Technotopia, Alawar, Sci-fi budovatelská strategie vsadila na styl art deco

Sci-fi budovatelská strategie vsadila na styl art deco

Technotopia připomene na první pohled BioShock. Umělá inteligence tu má postavit utopii

Zdroj: Yustas
11. 5. 2024
Název: Technotopia Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr:

Mám rád vizuálně nápadité hry a jednou takovou bych vám teď rád představil. Jmenuje se Technotopia a je to budovatelská strategie, ve které postavíme město zítřka. Obsahuje ale také prvky karetních her a roguelike. Hráč se ujme umělé inteligence jménem Iris, jejímž úkolem je vybudovat dokonalé město ve světě, jenž se potácí na okraji chaosu.

Výchozí premisa je následující. Světem otřásly společenské a ekonomické konflikty. Křehkou stabilitou se může pochlubit jen jedna jediná metropole. Úřady se proto rozhodli vytvořit algoritmus, který by dokázal vybudovat a spravovat dokonalé město pro všechny společenské vrstvy. Právě tenhle projekt zrodil zmíněnou Iris, jejímž úkolem je pomoci stvořit utopii. Ale prakticky je to vaším úkolem.

Autoři lákají, že s balíčkem stavebních karet máme nechat vyrůst různé čtvrti, řešit urbanistická dilemata, plnit požadavky různých lidí a připravit se na všemožné překážky, zatímco musíme uvážit rozmanité potřeby a problémy našich obyvatel.

Vybudovat utopii prý nebude snadné. O vliv nad městem soupeří čtyři různé frakce – kapitalisté, aristokraté, politici a obyčejní lidé. Každé rozhodnutí, které učiníme, trochu vychýlí misky vah moci a hráč musí vystupovat jako zkušený mediátor, který se postará o to, že jsou uspokojeny potřeby všech skupin. Musíme udržovat rovnováhu, protože každá z nich usiluje o větší moc.

Jak už bylo řečeno, staví se za pomoci balíčku karet. Jednotlivé kousky nechají vyrůst mrakodrapy, parky i rezidenční čtvrti. Město je ale živý organismus. Musíme se proto vypořádat rovněž s náhodnými událostmi, jako jsou požáry nebo gangy, které mohou ovládnout některé čtvrti. Jednotlivé frakce nám budou nabízet svá řešení. Máme naslouchat všem, ale dávat pozor na možné následky.

A samozřejmě tu narazíme na pestrou směs postav. V našem městě budou žít hackeři, oligarchové, vynálezci, ale i zločinci, jmenují autoři. Můžeme komunikovat se smetánkou a využít její pomoc výměnou za různé služby. Dokonalé město se buduje pro lidi a s pomocí lidí.

SimCity v BioShocku

Hra podle mě ale zaujme také na pohled. I když asi nenabídne tu nejjemnější grafiku, její estetika je opravdu zajímavá a připomněla mi třeba BioShock. Inspirovaná je samozřejmě stylem art deco

V tuto chvíli je možné Technotopii bezplatně vyzkoušet, protože autoři spustili na Steamu playtest. O vstup je potřeba požádat a pokud se na vás usměje štěstí, čeká na vás ochutnávka futuristického města. Vývojáři chtějí nasbírat zpětnou vazbu a spolupracovat s komunitou. Otevřeně upozorňují, že v testu narazíme na chyby, a žádají o následné vyplnění dotazníku.

Na hře pracuje nezávislý vývojářský tým Yustas a vydává ji společnost Alawar.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru