The Crew Motorfest, Ubisoft, První dojmy z The Crew Motorfest

První dojmy z The Crew Motorfest

Možná je to až moc jako Forza Horizon, ale Ubisoft může nabídnout důstojnou alternativu

Zdroj: Ubisoft
22. 7. 2023
Název: The Crew Motorfest Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , Žánr: Datum vydání: 14. 9. 2023

V těchto dnech se v rámci testu nové závodní hry The Crew Motorfest od studia Ubisoft Ivory Tower vydal velký počet hráčů a (nejen) automobilových nadšenců na havajský ostrov Oahu. Jsem jedním z nich a rozhodl jsem se s vámi podělit o své první dojmy. Hru jsme zařadili do streamu a následně jsem jí ochotně věnoval další hodiny. Musím přiznat, že mi padla do oka hned při svém oficiálním představení, a to navzdory skutečnosti, že nejsem řádný velký fanoušek prvních dvou dílů. Tenhle mix Forzy Horizon a Test Drive Unlimited mi ale sedl a i přes některé výhrady mám dojem, že by se zdaleka nemusel zavděčit jen hráčům na PlayStationu, kteří nemají takový výběr na poli open world arkád.

O The Crew Motorfest nelze mluvit a vyhnout se přitom do očí bijící podobnosti s Forzou Horizon. To je téma, které bude nesporně hráče rozdělovat během bety, do vydání a nejspíš i po něm. Zatím si netroufnu odpovědět na otázku, zda nabídne Ubisoft dostatek odlišností a novinek. I když by šlo přirozeně mluvit třeba o tom, že The Crew Motorfest má ve své garáži víc než 600 strojů a mezi nimi i motorky, lodě a letadla. Jinak je ale snadné hledat, v čem se hry podobají. Asi jako když nám Immortals Fenyx Rising od Ubisoftu připomínal The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Troufnu si ale říct, že taková podobnost by hráčům nakonec nemusela tolik vadit, pokud se z The Crew Motorfest nakonec vyklube kvalitní hra. Jako se to ostatně stalo právě v případě Immortals Fenyx Rising.

Každý playlist začíná speciálním videem, někdo vám do toho povídá něco o historii a tenhle mix obzvlášť pěkně vynikne u nostalgických závodů, kde ho doplňuje dobová hudba i speciální obrazový filtr.

Mně se zatím novinka velmi líbí a pozitivní dojmy u mě jednoznačně převažují, i když mám i pár výtek. Začnu ale tím příjemným. Hra se dobře ovládá a skoro se v tomto ohledu blíží intuitivnosti Forzy. Zkušenosti autorů jsou znát. Také zakladatelé studia Ivory Tower ještě před sérií The Crew pracovali ve studiu Eden Games, které dalo světu kromě V-Rally třeba právě Test Drive Unlimited, jehož pokračování s podtitulem Solar Crown od týmu KT Racing a Naconu to bude mít v konkurenci Motorfestu ještě těžší. Na hře od Ubisoftu jsou kromě jiného vidět peníze, které do ní vydavatel může vrazit. A nejde jen o opulentnější zpracování, než předvedl Solar Crown v nedávném streamu nebo obří garáž, ale třeba také stylový hudební doprovod čítající řadu licencovaných skladeb různých žánrů.

Těší mě komplexní nastavení obtížnost rovněž inspirované Forzou Horizon a baví mě rozdělení hry na tematické playlisty, v nichž si zkoušíte různé stroje a navíc se i něco dozvíte. Každý takový playlist začíná speciálním videem, někdo vám do toho povídá něco o historii a tenhle mix obzvlášť pěkně vynikne u nostalgických závodů, kde ho doplňuje dobová hudba i speciální obrazový filtr. A musíte se tu obejít bez navigace GPS a v některých chvílích se orientovat za pomoci fotografií a poznávacích bodů. Havají se také moc pěkně jezdí. Nabízí pestré fotogenické prostředí, které je radost prozkoumávat. Hezky se navíc pracuje s plně trojrozměrnou mapou, na níž můžete přiblížit i oddálit jakékoli místo ve světě v reálném čase.

Je to ryze subjektivní konstatování, ale Havaj je pro mě příjemnější svět než třeba Mexiko v poslední Forze Horizon, byť i to tvoří různé biomy a proměňuje se i v čase s různými ročními obdobími. Ale to není výtka. Třeba Británie nebo Austrálie z předchozích dílů jsou mi sympatičtější, a to je i případ prosluněné Havaje. Pestrost světa se zatím (!) odráží i v pestrosti aktivit, ale to je něco, co pořádně prověří až čas a nelze hodnotit po pár hodinách. Líbí se mi, že The Crew Motorfest na vás minimálně zpočátku auta a další stroje do garáže moc nechrlí, ale musíte si je zasloužit, což vás nutí víc přemýšlet, za co budete utrácet. V samotných autech mě pak těší slušný výběr kamer, jejich použitelnost a třeba i poměrně uspokojivá a přiměřeně neklidná perspektiva z interiéru.

The Crew Motorfest si nehraje na Gran Turismo, ale svým způsobem také hezky oslavuje motorsport, i když to dělá pouťovějším stylem. To samozřejmě neznamená, že bych hře neměl co vytknout. V noci a za deště to podle mě sluší hře o poznání méně než za jasného dne. Možná vinou zvláštního nasvícení. Detaily aut v exteriéru i interiéru mi zatím přijdou, že zaostávají za špičkou u konkurence. Města pak působí poněkud prázdně a nejsem si úplně jistý, zda se svět “nevyjezdí” moc rychle. Zatím ale oceňuju, že nezůstalo jen u pěkné mapy a silniční sítě, ale autoři přicházejí i se zajímavými trasami a tratěmi, kterými vás vedou. Opomenout bych neměl ani problémy s optimalizací na PC, ale já hraju na PS5, kde jsem na ně nenarazil, a věřím, že tyto technické aspekty se ještě povede opravit.

Ano, PlayStation by mohl dostat “svou Forzu Horizon”, ale tahle hra by se mohla líbit i na ostatních platformách.

Kruh se uzavírá a já chci končit tam, kde jsem začal. Největší problém bude zřejmě pro autory přesvědčit kritiky, že to není jen variace na Forzu Horizon. Nejenže si leccos vypůjčují, ale někdy podle mě imitují i to, co by nemuseli, nebo minimálně sám nemám v oblibě ani na Forze. Nebaví mě moc tvorba avatara ani formát festivalu. Tady se třeba snaží jít Solar Crown jinou cestou, ale i zde jsou zjevně místa, kde si hry “polezou do zelí”. Napadlo mě to třeba v lobby, kde můžete podobně jako v hotelu u nového Test Drivu obdivovat auta dalších hráčů. Ale znovu musím říct, že Motorfest působí jako hra, jejíž autoři mají finance, které mohou Naconu na některých místech chybět.

The Crew Motorfest je docela blízko. Vychází už 14. září a já jsem na něj hodně zvědavý. Ano, PlayStation by mohl dostat “svou Forzu Horizon”, ale tahle hra by se mohla líbit i na ostatních platformách. Myslím si snad, že Ubisoft překoná Playground Games? Je to v tuhle chvíli předčasné rozhodovat, ale nemyslím si to. I tak by ale mohl nabídnout něco vítaného. Důstojnou alternativu a taková konkurence může vždy jen prospět. Test Drive Unlimited Solar Crown to bude mít příští rok zřejmě zase o něco těžší.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru