Proti prodeji Activisionu se staví také Nvidia a Google

Proti prodeji Activisionu se staví také Nvidia a Google

Microsoft by tím získal výhodu na poli vydávání her i předplatných, tvrdí dle Bloombergu

Zdroj: Activision
13. 1. 2023

Nepočítáme-li samotné regulační orgány jednotlivých zemí či regionů, dosud největší brzdou pro Microsoft ve snaze získat společnost Activision Blizzard je japonská Sony. Největší konkurent Microsoftu na poli konzolového hraní v podstatě od prvních okamžiků vyjadřuje hlasitý nesouhlas a poukazuje na celou řadu rizik, které může akvizice z pohledu PlayStationu přinést. I na Vortexu jsme kauzu pečlivě rozebírali a rozhodně neplatí, že se vše týká pouze Call of Duty. Zvlášť, když v této souvislosti už Microsoft poskytl konkurentům včetně Sony značné záruky a i na základě písemných slibů uvedl, že série bude i nadále dostupné na všech platformách. Stále tu však je zbytek katalogu Activisionu, Blizzardu i Kingu a opomenout nelze ani potenciál, jaký tvoří pro budoucnost Game Passu. Obavy proto nikam nezmizely, což nyní podtrhuje také Google a Nvidia, které podle Bloombergu akvizici rovněž kritizují.

Co je podstatné uvést hned v úvodu, ani jedna ze jmenovaných společností se kriticky vůči Microsoftu a akvizici nevyjádřila veřejně. Bloomberg coby věrohodná agentura, vychází z informací anonymních, leč situaci blízkých zdrojů, a první místo, kde bychom se potenciálně měli o kritice obchodu dozvědět, bude až jednání Federální obchodní komise (FTC), která se rozhodla podat na Microsoft antimonopolní žalobu. „Google a Nvidia poskytly informace, které podporují klíčové body kritiky FTC. Tedy že Microsoft získá přílišnou výhodu na poli cloudového hraní, předplatitelských služeb a mobilních her,“ uvádí Bloomberg. Na druhou stranu ale dle agentury nemá Nvidia zájem blokovat celou akvizici, jen si chce zajistit přístup ke všem hrám, patrně v souladu se svou streamovací platformou GeForce Now, fungující defacto jako virtuální počítač s přístupem ke knihovnám řady digitálních distribučních platforem.

Jak už bylo uvedeno výše, mluvčí společností odmítly reagovat na žádost o komentář, a tak nezbývá než čekat, co vzejde z případného sporu Microsoftu s FTC. Připomínáme, že ačkoliv Microsoft označil žalobu v prvním kroku za protiústavní – a to zejména kvůli tomu, že by ji rozhodoval správní orgán FTC, nikoliv federální soud – začátkem roku 2023 své stanovisko otočil a v novém dokumentu už žádné zmínky o protiústavním postupu nejsou. Jenže zatímco mnoha diskutujícím se zdá takto radikální změna legrační a nepochopitelná, faktem je, že právníci Microsoftu mohli udělat a v tuto chvíli si raději přejí, aby je FTC zažalovala. S přesvědčením, že Microsoft spor vyhraje, by se totiž společnost dostala do výhodné pozice díky právu nebýt dvakrát žalován za stejnou věc, čímž by soudní nároky Federální obchodní komise skončily nadobro. Je samozřejmě možné, že za otočkou je i něco dalšího, nejméně pravděpodobné ale je, že by Microsoft změnil názor jen tak.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru