Grand Theft Auto V, Rockstar Games, Take-Two zakročilo proti příběhovému AI modu pro GTA V

Take-Two zakročilo proti příběhovému AI modu pro GTA V

Společnost si znovu došlápla na moddery. V tomto projektu NPC ožila díky novým dialogům

Zdroj: Rockstar
19. 8. 2023
Název: Grand Theft Auto V Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 17. 9. 2013 Platformy: , , , , , , Žánr: Datum vydání: 17. 9. 2013

Minulý týden nastal zajímavý zvrat v dlouhé roky trvajícím „sporu“ mezi moddery a Rockstarem, potažmo společností Take-Two, když se modderská skupina Cfx.re stala oficiálně součástí studia. Od této nečekané spolupráce si řada hráčů slibuje v budoucnosti oficiální roleplay servery, například rovnou v GTA VI, ale rozhodně to neznamená, že by bylo najednou vše zažehnáno a autoři všemožných modů do her od Rockstaru a Take-Two si neměli dělat starosti. Tentokrát si společnost došlápla na tvůrce modu Sentient Streets pro GTA V.

Za modifikací Sentient Streets stál v komunitě uznávaný modder a veterán s přezdívkou Bloc, jenž se rozhodl oživit ulice Los Santos pomocí AI, ale zároveň nabídnout novou zajímavou příběhovou linku. V jeho modu se hráči stáli začínajícím policistou, který se pustil do vyšetřování konspirace související paradoxně právě s umělou inteligencí, z níž panuje velký strach a uctívá ji podivný kult. AI však současně ve prospěch modu připravovala dialogy pro NPC, aby s nimi bylo možné komunikovat jako se skutečnými lidmi. Bloc připravil možnost otevřeně konverzovat s přibližně 30 NPC v reálném čase za využití nástroje Inworld’s Character Engine, který si dává za cíl vytvořit věrohodnější interakce a tím i celý herní svět. Na vylepšování a další vývoj v rámci modu bohužel nedojde.

Bloc zveřejnil svůj Sentient Streets na NexusMods, odkud byl již stažen, stejně tak jeho video představující mod, jeho možnosti a také postup instalace už není možné přehrát na YouTube, jelikož si obsah nárokuje společnost Take-Two kvůli autorským právům. K tomu se modder vyjádřil v příspěvku přímo na YouTube, kde uvedl, že po kontaktování Take-Two vyrozuměl, že nejde o chybu nebo automatický nárok, ale že bylo jeho video a mod skutečně pozastaveno přímo ze strany vydavatele. Mod byl stále dostupný na gta5mods, odkud ho raději smazal sám. Celý postup pak jako dlouholetý fanoušek série považuje za „nepřátelský a skličující“, přičemž by ocenil nějakou předchozí komunikaci, zároveň podotkl, že byla jeho modifikace dostupná zcela zdarma a open-source.

Bloc nemá v úmyslu se jako samostatný modder pokoušet odvolávat, jelikož chápe, že by to nemělo smysl, navíc tím ani nechce trávit čas. Není si však vědom, že by pochybil, jelikož mod ani nevyužíval dabing z GTA V, ani pod něj nezahrnul odkaz na svůj Patreon. Z mnoha případů v minulosti je však dobře známo, že Take-Two není modderům příliš nakloněno a že si ne vždy nechá do hry zasahovat, ačkoli to hře mnohdy pomáhá. Bloc je tak dalším z mnoha modderů, kteří v případě her nejen od Rockstaru narazili, přičemž v tomto případě komunita dle Blocova vyjádření nejspíše přijde o dalšího tvůrce modifikací.

Na závěr své zprávy citoval větu z FAQ Rockstaru ohledně roleplay serverů: „Společnost Rockstar Games vždy věřila v rozumnou kreativitu fanoušků a chtěla, aby tvůrci ukázali svou vášeň pro naše hry.“ V původním příspěvku se však dočteme, že vše má své meze a že může společnost kdykoli vznést námitky vůči projektu třetí strany. A tak se právě stalo i nyní.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru