Palworld, Pocketpair, Palworld čelí četným nařčením z plagiátorství

Palworld čelí četným nařčením z plagiátorství

Je to vykrádačka, říká bývalý ředitel právníků v Pokémon Company. Co na to vývojáři?

Zdroj: Pocketpair
23. 1. 2024
Název: Palworld Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr:

Senzace posledních dní – akční hra Palworld od vývojářů ze studia Pocketpair – sice hýří optimistickými zprávami o počtech prodaných kusů – již 6 milionů kusů – i množství hráčů – souběžně hrálo na Steamu přes 1,7 milionů lidí – ale čelí také poměrně závažným nařčením z plagiátorství. Už krátce po oznámení hry se začaly objevovat komentáře, že jde v podstatě jen o drzou kopírku Pokémonů, což se alespoň částečně změnilo po vstupu hry do předběžného přístupu, protože nikdo jednoduše nemůže namítnout, že se Pokémoni a Palworld hrají zcela odlišně. Vizuální styl a vzhled příšerek pojmenovaných Palové však zůstává a některé fanoušky Pokémonů nutí k neustálým rozborům, nakolik si jsou s mnohem slavnějšími příbuznými podobní. Vše zašlo až tak daleko, že se k nařčení museli vyjádřit sami zástupci Pocketpairu, novinář Stephen Totilo nicméně přinesl i vyjádření bývalého ředitele právního oddělení Pokémon Company, který má podle svých slov zcela jasno.

Příbuzní Pokémonů

Začněme nejprve rozbory toho, nakolik podoba Palů „vykrádá“ vzhled Pokémonů. Odhlédneme-li od základní podoby a pocitu, že tyhle postavičky jste už někde viděli, někteří fanoušci pečlivě porovnávají 3D modely a zkoumají proporce nebo dokonce zcela shodné části. Jedna z fanynek Pokémonů – Cecilia Fae – sepsala na Twitteru vlákno, které se zabývá základními rysy, jako jsou obličeje, umístění očí nebo třeba zuby a grimasy, které vskutku vypadají velmi podobně. Zmiňuje například Lycanrocovi podobného vlka, dále design těla Pala podobného Electabuzzovi, okopírovaný obličej Giratiny nebo třeba celý model a postoj Garchompa. Obrázků je mnoho, ale jsou tu i další, kteří zašli v porovnávání ještě dál.

Zmínit můžeme například uživatele Twitteru vystupujícího pod přezdívkou byo, který patří k těm, kdo bere modely z Palworldu a příslušných her s Pokémony, aby poukázal právě i na shodné části modelů. Jako příklad můžeme použít krátké video, které byo pořídil při porovnání modelu Luxraye ze Scarlet & Violet a podobného Pala z Palworldu. Ačkoliv nejde o zcela identické modely, proporce jsou téměř shodné a skutečně se zdá, že inspirace musela být poměrně těsná. Byo se nicméně podíval i na výše zmíněného Lycanroca a jeho „neoficiálního“ sourozence, a znovu došlo k vytvoření shodných proporcí, což je jednoduše nepravděpodobné. Je toho ale samozřejmě víc a porovnávaných modelů nejen v podání uživatele bya se na sociálních sítích objevuje opravdu hodně.

Co na to právní oddělení a vývojáři?

Tím se můžeme přenést k vyjádření bývalého ředitele právního oddělení Pokémon Company Dona McGowana pro novináře Stephena Totila na portálu Game File. McGowan toto oddělení vedl mezi lety 2008 a 2020 a v souvislosti s Palworldem nechápe, že situace zašla až takhle daleko. „Vypadá to jako standardní vykrádačka, takových jsem vídával tisíc ročně, když jsem zastával funkci ředitele právního oddělení,“ řekl McGowan. To je poměrně silné vyjádření, které by mohlo potenciálně naznačovat, že se právníci Pokémon Company hrou skutečně zabývají a připravují podklady k tomu, aby na Palworld zaútočili s poukázáním na porušení autorských práv. Nic oficiálního samozřejmě ze strany Pokémon Company nezaznělo, to by však v tuto chvíli ani nemuselo být z jejich pohledu strategické. Na tomto poli tedy nezbývá nic jiného, než počkat na další kroky či vyjádření, což už ale z druhé strany učinili zástupci Pocketpair.

CEO studia, které stojí za Palworldem – Takuro Mizobe – vydal na Twitteru prohlášení, ve kterém se sice dotknul kritiky a nařčení z okopírovaného vzhledu Palů, nebyl však konkrétní. Namísto toho uvedl, že některým zaměstnancům studia bylo vyhrožováno smrtí a od těchto vzkazů se pokusil ostatní odradit. „Ačkoliv jsme zaznamenali různé názory na Palworld, je důležité říct, že dohled nad všemi modely z Palworldu zajišťuje větší tým včetně mě. Já za ně nesu přímou odpovědnost, takže bych ocenil, aby nevhodné komentáře a vzkazy pro naše grafiky ustaly,“ řekl Mizobe. Uvidíme tedy, zda se pod tíhou dalších nařčení odhodlají vývojáři ke konkrétnějším vyjádřením, případně jak se celá situace vyvine. Složitá je i proto, že se z Palworldu doslova přes noc stal skutečný hit, a o to může být zásah Pokémon Company či Nintenda bolestivější.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru