Assassin’s Creed Mirage (Rift), Ubisoft, Assassin’s Creed Mirage se pevně drží kořenů série

Assassin’s Creed Mirage se pevně drží kořenů série

Žádná prázdná slova, návrat k prvním hrám je už nezpochybnitelný. Zachová si ducha?

Zdroj: Ubisoft
26. 5. 2023
Název: Assassin’s Creed Mirage (Rift) Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , Žánr: ,
Datum vydání:
5. 10. 2023
6. 6. 2024 (iOS)

Série Assassin’s Creed se po letech vrací ke kořenům, které zapustil první díl v roce 2007. Už při představení nového titulu, od něhož si původně někteří přáli remake samotné jedničky, Ubisoft uvedl, že půjde o menší titul a bez prvků, s nimiž experimentovaly především poslední díly, zatímco se hry zvětšovaly, rozšiřovaly, proměňovaly a stále více vzdalovaly svému předkovi. V Assassin’s Creed Mirage se vracíme zpět na východ, ač ne do do Svaté země, přičemž naším hrdinou není Altaïr Ibn-La’Ahad, nýbrž Basim Ibn Ishaq. Přesto se z traileru prezentovaného během PlayStation Showcase 2023 zdá, že návrat k původnímu Assassin’s Creed je možná ještě výraznější, než se původně předpokládalo.

Trailer nám nabízí pohled na vše, co by měl správný asasín – případně zabiják, budeme-li se z nostalgie držet úplně prvního překladu hry a řádu – umět. Prodírat se davy, co nejrychleji a nejpraktičtěji se pohybovat, plížit se ve stínech, likvidovat nic netušící nepřátele skrytou čepelí, skrývat se, ale v případě nouze přejít i k přímé konfrontace a férovému boji. Basim se v 9. století prohání prosluněným a zároveň prašným Bagdádem, který překypuje lidmi a skýtá řadu příležitostí i nebezpečí. Některé záběry jakoby vyloženě odkazovaly k trailerům na první hru a Altaïrovu práci v Acre a dalších městech. Ubisoft evidentně komunitě naslouchal velice důkladně a podle všeho naděluje to, co si žádala. Pozdější hry s Eziem a samozřejmě i další postupně přicházely s vylepšeními, novými nápady a mechanikami, jež každou novou hru ozvláštňovaly.

Jak to bude zde? Zatím jsme si mohli povšimnout, že má Basim schopnost zavraždit hned několik svých cílů v řadě, hladký pohyb nám pak vedle již známých plošin, střešních zahrad nebo lamp usnadní i využívání tyčí. Větší vzdálenost budeme moci urazit nejen na koních, ale i na velbloudech, přičemž bychom se s nimi měli dostat i do města. To ostatně figurovalo v jednom ze starších buildů první hry, než se tento mechanismus znovu objevil až v Assassin’s Creed: Brotherhood. Nutno dodat, že minimálně z tohoto traileru a nových záběrů působí parkour velice zdařile a uspokojivě, což lze říct i o využívání skryté čepele, stejně jako za starých dobrých časů. Ty připomene i klasické uplácení nebo překonání zábran, díky čemuž může čas od času čepel zůstat stranou. Nápomocni budou i spojenci, vedle mentorky Roshan nám bude společnost dělat Fuladh, jehož jméno jsme mohli zahlédnout ve Valhalle.

Celé město bude rozděleno od pěti obvodů a na rozdíl od původní hry by mělo být celé přístupné už od začátku. Jak už jsme u série Assassin’s Creed, naskytne se i možnost si prohlédnout a prozkoumat některá známá místa a památky, například Bāb al-Dhahab. Město máme jako na dlani, což se v traileru nemohlo ukázat jinak než záběrem na vyhlídku a tradičním skokem důvěry. Boj vychází z poslední trilogie, využívá však svou vlastní sadu pohybů a útoků. Pozorní fanoušci nicméně nepřehlédli takedown, jehož využíval Eivor ve Valhalle. Vzhledem k příběhu by to však mohlo mít i jiné vysvětlení než pohodlnost vývojářů – z hlediska příběhu nelze vyloučit, že se tento pohyb Eivor původně naučil právě od Basima, ale zde jen a jen u teorií.

Zatím však není jisté, zda kromě upraveného pohybu a pochopitelně i současné grafiky a moderního rozhraní přece jen nabídne alespoň něco nového a inovativního. Nebo snad kromě ducha a atmosféry původní hry nový titul kompletně přebírá i vše ostatní včetně dobových omezení? Zatím se Mirage představilo jako působivá reinkarnace jedničky ctící její odkaz a působení, ale doufejme, že může nabídnout v dnešní době mnohem víc. Koneckonců ještě toho mnoho nevíme o samotném Basimovi a jeho poslání. Právě zde může Ubisoft znovu triumfovat, aniž by se musel honit za rozlehlostí hry a množstvím všemožného i nemožného obsahu.

Vydání Assassin’s Creed Mirage je naplánováno na 12. října 2023 na PC, PlayStation 4 a PlayStation 5, Xbox One a Xbox Series, případně bude hra dostupná také v rámci předplatného Ubisoft+. Vedle standardní edice a čerstvě oznámené launch edice s mapou a třemi litografiemi bude k dispozici i deluxe edice obsahující outfit inspirovaný Princem z Persie, skin orla, zbraně a další bonusy společně s digitálním artbookem a soundtrackem. Sběratelská edice nad rámec toho nabídne ještě figurku Basima, steelbook, fyzický artbook, mapu a sběratelskou brož. Více o hře se dozvíte v našem archivu, stejně pak i o dalších chystaných titulech ze série Assassin’s Creed.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru