Windows 11 nabídne vylepšování rozlišení pomocí AI

Windows 11 nabídne vylepšování rozlišení pomocí AI

Funkce Auto SR v budoucí aktualizaci umožní hrát hry plynuleji a s vylepšenými detaily

Zdroj: Microsoft
12. 2. 2024

Společnost Microsoft se chystá Windows 11 obohatit o AI funkci Automatic Super Resolution, podle všeho v nadcházející aktualizaci 24H2. O integraci této funkce, která má škálovat obraz z nízkého do vyššího rozlišení v reálném čase, informoval na X uživatel a insider s přezdívkou PhantomOfEarth a přiložil snímky obrazovky z již dostupného preview buildu 26052, což zároveň potvrzuje dřívější zprávy. Díky tomu už nyní tušíme, kde v dohledné době novou funkci nalezneme a zhruba jakým způsobem bude k dispozici. Ačkoli tedy Microsoft ještě tuto AI vychytávku oficiálně neoznámil a nepředstavil, už nyní je zřejmé, že bude zajímavé její výsledky porovnat s tím, co nabízí Nvidia s DLSS nebo AMD FSR a Intel XeSS. 

Zapnutí funkce Auto SR (automatic super resolution) dle screenshotů v tuto chvíli v uvolněném testovacím buildu lze nalézt v nabídce nastavení zobrazení a grafiky. Popisek funkce pak přímo hlásá, že bude AI „využita pro hraní podporovaných her plynuleji a s vylepšenými detaily“. To vše za pomocí jediného kliknutí a bez jakéhokoli složitějšího nastavování, minimálně v této rozpracované verzi, přičemž se snad tato technologie dostane i do finálního vydání. Jak vidno, v nastavení by poté mělo být možné funkci zapnout, vypnout či ponechat zcela automaticky a nastavit pro jednotlivé hry, pro zpracování lze pak vidět možnost zvolit GPU či NPU a také nastavení pro hry hrané v okně.

Funkce samotná zatím ještě není v rámci buildu standardně v provozu a zcela dokončená, uživatel Albacore už ji nicméně dokázal zprovoznit pomocí nástroje ViveTool, který umožňuje zpřístupnit experimentální funkce operačního systému. Zatím však není jasné, jaké požadavky na hardware bude tato chystaná funkce mít a jak přesně bude fungovat. Využití by každopádně nenašla nutně jen ve hrách, ale například i u videa, což už Microsoft loni nabídl prostřednictvím Video Super Resolution v prohlížeči Microsoft Edge. Předpokládá se, že aktualizace 24H2 pro Windows 11 dorazí ke konci letošního roku.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru