Čeští Lords and Villeins brzy vyjdou v plné verzi

Čeští Lords and Villeins brzy vyjdou v plné verzi

Pixel artová budovatelská strategie s prvky simulace po roce opouští předběžný přístup

Zdroj: Honestly Games
23. 10. 2022

Česká historická budovatelská strategie středověké společnosti s názvem Lords and Villeins loni 30. září vstoupila do předběžného přístupu na Steamu, nyní však přišel čas udělat další krok. Vývojář Michal Roch, který za hrou se svým studiem Honestly Games stojí, oznámil, že po roce v předběžném přístupu hra směřuje k vydání v plné verzi. Tak se stane již 10. listopadu 2023, což s sebou zároveň přináší řadu novinek.

Ve hře Lords and Villeins se hráč stává soudním vykonavatelem, a tak dohlíží na panství svého pána a spravuje jeho majetek. Kromě kombinování strategie a simulátoru sází na procedurálně generovaný obsah, komplexní umělou inteligenci a jistým způsobem i na emocionální dopad na hráče, neboť máte možnost sledovat, jak se pod vaší správou vyvíjí nejen vše kolem, ale jak se vyvíjejí celé rodiny, jež na panství žijí. Cílem je řídit jak šlechtu, tak prostý lid, a tak spravujete šlechtické i rolnické rodiny, do toho vstupují veškeré nástrahy a povinnosti doby, přesněji 14. století. Hráč ovšem není ten nejvyšší a stále jen slouží svému pánovi, čili musí i on plnit své povinnosti a kupříkladu vybírat daně a udržovat rovnováhu.

Kromě budování a zvelebování osad a obydlí je samozřejmě nutné se věnovat zemědělství nebo výrobě s více než 20 různými povoláními. Samozřejmě jsou zde i zvířata, o něž je rovněž potřeba se postarat, nechybí ani střídání ročních období, která mají pochopitelně vliv na půdu. Jak už bylo zmíněno, v Lords and Villeins se klade důraz na umělou inteligenci, díky níž dokáží „vaši lidé“ navazovat vztahy a rozvíjet sami sebe. S tím souvisí i správa rodin, v rámci které za ně může hráč vyjednávat prostřednictvím hlavy rodiny.

S vydáním plné verze se do hry dostanou další možnosti správy daní nebo logistiky, přepracovaný obchodní systém zlepší interakci, objeví se opoziční systém, z něhož může nakonec vzejít rolnické povstání či naopak šlechtický převrat, případně si bude možné najmout svého vlastního špeha, jenž bude shromažďovat informace, ale dokáže se i vypořádat s protivníky. Hra už nyní podporuje vedle angličtiny i češtinu, nově ji však obohatí i němčina, francouzština, ruština a zjednodušená čínština. Dále se například objeví i achievementy a celkově došlo k přepracování uživatelského rozhraní.

Michal Roch na hře pracoval od roku 2017, přičemž se z projektu po večerech nakonec stalo něco většího. Dnes už vývoj zajišťuje tým, ač stále malý, což má na svědomí zaštítění vydavatelem Fulqrum (dříve 1C Entertainment). Projekt našel inspiraci především ve hrách Rimworld nebo Prison Architect, některé prvky se však snaží dělat jinak či posouvat dál. Pokud vás tyto hry oslovily, pak by vás mohlo zaujmout právě i Lords and Villeins. Ještě před vydáním plné verze na Steamu navíc můžete ušetřit, neboť je v tuto chvíli hra nabízena se slevou v rámci slevové akce vydavatele.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru