Starfield, Bethesda Softworks, Sony: Kvůli Starfieldu nejde brát závazky Microsoftu vážně

Sony: Kvůli Starfieldu nejde brát závazky MS vážně

Dřívější slib o ZeniMaxu podle Sony padl. TES VI by ale nakonec mohlo vyjít na PlayStationu

Zdroj: Microsoft
13. 3. 2023
Název: Starfield Vývojář: Vydavatel: Platformy: , Žánr: Datum vydání: 6. 9. 2023

Minulý týden jsme vám přinesli velké shrnutí posledních událostí, které se točí kolem snah Microsoftu úspěšně dokončit akvizici společnosti Activision. Protože jsme se přesunuli do posledního dějství, dochází na slyšení u zástupců regulačních úřadů jednotlivých zemí a regionů, což s sebou samozřejmě přináší řadu zpráv a dokumentů, v nichž Microsoft a konkurenti – nejčastěji společnost Sony – předkládají své argumenty pro i proti a snaží se přesvědčit komise o svém stanovisku. Microsoft se tak například vyjádřil k tomu, že vydat Call of Duty na konzoli Nintendo Switch není po technologické stránce problém. Dále redmondská společnost uvedla, že by Call of Duty mohlo být v předplatném PS Plus hned ode dne svého vydání. Na což ale Sony reagovala tím, že ve skutečnosti nejde o žádnou záruku, protože Microsoft může další díly slavné akční série sabotovat a bez ohledu na všechny sliby učinit nejlepší verzi z té pro Xbox a PC. Přidává se k tomu ale ještě argument Sony, který vychází z nedávného slyšení u britské komise CMA, který se opírá o nesplněný slib Microsoftu z doby, kdy se projednával nákup ZeniMaxu.

Microsoft před uzavřením akvizice ZeniMaxu britským úřadům řekl, že není motivován k tomu, aby znepřístupňoval tyto hry veřejnosti a podporuje hraní napříč platformami, což neplatí.

Vracíme se tím opět k tématu záruk, že Call of Duty nebude pro Microsoft exkluzivním titulem, což má stvrzovat nabízená 10letá smlouva. Týkala se zmíněného Nintenda, Sony, ale třeba Valve, které ji však odmítlo s tvrzením, že nic takového s ohledem na dlouhou praxi nevyžaduje. A zatímco Nintendo smlouvu podepsalo, Sony se k tomu nemá právě z toho důvodu, že ani písemnému závazku nevěří. Jak se uvádí v odpovědi Sony britskému Úřadu pro hospodářskou soutěž a trhy, sliby o Call of Duty mohou dopadnout tak, jako dopadly ty, které se týkaly her od ZeniMaxu. „Microsoft před uzavřením této akvizice britským úřadům řekl, že není motivován k tomu, aby znepřístupňoval tyto hry veřejnosti a podporuje hraní napříč platformami“ připomíná Sony. Jenže krátce po uzavření akvizice šéf Xboxu Phil Spencer prohlásil, že nadcházející dvě hry od Bethesdy, Starfield a The Elder Scrolls, budou exkluzivními tituly pro Xbox, s tím, že za Starfield se fanouškům omlouval i šéf marketingu Bethesdy Pete Hines.

Právě to má být tedy podle Sony důkaz, že ke slibům Microsoftu by se mělo přistupovat obezřetně a jde přirozeně i o jeden z důvodů, proč se staví proti akvizici. Na to konto se ale objevila spekulace novináře Stephana Totila, který si všiml změny, co říká Microsoft o svých budoucích titulech. Ve tweetu upozornil na rozpor ve vyjádření právního oddělení Microsoftu, když porovnal dokument z prosince loňského roku a letošního března. V prvním případě šlo o odpověď Microsoftu americké Federální obchodní komisi na možnou antimonopolní žalobu, ve druhém pak o reakci na předběžný soudní příkaz. Rozdíl je pak v množství nadcházejících her od ZeniMaxu, které chce Microsoft vydat jen na Xboxu a PC, protože zatímco v loňském roce to byly tři, v letošním už pouze dvě. Totilo rovněž upozorňuje, že v prvním dokumentu jsou tituly vyjmenovány, ale pro veřejnou verzi dokumentů začerněny. Nevíme tudíž, o jaké hry se jedná, ale pokud bychom měli postup Microsoftu dát do souvislostí s tím, co kritizuje Sony, skutečně by ze seznamu – Starfield, Redfall, The Elder Scrolls VI – mohla vypadnout poslední zmiňovaná.

Samozřejmě jde jen o jednu z možných interpretací, ale ve výsledku se zdá, že Microsoft je ochotný učinit řadu nutných ústupků, aby Activision získal.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru