Velká Británie předběžně schválila akvizici Activisionu

Velká Británie předběžně schválila akvizici Activisionu

Spojení s Microsoftem je téměř dokončeno. Pomohl přesun práv na cloudové hry k Ubisoftu

Zdroj: koláž, Vortex
22. 9. 2023

Zpráva, na kterou čekal Microsoft přes rok a půl, se s největší pravděpodobností přiblížila. Dokončení akvizice společnosti Activision Blizzard je na spadnutí poté, kdy spojení po dalších přezkumech posvětily i britské regulační orgány. Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy ve Velké Británii (CMA) vydal předběžný souhlas k dokončení obchodu (přes VentureBeat) a jediné, co mu nyní stojí v cestě, jsou případné připomínky třetích stran, které mohou být akvizicí nějakým způsobem dotčeni. Po dlouhých měsících vyjednávání se však již neočekává, že někdo významný s opodstatněnými výhradami přijde a je nyní už téměř jisté, že se Activision Blizzard a všechny další divize v nadcházejících dnech stanou majetkem Microsoftu, který za ně zaplatí téměř 70 miliard dolarů.

„Ačkoliv CMA stále vnímá dílčí obavy týkající se nového návrhu, nápravná opatření Microsoftu by podle předběžného závěru CMA měla tyto problémy vyřešit,“ zní podle VGC stanovisko regulátora. Odkazuje se tím k srpnovému přesunu práv na cloudové hry od Activision Blizzard k Ubisoftu, který je může v této formě nabídnout svým předplatitelům, případně dále licencovat pro využití dalšími službami. Tento krok, kterým je vyloučena exkluzivita uvedení těchto her jen skrze Xbox Cloud Gaming, britským regulačním úřadům stačil k tomu, aby akvizici přestaly blokovat, byť stále mají drobné výhrady. CMA se obává, že by poskytování práv mohlo být různým způsobem obcházeno či zneplatněno před vypršením dohody, která má 15letou působnost. Jde ale spíše už jen o upozornění nežli další argument k neudělení souhlasu, čímž se opět vracíme k tomu, že vleklý obchod je defacto u konce.

Společnost Activision Blizzard předběžné rozhodnutí CMA samozřejmě vítá a je potěšena, že nabídnutá řešení navrhovaná Microsoftem vedla ke smíru. „Těšíme se na spolupráci s Microsoftem a dokončení regulačního přezkumu,“ komentuje pak Activision Blizzard aktuální vývoj situace. Reagovat na ni stihl už i generální ředitel Bobby Kotick v e-mailu určeném zaměstnancům, který se ale podle očekávání dostal na veřejnost.

„Jak jsem řekl při oznámení akvizice, pomůže urychlit naše budoucí plány v oblasti her a umožní nám lépe sloužit našim hráčům. Společnost Microsoft uznává závazek k vývoji skvělých her a tvůrčí nezávislosti, který nám dobře sloužil posledních 30 let,“ uvedl Kotick. Je zároveň přesvědčen, že zdroje Microsoftu, technologie a dostupné nástroje poskytnou Activisionu „ještě lepší možnosti pro vytváření ještě lepších her“. Doplnil rovněž, že pro fúzi jde o jeden z nejvýznamnějších milníků a slíbil, že bude zaměstnance informovat, až budou známa další stanoviska. Vyjádření Microsoftu není v tuto chvíli k dispozici.

Nahlásit chybu v článku

6

Napsat komentář

Další články
Nahoru