Objevují se další zmínky o hudbě pro Sonica od krále popu

Objevují se další zmínky o hudbě pro Sonica od krále popu

Bývalý ředitel STI stále nemá jasno, proč byla hudba Michaela Jacksona ze hry odstraněna

Zdroj: Sega
6. 8. 2023

Už několikrát jsme se na Vortexu zabývali tím, zda hudbu pro Sonic the Hedgehog 3 před údajnou změnou soundtracku skládal Michael Jackson, či nikoliv. Tahle úvaha byla dlouhou dobu součástí mýtů, které se kolem videoher točí, přičemž rozplétat se začala teprve nedávno. Autor Sonica Júdži Naka totiž loni domněnky mnoha hráčů potvrdil několika zmínkami o králi popu a sdílel dokonce i fotografii pořízenou z vrtulníku, když vývojáři letěli za Jacksonem na ranč Neverland. Ačkoliv stále nemáme k dispozici oficiální prohlášení od Segy, nyní je už jisté, že hudbu měl skutečně na svědomí Michael Jackson a jediné, co zbývá dořešit, je důvod, proč se nakonec musel krátce před vydáním hry pustit do práce skladatel Howard Drossin. Jedním z důvodů měla být nařčení ze sexuálního zneužívání dětí. Druhým pak údajná nespokojenost věhlasného hudebníka s výslednou kvalitou zvuku.

O důvodech už v minulosti mluvil bývalý ředitel amerického studia Sega Technical Institute Roger Hector, který v roce 2005 prohlásil, že k ukončení spolupráce došlo kvůli prvnímu z uvedených důvodů. O osm let později nicméně svoje tvrzení popřel a dál o důvodech ukončení spolupráce s Jacksonem mlčel. Nyní Roger Hector zvednul téma znovu, konkrétně v rozhovoru pro magazín Retro Gamer, aby se vrátil k původnímu vyjádření a opět jako důvod rozvázání spolupráce uvedl nehezké chování k dětem. Hector nicméně potvrdil, že to byl sám hudebník, kdo se vývojářům ozval a veškerá spolupráce tedy vzešla z jeho iniciativy, i když na začátku stálo jen přání, podívat se do herního studia a být blíže své oblíbené herní postavičce.

„Zavolal mi jeden člověk z týmu Michaela Jacksona, řekl mi, že Sonic je jeho oblíbená hra a [zeptal se,] zda by nemohl přijít do společnosti SEGA a setkat se s lidmi, kteří hru vytvořili,“ řekl Hetor. Schůzka byla naplánována po pracovní době, sám Hector měl Jacksona studiem provést a představit ho autorům Sonica¨. „Bylo vidět, že je naprostý fanoušek Sonica, byl opravdu velmi nadšený,“ dodal pak bývalý ředitel STI a prozradil také, že právě v tento okamžik měla od jednoho z vývojářů přijít otázka, zda by Jackson nechtěl složit hudbu k dalšímu dílu série. „Dobře,“ měl automaticky Jackson podle Hectora zareagovat, z čehož prý byli vývojáři velmi příjemně překvapeni. Jackson se následně pustil do díla, a jak Hector potvrdil, několik týdnů před dodáním finálního kódu Sonic the Hedgehog 3 prý poslouchal celý soundtrack z CD.

„Pak se ale v novinách začaly objevovat články o Michaelova a o tom, že se nechová hezky k dětem. Všichni jsme zpanikařili,“ řekl Hector. Situaci prý měla pomoci skutečnost, že vývojáři drželi zapojení Jacksona v  tajnosti z toho důvodu, že chtěli spolupráci oznámit coby obrovské překvapení, takže když se centrála společnosti v Japonsku rozhodla, že hudbu vyřadí, nebyl to navenek problém. Interně se ale mělo podle Hectora jednat o obrovskou čáru přes rozpočet a bylo nutné zapojit již zmíněného Howarda Drossina, aby vytvořil nový soundtrack. „Řekl jsem mu, že musí za  týden a půl kompletně nahradit hudbu [v Sonicovi 3] a že mu klidně budeme strkat jídlo pode dveřmi, jen že nesmí opustit kancelář,“ vzpomínal Hector. Výsledek pak už znáte – hudba byla nahrazena a o Jacksonovi se mohlo díky nejrůznějším náznakům jen spekulovat.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru