Souhrn z PlayStation Showcase 2023

Souhrn z PlayStation Showcase 2023

Remake Metal Gear Solid 3, nový „handheld“, Spider-Man 2, Alan Wake 2 a Marathon

Zdroj: Konami

Tak jsme se konečně dočkali, je tu další PlayStation Showcase. Natěšení hráčů bylo veliké, očekávání ještě větší, což samozřejmě vedle jistých titulů pozvedly a rozvířily i nejrůznější spekulace posledních dní. Nyní však už nemusíme jen spekulovat, čili si pojďme shrnout, co všechno si společnost Sony společně s dalšími vývojáři včetně těch nezávislých pro hráče nachystali.

Spider-Man 2

Začneme na konci, poslední ukázkou večera, kterou Sony věnovala Spider-Manovi 2 od vývojářů z Insomniac Games. V úvodu to tak možná ani nevypadalo, když celý segment začal v džungli a pohledem na dvojici mužů oblečených jako z nějaké další připravované fantasy akce. Ve skutečnosti jsme ale sledovali počínání Sergeje Kravinoffa, alias lovce Kravena, který už je znuděn chytáním malých rybek a hledá další povyražení. Najde ho na Manhattanu, který doslova překypuje potenciálními oběťmi, které se vydá ulovit. V cestě mu ale bude stát hned dvojice Spider-Manů, i když jeden z nich možná nebude zcela ve formě. V opravdu výživné gameplay ukázce, a konrétně v částech, kdy se hra plynule přepnula z Milese Moralese na Petera Parkera, jsme mohli sledovat tak trochu jiného Spideyho. Peter totiž v boji spoléhá na symbionta, což mu ale s největší pravděpodobností trochu zamotá hlavu a minimálně na konci ukázky se zdá, že Miles s tím bude mít trochu problém. Jinak ale vývojáři představili řadu nových pohybů, včetně využívání kluzáku, efektní animace průskoků vagóny metra a několik soubojových technik. Zajímavé je také vystřelování pavučin-lan, pro překonávání hal a velkých místností neslyšně nad hlavami nepřátel. A nechybí samozřejmě ani spoustu filmových prostřihů a pestrých efektů. Hra dorazí na podzim, jak vývojáři naznačovali, zatím ale bez konkrétního data.

Metal Gear Solid Delta: Snake Eater

Tak jsme se konečně dočkali, remake Metal Gear Solid 3 byl po mnoha a mnoha spekulacích a náznacích oficiálně oznámen, přičemž nese název Metal Gear Solid Delta: Snake Eater. Krátký teaser byl bohužel tím jediným, čeho jsme se dočkali, ovšem po takové době je už samotné potvrzení obrovskou událostí. Hra míří na PlayStation 5, zatím však bez data vydání. Metal Gear Solid 3 ovšem není sám, jelikož ještě letos na podzim dorazí i Metal Gear Solid Master Collection, která nabídne Metal Gear: Solid, Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty a původní Metal Gear Solid 3: Snake Eater.

„Handheld“ na streamování a nová sluchátka

Zvěsti se opět potvrdily a Tom Henderson si může připsat další body za důvěryhodné predikce. Sony skutečně potvrdila existence zařízení, které zatím označuje jako Project Q. Není to handheld v pravém slova smyslu, ale přístroj, který umožňuje hrát hry nainstalované na vaší PS5 a streamovat si je přes Wi-Fi. Bohužel to v tuto chvíli nevypadá ani na možnost streamovat hry z cloudu v rámci předplatného PlayStation Plus. Ale to se snad ještě může v budoucnu změnit. Zařízení má osmipalcovou HD obrazovku a nabídne všechny funkce ovladače DualSense. Ono ostatně také vypadá jako “rozříznutý” DualSense s obrazovkou uprostřed. Další avizovanou novinkou jsou oficiální bezdrátová in-ear sluchátka pro PS5 i PC. O obou se máme dozvědět další podrobnosti v nadcházejících měsících.

Alan Wake 2

Druhý Alan Wake se představil skutečně ve velkém stylu a s působivým trailerem, navíc známe i datum vydání. Hra vyjde ve slíbeném podzimním termínu, a to 17. října na PlayStation 5, Xbox Series a PC prostřednictvím Epic Games Store. Trailer oslovuje znalé hráče a fanoušky, ale i úplné nováčky, láká zajímavými scenériemi Bright Falls, které však prokládá ukrutnými výjevy. Inu, rozhodně nelze popírat, že se jedná o psychologický survival horor, jak bylo slíbeno. Alan nicméně na své nové cestě nebude sám a doplní jej kolegyně Saga Anderson, jež bude zároveň hratelnou postavou.

Assassin’s Creed Mirage

Ukázky se během dnešní prezentace dočkal také Assasssin’s Creed Mirage. Pokud jste se těšili na „tradičního“ Assassina, video vám muselo udělat radost. Basim běhá po Bagdágu ve výstorji, která výrazně připomíná tu Altaïrovu, nebojí se plížit za svými oběťmi, trpělivě čekat na lavičce, přebíhat po lanech nad hlavami nic netušících lidí a bojovat s obrovskou dávkou houževnatosti a surovosti. Nechybí samozřejmě skrytá čepel, nejrůznější způsoby eliminace vytipovaných cílů a všeobecně ta „pravá“ nálada, kterou ocení zejména veteráni série. Na konci videa konečně odhalili vývojáři také datum vydání, které připadá na 12. října; hra dorazí na PC a obě generace PlayStationu, resp. Xboxu.

Resident Evil 4 VR

Ačkoliv není připravovaný VR mód pro remake Resident Evilu 4 žádným tajemstvím, bylo samozřejmě příjemné sledovat ukázku ze hry. Co vás patrně ihned udeří do očí, je tak trochu jiná atmosféra, kterou hra změněná perspektiva i způsob hraní propůjčuje. To další pak bude grafika bez kompromisů, která se tak tváří alespoň ve videu a doufáme, že nejinak tomu bude i skrze PS VR2. A nakonec je to samozřejmě ovládání, které přímo kopíruje pohyby vašich rukou, ať už v nich skrze hru třímete nůž nebo třeba pistoli. Součástí zážitku bude i nabíjení zbraní a pořádně těsný kontakt s nepřáteli. Bohužel, Capcom stále nenabízí datum vydání a pouze opakuje, že je režim – mimochodem bezplatný pro všechny majitele hry – stále ve vývoji.

Marathon

Autoři Halo a Destiny ze studia Bungie se vrací ke značce, kterou se proslavili v polovině devadesátých let mezi uživateli počítačů Apple. Oznámili hru jednoduše nazvanou Marathon. Tentokrát ale půjde o extrakční PvP sci-fi střílečku. Hra navíc nemíří jen na PlayStation 5, ale také na Xbox Series a PC. Titul nabídne plnou podporu cross save a cross play, ale zatím neznáme ani přibližné datum vydání. Vydáme se na tajuplnou planetu Tau Ceti IV a budeme zkoumat ztracenou kolonii. Do akce se můžeme pustit sami i ve trojicích, hledat mimozemské artefakty, cennosti, nové zbraně a vybavení. Bude to prý hra, jakou dosud Bungie nikdy nevytvořili.

Final Fantasy XVI

Je to jen několik dní, kdy se na stránkách řady herních magazínů objevily dojmy z hraní Final Fantasy XVI. Médii rovněž doslova prolétlo spoustu rozhovorů s producentem i game directorem. A celkové dění kolem hry nyní dokresluje další bezmála 3minutový trailer. Pokud jste už nějaký ze hry viděli, pravděpodobně vás nepřekvapí. Potěšit vás ale mohou další příběhové i bojové sekvence s hlavním hrdinou i jeho bratrem. Že bude hra náležitě akční, je už nyní takřka jisté, určitě ale dojde i na silné momenty a nečekané zvraty. Hra dorazí už za necelý měsíc, konkrétně 22. června, takže už ani nebudeme muset čekat příliš dlouho.

Fairgame$

Akci možná poněkud překvapivě odstartovala hra s netypicky zapsaným názvem Fairgame$, za níž stojí studio Haven, které vede Jade Raymond. Jedná se o další heist titul podobný Payday, která nás vyšle vzít si pořádnou finanční kořist od nepřátelských boháčů. Z traileru můžeme vidět, že chaos střídá další chaos, víc informací o hře zatím nemáme. Nicméně až hra vyjde, kromě PlayStationu 5 zamíří i na PC.

Dragon’s Dogma 2

Ano, je to konečně tady! Capcom po formálním oznámení loni v červnu odhalil dlouho očekávané pokračování Dragon’s Dogma, a nutno přiznat, že opravdu povedeným trailerem. Pro potěchu všech fanoušků navíc video kombinuje CGI části i gameplay sekvence, takže si můžete udělat poměrně pěkný obrázek o tom, co vás vlastně čeká. Podobně jako v případě prvního dílu vás s největší pravděpodobností čeká příklon ke kooperativnímu hraní, moc pěkná grafika a pestrá kolekce monster a nepřátel. Bohužel zatím nevíme, kdy by měla hra vyjít, případně na jaké platformy – tedy vyjma PlayStationu – to se ale časem určitě ukáže. Připomínáme také, že první díl vyšel už v roce 2012, takže pro řadu hráčů bude druhý díl ve skutečnosti první příležitostí, jak si sérii náležitě užít, snad se tedy dostane na víc platforem.

Concord

Nová hra Concord se zatím sotva stačila trochu obnažit. Jedná se o PvP multiplayerovou first person akci od týmu Firewalk Studios. Hra míří na PC a PS5 a vyjde v roce 2024. Firewalk je novým přírůstkem v řadách PlayStation Studios a tohle je také zatím jen ochutnávka jejich budoucí hry. Concord má spojit lidi dohromady a vyprávět příběhy prostřednictvím jednotlivých zápasů. Má nabídnout unikátní světy a různorodé postavy.

Helldivers 2

Ano, Helldivers se skutečně vrací, po loňském úniku to zde máme černé na bílém. Řítí se na nás nepěkná invaze a stále můžeme očekávat odlečený tón pomrkávající po Hvězdné pěchotě. V pokračování se s nepřáteli ovšem vypořádáme na rozdíl od první hry z roku 2015 z pohledu třetí osoby a nikoli shora. Hra vyjde ještě letos a míří i na PC.

Immortals of Aveum

Vývojáři z Ascendant Studios si na PlayStation Showcase připravili ukázku z akce Immortals of Aveum, ve které budete využívat řadu magických sil pro boj s nevyzpytatelnými nepřáteli. Trailer se soustředí zejména na boj i porušení příkazů, které hlavní hrdina dostane, chápeme to ale jako otvírák ke hře, na které mimo jiné pracuje bývalý creative director série Dead Space Bret Robbins. Tahle kouzelnická first person akce dorazí na trh už 20. července, nabídne příběhovou kampaň na 25 hodin a kvalitu hodnou Unreal Enginu 5. Hrát se bude vedle PS5 také na PC a Xboxu Series.

Ghostrunner 2

Vývojáři z One More Level pootočili nožem v naší stále docela bolavé, ale z druhé strany smíchy rozšklebené ráně jménem Ghostrunner. Jedničku jsme na streamu příliš nezvládli, tak to budeme moci zkusit s dvojkou. O vývoji víme už delší dobu, dnes jsme se ale na akci PlayStationu mohli konečně podívat na masité záběry a zjistit, že to ve finále bude možná ještě výzva než napoprvé. Nad rámec divokých skoků a přesných úderů katanou jsme se toho ale nedozvěděli mnoho a v závěru jsme obdrželi pouze potvrzení, že hra dorazí letos. Jak už víte z dřívějška, na PC, PlayStation 5 i Xbox Series.

The Talos Principle 2

Dalším nadcházejícím pokračování je The Talos Principle 2, na které hráči čekali dlouhé roky. Toto čekání naštěstí skončí již brzy, neboť se hra během prezentace objevila coby překvapení s tím, že vyjde ještě letos, a to na PlayStation 5, Xbox Series a PC. Stejně jako původní hra z roku 2014 nás čeká důmyslný zážitek z pohledu první osoby, který před hráče staví velké množství hádanek, ale i nejrůznějších filozofických myšlenek, proto bude nutné přemýšlet nejen nad dalším postupem.

Beat Saber (PS VR2) + Queen Music Pack

Beat Saber pro PlayStation VR2 byl jistotou, která se nyní konečně zhmotnila. Hra navíc rovnou vyšla a kdo ji vlastní už ve verzi pro PS VR1, může na novou generaci upgradovat zdarma. Totéž platí pro jakékoli zakoupené music packy pro Beat Saber z PlayStation VR1. Ostatně vývojáři z Beat Games lákají na Queen Music Pack, který obsahuje 11 skladeb od slavné kapely s unikátním prostředním a světelnou show. Nový Music Pack se prodává za 14 dolarů. Kompletní seznam nových písní od Queen najdete zde.

Sword of the Sea

Nový počin studia Giant Squid svůj původ a rukopis jen tak nezatají. Téměř v každém záběru cosi naznačovalo, že máme co do činění se hrou od tvůrců her Abzû a The Pathless, ale i věhlasného Journey. Sword of the Sea má být dle vývojářů jejich dosud nejambicioznějším titulem. Děj se odehrává v podivné opuštěné říši, která se rozprostírá jakoby na vlnách, přičemž se budeme tentokrát pohybovat na vznášedlu, pohyb nicméně kombinuje vznášení, snowboarding a skateboarding. Cílem je prozkoumat pustý svět, jeho ruiny, hrobky a další pozůstatky, a obnovit v něm život. Hra vyjde na PlayStation 5 a PC prostřednictvím Steamu.

Neva

Autoři Gris představují další nejen výtvarně působivou hru, která už v samotném oznamovacím traileru nešetří emocemi. Neva vypráví příběh mladé ženy, jež putuje umírajícím světem společně s vlkem, s nímž ji pojí celoživotní pouto. Za tím vším je však snaha vývojářů pohlédnout na vztah mezi rodiči a dětmi a na jeho proměnu postupem času, v pozadí jsou pak i současné problémy se životním prostředím, lidské zásahy do krajiny a ničení ekosystémů. Neva by měla potěšit všechny, kteří si oblíbili již Gris, nový titul ovšem nabídne i další dosud nevyužité mechanismy. Akce bude prokládána půvabnými filmečky, detailními animacemi, hádankami a samozřejmě neméně skvělou hudbou. Spolupráce mezi postavami má pak být tím hlavním smyslem a zážitkem. Neva vyjde příští rok na PC, PlayStation 5, Xbox Series a Nintendo Switch.

Five Nights at Freddy’s: Help Wanted 2

Ještě jste se nenabažili série Five Nights at Freddy’s? Kromě toho, že nás na podzim čeká filmová adaptace, se dočkáme i další hry, a to pokračování spin-offu původně pro virtuální realitu Five Nights at Feddy’s: Help Wanted s prostou dvojkou v názvu. V Help Wanted by na hráče měly čekat další děsivé situace a lokace, řada nových miniher a samozřejmě také příběh a nepřátelé. Hra míří v tuto chvíli na PlayStation 5 prostřednictvím PlayStation VR2 a měla by vyjít v této verzi ke konci letošního roku.

Arizona Sunshine 2

Další hra, další pokračování s dvojkou v názvu, jakých jsme se během této prezentace dočkali požehnaně. Vrací se i VR zombie řezba v podobě Arizona Sunshine 2. Arizona se stále hemží nemrtvými a zombie, zatímco je vše kolem zalito sluncem, krví a končetinami. Ani tentokrát nechybí svérázný černý humor našeho hlavního hrdiny Freda, s nímž se vydáte na nehostinnou cestu, na níž budete společně se psím parťákem Buddym po boku kropit a sekat nepřátele. Hra je určena pro PC VR a PS VR2.

Phantom Blade Zero

Phantom Blade Zero je podle autora hry duchovním znovuzrozením jeho nezávislého počinu Rainblood: Town of Death z roku 2010. Phantom Blood vzešel z Rainblood a v Číně na domácí půdě a mobilních zařízeních oslovil miliony hráčů. Nyní přišel čas, aby studio S-GAME a série Phantom Blade učinila další krok, jímž je tento velký počin. Svět této série nelze snadno zařadit do žádné kategorie – najdeme zde kung fu, stroje přípomínající steampunk i okultismus a mytologii. Hrdinou je Soul, který pátrá po strůjci vraždy patriarchy Řádu, má však omezený čas. Hra se odehrává v rozsáhlém otevřeném světě a může se chlubit pohyby a choreografiemi od mistra bojových umění. Phantom Blade Zero míří na PlayStation 5.

Street Fighter 6

Datum vydání Street Fighter 6 je již za dveřmi, neboť pokračování oblíbené bojovkové série dorazí již 2. června. Není proto divu, že jsme se i zde dočkali v rámci lákání nového traileru. Ten ukázal příběhový režim World Tour, ale také úpravu postavy.

Teardown

Ničitelský sandbox Teardown už zaznamenal úspěch na PC, nyní přišel čas, aby totéž zopakoval i na konzolích, na které má namířeno koncem letošního roku společně s již vydanými rozšířeními. Hra vyjde kromě PS5 i na Xbox Series.

Destiny 2: The Final Shape

Příští rok Destiny 2 na všech platformách, tedy PC, PlayStation 4 a PlayStation 5, Xbox One a Xbox Series, obohatí osmé rozšíření s názvem The Final Shape. V něm se k radosti fanoušků vrací i oblíbený Cayde-6 a s ním také herec Nathan Fillion, jenž mu opět propůjčil svůj hlas, a tak jistě nebude nouze o další památné momenty. Více se nepochybně dozvíme na vlastní akci věnované Destiny, jež se uskuteční 22. srpna.

The Plucky Squire

Naskytl se nám i další pohled na plošinovku The Plucky Squire, kterou nám již loni ukázal Devolver, tentokrát jsme se dočkali vyloženě gamplay traileru. Ze stránek knížky a tedy 2D prostředí se náš hrdina Jot totiž dostane „ven“, přímo do dětského pokojíčku, který s ním budeme prozkoumávat ve 3D. Příběh knížky je však nutno zachránit před zákeřným Humgrumpem, a tak se do ní musí Jot vrátit. Na své cestě, kterou zkříží boje s nepřáteli nebo hádanky, však bude přeskakovat sem a tam dle potřeby. Hra by měla vyjít ještě letos, a to na PS5, Xbox Series, PC a Switchi.

Revenant Hill

Máme zde další kočičí hru, tentokrát od autorů A Night in the Woods. Příběh sleduje kočku jménem Twigs, která se snaží v roce 1919 přežít po požáru stodoly. S jejím osudem a počínáním se pak seznamujeme v nejrůznějších podzimních výjevech, které vyloženě lákají hráče zajímavou výtvarnou stylizací. Hra vyjde na PlayStation 4, PlayStation 5 a PC.

Granblue Fantasy: Relink

Tower of Fantasy

Towers of Aghasba

Ultros

Synapse

Crossfire: Sierra Squad

Cat Quest: Pirates of the Purribean

Foamstars

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru