Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 miliard dolarů

Další velká akvizice na herní scéně, Microsoft tak získává Diablo, Call of Duty nebo Overwatch

Zdroj: koláž/Vortex
18. 1. 2022

Před malou chvílí Microsoft oznámil nákup herního giganta Activision Blizzard. O transakci nejprve informoval Wall Street Journal, přičemž akcie společnosti vzrostly o 37 %, akcie Microsoftu naopak o 2 % propadly. Situace na trhu se však samozřejmě i nadále vyvíjí. Koupě Activisionu přijde Microsoft na 68,7 miliard dolarů (zhruba 1,5 bilionu Kč) a zajistí si tak slavné a úspěšné značky jako Warcraft, Diablo, Overwatch nebo Call of Duty. Tato koupě, jež je současně největší v herní historii vůbec, dosadí Microsoft na třetí místo v žebříčku největších herních firem na světě – na prvním je Tencent a na druhém Sony.

Zdroj: Microsoft

Krátce po prvních reakcích přišel Microsoft s oficiálním prohlášením. Dle něj si od tohoto nákupu slibují přinášení radosti na všech zařízeních, rozšiřování komunity i oblasti působnosti. Kromě franšíz samotného Activisionu nebo Blizzardu získává i studio King, jež stojí za mobilním hitem Candy Crush, či dokonce esportovou organizaci Major League Gaming. Microsoft se chce ještě více pustit do propojování svých služeb napříč počítači, konzolemi, mobilními zařízeními a cloudu a navíc hodlá rozšířit nabídku předplatného Game Pass, které dosáhlo hranice 25 milionu předplatitelů, o své nejnovější úlovky.

Microsoft nadále pokračuje ve stupňování svých akvizic. Zatímco v roce 2014 zakoupil vývojáře Minecraftu Mojang za 2,5 miliardy dolarů, loni za Bethesdu dal 7,5 miliardy dolarů. Částka za Activision Blizzard působí o to ohromněji. Ačkoli společností Activion Blizzard už delší dobu zmítají problémy a kauzy kolem zneužívání, sexuálního obtěžování nebo pracovních podmínek, což mělo za následky propuštění desítek zaměstnanců, výkonný ředitel Bobby Kotick zůstává ve vedení. V tuto chvíli budou ještě obě společnosti fungovat nezávisle až do dokončení transakce, což by mělo být dle emailu, který rozeslal Kotick svým zaměstnancům, s největší pravděpodobností na konci června 2023. Pak bude Activision Blizzard plně podléhat Philu Spencerovi.

Jako tým si dáváme za cíl rozšířit radost z hraní her mezi všechny lidi na planetě. Víme, že hraní je celosvětově nejživější a nejdynamičtější formou zábavy, a zažili jsme sílu sociálního propojení a přátelství, jež právě hraní umožňuje.

Ten má pochopitelně z nákupu radost a pochvaluje si, že se do Xbox týmu přidají kromě již výše zmíněných sérií i Crash Bandicoot, StarCraft, Tony Hawk, Spyro, Hearthstone nebo Guitar Hero a že budou moci spolupracovat s mnoha skvělými tvůrci. Těch rozhodně není málo a repertoár kromě Activision Blizzard zahrnuje i studia Beenox (Crash Team Racing Nitro-Fueled, Call of Duty: Modern Warfare 2 Campaign Remastered), Sledgehammer Games, Raven Software a Treyarch (Call of Duty: Vanguard), Toys for Bob (Crash Bandicoot 4: It’s About Time), Digital Legends, High Moon Studios, Radical Entertainment, Demonware a další týmy. Pro hráče vlastnící Game Pass to bude znamenat nabídku nových i starých titulů na Xbox i PC. Otázkou pak zůstává, zda nedojde na více exkluzivit, které by nepotěšily hráče výhradně na PlayStationu. Microsoft pak bude i nadále pracovat na své vizi „Metaverse“.

Nahlásit chybu v článku

32

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru