Starfield, Bethesda Softworks, Pete Hines se omluvil, že Starfield nebude na PlayStationu

Pete Hines se omluvil, že Starfield nebude na PlayStationu

Todd Howard dodal, že Game Pass nabídne hru více hráčům, než kdyby byla multiplatformní

Zdroj: Microsoft
17. 6. 2021
Název: Starfield Vývojář: Vydavatel: Platformy: , Žánr: Datum vydání: 6. 9. 2023

Už od zveřejnění prvních informací, že Microsoft kupuje ZeniMax a s ním celou Bethesdu a všechna studia, se začali hráči ptát, jak to bude s dostupností nových her na PlayStationu. Uvážíme-li, že Microsoft zaplatil přes 7 miliard dolarů, dalo se už od začátku očekávat, že novinky budou vycházet jen na PC a Xboxu, srážka s realitou v případě Starfieldu ale tuhle záležitost připomněla a pravděpodobně i prohloubila krizi, která v řadách majitelů PlayStationu zavládla. Není totiž nikde psáno, že je Starfield výjimkou – očekávali bychom pravý opak – jenže s přihlédnutím k tomu, o jak očekávaný titul jde, se téma vydávání her na jiných platformách, než na jakých je Microsoft doma, znovu otevírá. V nových rozhovorech byli na tuto záležitost dotazováni ti nejpovolanější – viceprezident marketingu a komunikaci Bethesdy Pete Hines, spolu s výkonným producentem Toddem Howardem – kteří poměrně bez vytáček odpovídali na dotazy redaktorů Gamespotu, resp. listu The Telegraph.

V případě Hinese došlo na nečekanou omluvu, ke které se dostal v odpovědi na otázku, jak vnímá odstřižení jedné z platforem, která byla po dlouhá léta cílovou destinací většiny her od Bethesdy. „Pokud jste velkým fanouškem našich her a ty už nebudou nadále dostupné na vaší oblíbené platformě, chápu, že jste z toho smutní nebo naštvaní. Rozumím všem emocím a frustracím, které z toho vyplývají,“ řekl Hines. Snažil se nicméně vysvětlit, že nemá ve svém životě příliš času, věnovat se věcem, které nemůže změnit, a ačkoliv se nechceme pasovat do role internetových psychoanalytiků, v jeho tváři se zrovna nezračila snaha a optimismus k tomu, aby situaci za Bethesdu po spojení s Microsoftem obhájil. Do určité míry se to odráží i v omluvě, kterou pak vyslal směrem k hráčům na PlayStationu, což může ve finále působit trochu zvláštně. „Nevím, jak rozptýlit obavy hráčů na PS5, sám na něm ostatně hraju a další hry hrát budu. Pokud si ale chcete zahrát Starfield, musíte si vybrat PC nebo Xbox, je mi líto. Jediné, co mohu říct, že se omlouvám,“ řekl Pete Hines.

Musíte si říct – tohle je hra, kterou chci udělat a tohle jsou platformy, na které je chci dostat. Možnost se o platformy opřít vám zajistí lepší hru, říká Howard.

Jeho kolega Todd Howard volil v rozhovoru pro Telegraph trochu jiná slova, když odpovídal na dotaz, jak se cítí poté, kdy si musel zvolit jednu stranu. „Vybrat si stranu znamená… PlayStation? To je to, co máte na mysli,“ ptal se nejprve Howard. Pak ale dodal, že ačkoliv si nikdo nechce vybírat, komu hru zpřístupní a komu už ne, důležité je soustředění na vývoj a snaha o co nejlepší možný produkt. „Musíte si říct – tohle je hra, kterou chci udělat a tohle jsou platformy, na které je chci dostat. Možnost se o platformy opřít vám zajistí lepší hru,“ říká Howard. Podle svých slov navíc věří, že Microsoft a Xbox dělá všechno pro to, aby se hry dostaly k více lidem, ať už jde o integraci s PC, streamování přes xCloud a všechny další věci. Tam pochopitelně zahrnuje i Game Pass, který podle Howarda nakonec zpřístupní hru více hráčům, než kolik by jich bylo, kdyby hra byla „jen“ multiplatformní a vyšla také na PlayStationu. Důležitý aspekt pak zmínil i Hines, který naznačil, že vyvíjet hru pro co nejmenší počet cílových zařízení se pozitivně projeví i na výkonu a podobě hry, což je tvrzení, které rozhodně nelze rozporovat.

Postoj zástupců Bethesdy jde také ruku v ruce s plánem Microsoftu, rozšířit dostupnost xCloudu v provázání s Game Passem také na zařízeních, které nejsou primárně určené pro hry. Nabízí se zejména televize, kde Microsoft spolupracuje se Samsungem, ale také výroba chytrých adaptérů do televizí a monitorů, které nebudou nativně ekosystém Xboxu podporovat.

Nahlásit chybu v článku

16

Napsat komentář

Další články
Nahoru