Emulátor Yuzu po sporu s Nintendem končí

Emulátor Yuzu po sporu s Nintendem končí

Autoři se s japonskou společností dohodli na ukončení působení a zaplacení 2,4 mil. dolarů

Zdroj: Yuzu
5. 3. 2024

Společnost Nintendo, která v minulém týdnu podala žalobu na autory emulátoru Yuzu z Tropic Haze, dosáhla svého. Vymohla si jednak ukončení existence emulátoru jako takového a jednak přiměla Tropic Haze k mimosoudnímu vyrovnání ve výši 2,4 milionů dolarů. O kauze informoval mezi prvními novinář Stephen Totilo ve svém newsletteru zveřejňovaném na blogu Game File, zpráva se ale rychle rozšířila a detaily přicházely i z jiných stran. Podstatné nicméně je, že ačkoliv k soudnímu sporu ve finále nedojde, končí jeden z nejpoužívanějších emulátoru Nintenda Switch, a to včetně Patreonu či míst, kde se sdružovala komunita, jako je například Discord. Autoři se už z většiny míst odhlásili a s uživateli svého emulátoru se prostřednictvím vysvětlujícího vzkazu rozloučili.

„Tropic Haze, společnost stojící za Yuzu, se s Nintendem vypořádala mimosoudně. Tropic Haze zaplatí Nintendu 2,4 milionů dolarů. Ukončí distribuci Yuzu. A předá Nintendu doménu yuzu-emu.org,“ uvedl Totilo na Twitteru. Ve článku následně uvádí, že výše uvedená částka pokrývá škodu, která měla Nintendu existencí emulátoru Yuzu vzniknout, je ale samozřejmě otázkou, jak došlo k výpočtu. Nintendo už dříve uvádělo, že Yuzu se stalo součástí problému kolem uniklé kopie hry The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, díky čemuž se až milion hráčů dostalo ke zmíněné hře více než týden před oficiálním vydáním. Prostřednictvím emulátoru, jakým je například Yuzu, pak mohli hráči hrát očekávaný titul, paradoxně pak v ještě vyšší kvalitě a komfortu nežli na samotném Nintendu Switch.

Nintendo rovněž uvádělo, že Yuzu ke svému fungování neoprávněně využívá dešifrovací klíče konzole a že z úniku hry autoři emulátoru profitovali například už jen tím, že jim v době úniku výrazně stoupnul počet předplatitelů na Patreonu. Tohle vše patrně vedlo k prozření, že argumentace Nintenda je v této věci velmi silná a autoři Yuzu tak zřejmě nechtěli riskovat ještě větší trest v případě, pokud by došlo na soud. Dohodu mezi oběma společnostmi ještě musí formálně stvrdit přidělený soudce, s přihlédnutím k tomu, že se autoři emulátoru stihli rozloučit se svými zákazníky, zrušili Patreon a chystají zrušit také přístup na oficiální stránky emulátoru, se však dá mluvit skutečně jen o formalitě.

Je konec

Co se týče reakce Tropic Haze, ta přišla už v průběhu víkendu, bavíme-li se o odpovědi na žalobu. Advokát společnosti uvedl, že byla žaloba přijata a slíbil vyjádření v zákonné lhůtě 60 dní. Nakonec to ale nebylo potřeba a celá kauza končí velmi krátce poté, kdy se naplno rozhořela. Další vzkaz tak už byl finální a autoři Yuzu se v něm vymezují proti pirátství nebo tomu, že by pirátství sami podporovali. Vzkaz se objevil na sociálních sítích a hned v úvodu v něm lidé z Tropic Haze vysvětlují, že spolu s Yuzu ukončují rovněž podporu emulátoru Citra, přes který bylo možné hrát hry určené pro Nintendo 3DS. „Tým Yuzu byl vždycky proti pirátství. Projekt jsme spustili v dobré víře, z vášně pro Nintendo, jeho konzole a hry, takže jsme neměli v úmyslu způsobit jakoukoliv škodu,“ říkají autoři emulátoru dále. Uznávají ale, že jejich produkt neoprávněně nakládá s duševním vlastnictvím Nintenda v podobě zmiňovaných dešifrovacích klíčů, čímž mohli nechtěnému pirátství otevřít dveře.

„Byli jsme hluboce zklamaní, když uživatelé použili náš software k úniku herního obsahu před jeho vydání a zničili zážitek poctivě platícím hráčům a dalším fanouškům,“ kají se autoři Yuzu a potvrzují, že v takovém případě nemohou s emulátorem pokračovat. Opakovaně zmiňují, že pirátství nebylo hybnou silou za celým projektem, a právě proto obratem stahují veškerý zdrojový software z internetu, ruší Patreon i servery na Discordu a brzy poté bude následovat i oficiální web. „Věříme, že tato opatření budou alespoň malými krůčky na cestě za ukončením pirátství,“ uzavírají pak lidé z Tropic Haze. Stephen Totilo v závěru svého blogu dodává, že Yuzu fungovalo od roku 2018, tedy rok po uvedení Switche, a zásah ze strany Nintenda může mít podobný dopad i na další emulátory na trhu. Nejohroženější je v tomto ohledu patrně emulátor Ryujinx, který rovněž spoléhá na neoprávněně použité dešifrovací klíče Switche a dá se tudíž očekávat podobná žaloba i proti jeho autorům.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru