Souhrn z Czech & Slovak Direct Showcase

Start Bulánků, vydatná ukázka z MATCHO, slovanské RPG a mnoho dalších novinek a ukázek

Zdroj: SleepTeam, FiolaSoft / koláž, Vortex
14. 11. 2022

Třetí ročník česko-slovenské akce Czech & Slovak Games Week s sebou přináší po loňském úspěchu a ohlasem i druhý ročník speciální herní prezentace Czech & Slovak Direct Showcase, která se pochopitelně zaměřuje jen a jen na české a slovenské tituly, jichž zde napočítáme přes 40. Součástí jsou již oznámené hry, případně hry krátce po vydání nebo s novým obsahem, ale i několik světových premiér. Co se u nás tedy momentálně tvoří a na jaké další herní počiny se můžeme do budoucna těšit?

Bulánci

Akci hned zostra odstartovali noví Bulánci, kteří současně vstoupili do předběžného přístupu na Steamu. Přispěvatelé ze Startovače by tak již měli mít ve svých schránkách aktivační klíče, další zájemci, kteří kampaň nepodpořili, ovšem též nepřijdou zkrátka a můžou si hru rovněž pořídit. Early access verze zatím postrádá online multiplayer, ale kromě lokální kooperace lze hrát i přes Steam Remote Play. Už u vás také létá peří vzduchem?

Afterglitch

Dále se připomněla netradiční česká sci-fi hra Afterglitch, za níž stojí český vývojář a výtvarník Vladimír Kudělka známý také pod přezdívkou Hangonit, který už před lety zaujal svým surreálným herním počinem Rememoried. V tomto případě jsme se sice nedočkali nového traileru, ale i nadále platí, že je hra už téměř za dveřmi a tohoto výtvarně i myšlenkově zajímavého dobrodružství se dočkáme již 9. prosince. O hře jsme psali už v minulosti, a tak si ji můžete připomenout ve starších článcích.

Scarlet Deer Inn

Připomněla se rovněž česká ručně vyšívaná plošinovka Scarlet Deer Inn od vývojářské dvojice Attu Games, tedy Evy a Lukáše Navrátilových, též autorů hry Feudal Alloy. Hra nedávno výrazně změnila stylizaci, kdy se z původní kreslené grafiky stala právě dosti netradiční grafika vyšívaná. Více o hře si můžete přečíst například zde, bohužel stále netušíme, kdybychom se mohli hry dočkat.

Bzzzt

Vývojář Karel Matějka, kterého jsme rovněž nedávno přivítali v rozhovoru, se podělil o další vhled do své dlouhé roky pilované plošinovky Bzzzt. Jak si sami můžete povšimnout v níže přiloženém traileru, Bzzzzt zaujme především pixel artovou stylizací, chytlavou hudbou a samozřejmě i samotným gameplayem. Pokud vás hra zaujala, vězte, že si můžete na Steamu zdarma vyzkoušet její demo. A pokud by vás o hře zajímalo víc nad rámec toho, co zaznělo během streamu, věřím, že již zmiňovaný rozhovor zodpoví řadu vašich otázek.

Space Reign

Co takhle výlet do vesmíru? Zde se ovšem zapojíte do vesmírného konfliktu mezi korporacemi kvůli kontrole vesmírných zdrojů. Space Reign od malého slovenského studia Propulsive Games je strategií a simulací. Začnete s malou vesmírnou lodí, abyste se postupně vypracovali, získali své postavení a mohli se vrhat do stále obtížnějších a důležitějších úkolů. Pak už na vás budou čekat jiné a lepší lodě, které si zaslouží pořádnou výbavu pro případ boje, který probíhá v reálném čase. U příležitosti této akce bylo navíc uvolněno demo, čili můžete hru sami vyzkoušet.

Dreadhunter

Dreadhunter je novou hrou od českého studia Trickster Arts, které vyvinulo úspěšný mobilní Monolisk, který loni vyšel i na Steamu. Fantasy RPG nekonečných možností vyměnili vývojáři za sci-fi a střelbu. Rychlá izometická twin-stick střílečka si pro hráče chystá procedurálně generované úrovně a spoustu nepříjemných nepřátel. I v tomto případě jsme se ovšem dočkali pouze onoho oznamovacího traileru, na hru se ovšem můžeme těšit už v příštím roce. Více o Dreadhunter si můžete přečíst například zde.

Shy Eye Labyrinth: The Incredible Mystery

Pokud máte rádi záhady, hádanky a plošinovky, tohle by mohla být hra pro vás. Shy Eye Labyrinth: The Incredible Mystery je podobně jako další hry z tohoto seznamu již venku, v tomto případě od dubna, ale využila možnosti se svým někdejším trailerem připomenout. Coby duše je hráč uvězněn v labyrintu, z něhož existuje cesta ven pouze skrze řadu hádanek a odhalování tajemství. Cesta ven ovšem nebude snadná a vyžádá si i trochu obratnosti při cestě vzhůru. Rozlousknete záhadu a uniknete?

HeistGeist

Cyberpunkové karetní RPG HeistGeist vyvíjí bratislavské Doublequote Studio, jež se rozhodlo děj nezasadit do USA, Japonska nebo jiných moderních metropolích, nýbrž přímo do Bratislavy 40. let 21. století. Ostatně už v samotném náhledu a artworku můžete spatřit Bratislavský hrad. Hrdinou je zlodějka Alexandra, jíž se ovšem poslední kšeft příliš nevydaří, a tak se musí dát na útěk. Nehodlá však utíkat navždy, proto postupně dává dohromady tým a chce se vrhnout znovu do akce. Tu budete moci prožít i vy, a to za pomocí karetních soubojů. Hra by měla vyjít příští rok.

Cardbob: Revival

Cardbob: Revival je nemilosrdná hack’n’slash rogulite záležitost. Mohli bychom ji zařadit do žánru sci-fi, nicméně namísto mezi vyspělou technologií a nejrůznějšími vychytávkami se odehrává v kartonových rekvizitách. Náš hlavní hrdina Cardbob je navíc obchodník a musí se postarat vždy o ten nejlepší možný obchod, takto to může v tomto sci-fi kartonovém světě fungovat. Tvůrci ze slovenského Mad Cookies Studio zároveň s Czech & Slovak Games Week aktualizovali svou demoverzi, která je pro případné zájemce o tuto akci volně k dispozici k vyzkoušení na Steamu. Vydání plné hry je naplánovano na druhé čtvrtletí roku 2023.

AREAZ

Slovenský survival simulátor Areaz se neustále mění k lepšímu, což dokazuje i zcela nový trailer. Název Areaz hra nenese jen tak náhodou, neboť se hráči budou muset skutečně vypořádat s přežíváním v jednotlivých oblastech – v džungli, na pláži, v močále… V budoucnu mají přibýt například i zasněžené hory, husté lesy a další „areaz“. K přežití je nutno se seznámit s prostředím, využívat jej ke svému prospěchu, vyrábět, stavět, zkrátka celkově přežívat. Prostředí je však nemilosrdné a nestrpí mnoho chyb, proto téměř na každém kroku číhá smrt, pokud si hráč nedá pozor. Hra je od roku 2019 v předběžném přístupu na Steamu.

Stanislav

Pořádná výzva a riziko neúspěchu a nehezké smrti na každém kroku. I tak by se dala popsat náročná 2D plošinovka Stanislav od českého studia Sumo Studio. Hra je to pěkná, vyvedená v pixel artové stylizaci a s parádním soundtrackem, ale současně je i náročná a nemilosrdná. Nejenže se Stanislav pokouší o útěk z vězení, jeho cílem je i záchrana světa před morem. A to rozhodně není lehký úkol. Přece jen však existují možnosti a dovednosti, které mu v jeho cestě pomohou. Pomůžete mu i vy? Hra vyšla na Steamu 20. října.

Netspectre

O hře Netspectre jsme zde již dříve psali a dokonce jsme si ji zahráli přímo s vývojářem Martinem Zieglerem. Jde o cyberpunkovou hackerskou hru, jehož jádrem je samotné hackování, ovšem v roguelike stylu a s komplexní hratelností. Nejlepší je si hru ovšem prohlédnout přímo na videu. Důležitý je ovšem vedle hratelné náplně i příběh celého futuristického světa, a proto vedle hackování dostává značný prostor i vyprávění. Netspectre zatím nemá stanovené datum vydání, ovšem pokud vás hra zaujala, zamiřte do našeho archivu, kde se můžete dozvědět více.

Vranygrai

Českou hru Vranygrai od Dire Badger Studio jsme si zde představili ještě krátce před samotnou prezentací. V příběhu této akční adventury s prvky RPG zavítáme do období před Velkomoravskou říší, tedy zatím herně nezdokumentované části našich dějin, nepočítáme-li právě vyvíjenou velkomoravskou strategii Magna Regna. Ve hře Vranygrai nebude nouze o slovanský folklór a mytologii, ale dotkne se i skutečných historických reálií, ačkoli bude důraz kladen hlavně na legendy. Vývoj hry je zatím na začátku, a tak si budeme muset na další informace počkat. Pokud vás však zajímá, co víme nyní, můžete se začíst do zmiňovaného článku.

Lords and Villeins

Není to ani týden, co budovatelská strategie Lords and Villeins od Michala Rocha a jeho studia Honestly Games po roce opustila předběžný přístup a vyšla v plné verzi. Proto rozhodně nebylo od věci si ji připomenout i nyní a nalákat ty, kteří o hře zatím neslyšeli. Lords and Villeins kombinuje simulátor se strategií a sází mimo jiné na procedurálně generovaný obsah nebo komplexní umělou inteligenci. Budujte, zvelebujte, pěstujte, spravujte, suďte… Panství potřebuje kromě svého pána i soudního vykonavatele, jímž se stává právě hráč. Vše je tak v jeho rukách. Hra je dostupná na Steamu.

MATCHO

Chicken Empire: Weasel in Shadows

Sacred Fire

ARTIFICIAL

Podrobnosti o hře v našem archivu.

Silicomrades

Facteroids

Near the Fear

Podrobnosti o hře v našem archivu.

Light Bringer

Podrobnosti o hře v našem archivu.

Omegabot

Galaxy Highways

Euro Truck Simulator 2

 

Czech & Slovak Direct Showcase 2022

Zbylé hry v tuto chvíli nemají zveřejněné video, jež se objevilo přímo během prezentace, níže se proto můžete podívat na celý stream a seznam obsažených titulů. Objevující se videa průběžně doplňujeme. Byly to hry jako Svoboda 1945: Liberation, American Truck Simulator, Matcho, Colonize, The Last Oricru, Mimi a Líza nebo Captain of Industry.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru