero a Happy Game

V rámci Steam Game Festivalu představila své demo hororová survival hra Expedition Zero odehrávající se na Sibiři. V roli posledního přeživšího je nutné využít svých technických schopností a pomocí craftingu namísto boje přemoci stvůry a odhalit pravdu o expedici. Celosvětové pozornosti pak pochopitelně neuniklo demo hry Happy Game od Jaromíra Plachého a Amanita Design. V něm se nezapřou předchozí Plachého hry Botanicula a Chuchel a celkový styl Amanity, ačkoli se hra svým hororovým námětem vzdaluje od předchozích tvorby oceňovaného českého studia. Festival a tedy i možnost demoverze vyzkoušet už ale bohužel skončil, a pokud jste Happy Game nestihli, budete muset počkat na vydání plné verze, které je naplánované na letošní jaro.

Svoboda 1945

K vydání směřuje i očekávaná adventura Svoboda 1945 od Charles Games, ačkoli ještě není známo přesné datum. Hratelností i komiksovou stylizací pokračuje ve stopách předchozího oceňovaného titulu Attentat 1942 (mimo jiné ocenění Nejlepší hra na německém festivalu A MAZE v době, kdy byla hra v Německu ještě zakázána kvůli nacistickým symbolům, a Česká hra roku 2017), jenž byl vyvinut ještě pod Univerzitou Karlovou a Akademií věd, avšak tentokrát na hráče čeká odhalení detailů o dění v česko-německém pohraničí a odsunu Němců.

Další hry pod záštitou Charles Games

Založení vlastního studia Charles Games otevřelo nové možnosti, kterak nejen vyvíjet, ale i podporovat další tvůrce. Jedním z takových případů je i 2D kooperační střílečka Silicomrades od týmu Outside the Fox. Hra z prostředí robotí byrokracie původně vznikla v rámci výuky na Matfyzu a byla oceněna i studentskou cenou na České hře roku 2019. Její tvůrci se však rozhodli ve vývoji pokračovat a příběh robotího povstání proti byrokracii by měl podobně jako Svoboda dorazit v prvním kvartálu roku 2021. S Charles Games rovněž spolupracuje i Eva Nečasová, díky čemuž se mohla vrátit k vývoji své hry The Legend of the Spirit Bird. Osobitý výtvarný styl této adventuře dodává výtvarnice Petra Valouchová, o jejím vydání však zatím nejsou žádné informace.

Imperiums: Greek Wars

Na začátku února tvůrci z Kube Games odhalili chystané DLC pro 4X strategii Imperiums: Greek Wars s podtitulem Age of Alexander, v němž budou mít hráči možnost pokračovat v lince Filipa II. Makedonského a hrou za jeho syna ještě více rozšířit slávu Makedonie. K tomu budou sloužit i nové funkce a herní postupy, které prověří nejen vojenské a politické schopnosti. DLC má být vydáno ve druhém čtvrtletí letošního roku.

A Knight Never Yields

Své datum vydání zná zajímavá experimentální 3D plošinovka A Knight Never Yields od Bread Over Games – dočkáme se jí už 25. února. Hra pracuje s prvkem absolutní ztráty zraku, kdy hráč projde se svým rytířem úroveň klasickým způsobem a následně se o to pokusí pouze díky ruchům, hudbě a především jejich rytmu. I z toho důvodu Petr Růžička, který stojí za celou hrou, varuje, že hra není pro každého, neboť je nutné se připravit na opakovaná selhání kvůli nastraženým pastem a překážkám, jež na nevidomého rytíře uvnitř hradu a v sedmnácti úrovních čekají.

Nabídka nekončí

Je jasné, že se v průběhu roku objeví nebo upřesní řada dalších titulů. Předběžný přístup by měla opustit temná fantasy 4X strategie The Mystic, nebo do něj naopak vstoupit postapokalyptická strategie s adventurními prvky Extinction Protocol či iCorp, zaměřující se na založení a správu vlastní firmy. Mohli bychom se též dočkat VR MMORPG Archgate, které v nedávné době začalo s menšími testy. Otazníky stran termínu vydání se pak vznáší tak nad soulslike RPG LostHero, o níž jsme už dlouho neslyšeli, izometrickou akční adventurou 1428: Shadows over Silesia nebo sci-fi FPS TauCeti Unknown Origin, které dosud nemají stanovené datum vydání a není jisté, zda se některé z nich dočkáme již letos. S jistotou však víme, že ke konci roku díky podpoře hráčů opět dorazí i Pankrác se svým dalším pokračováním v podobě Poldy 7, kterého jsme si nedávno ukazovali ve speciálním streamu s jeho autorem. Rok 2021 tedy rozhodně zažil zajímavý start, co se týče českých her, a na ohlášení dalších titulů se budeme těšit i přes nutnost trpělivě vyčkávat.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru