Tento týden se v Berlíně konal další ročník soutěžního festivalu Prix Europa, který už od roku 1987 oceňuje nejlepší evropské multimediální a digitální počiny, mezi něž patří filmová, televizní, hudební, rozhlasová či dnes také nejrůznější online tvorba. Česká republika měla i letos svá želízka v ohni, ovšem vedle filmů či seriálů se v nominacích objevily i dvě hry. Česká televize a Déčko zaujaly se svou edukativní hrou Jak bylo ve škole?, ale nominaci si vysloužila i loni vydaná audiohra Šachová hra od studia Play By Ears a Českého rozhlasu. Právě ta nakonec zvítězila v kategorii Best European Interactive Media Project (nejlepší evropský interaktivní mediální projekt).
První místo v kategorii Digital Media Interactive Project na prestižní mezinárodní soutěži Prix Europa vyhrála Šachová hra Českého rozhlasu. Hru si lidé mohou nainstalovat a bezplatně zahrát na mobilních telefonech.https://t.co/GH78oyyym0pic.twitter.com/DFjvOP6m9d
Šachovou hru jsme si zde představili loni v listopadu, když vývojáři a tvůrci ze studia Play By Ears tento nový projekt oznámili společně s anglickou verzí jejich předchozí hry Důkaz 111, která vyšla v roce 2020. V obou případech se jedná o nikoli neznámý, ovšem u nás stále nepříliš rozšířený žánr audiohry, přičemž oba tituly byly navrženy tak, aby si je mohli pohodlně na mobilním zařízení zahrát vidící i nevidomí hráči. Šachová hra byla menším projektem, který Play By Ears a Český rozhlas vytvořily ve spolupráci s nadačním fondem Světluška, a je možné si ji stáhnout zcela zdarma. Příběh Šachové hry nicméně není přímo o šachové partii, ale dotýká se tématu Alzheimerovy choroby, přičemž jeho rozvinutí bylo jednou z předností, které porota ocenila. Vedle samotného zpracování, jemuž vévodí binaurální audio, pak nepřekvapivě zaujala i již zmíněná přístupnost.
Celkově bylo do soutěže přihlášeno 611 příspěvků ze všech koutů Evropy, do finálních nominací se pak dostalo 181 počinů z celkem 27 zemí. Mezi nominovanými projekty bylo 11 českých děl právě od České televize a Českého rozhlasu, přičemž tituly Šachová hra a Jak bylo ve škole? soutěžily ve své kategorii s dalšími 17 projekty. Ocenění v podobě sošky býka Tauruse, což je prestižní evropskou trofej pro televizní a rozhlasové vysílatele, převzala kreativní producentka Českého rozhlasu Kateřina Rathouská a dílo na festivalu prezentoval programátor hry Michal Zátopek. Hře se nicméně dařilo i na dalším prestižním festivalu, a to na Prix Italia 2023, který proběhl začátkem tohoto měsíce. Zde sice Šachová hra nezískala hlavní cenu, ale probojovala se mezi závěrečné tři finalisty v kategorii Digital Interactive, což je rovněž nezpochybnitelný úspěch.
Šachovou hru si můžete sami zdarma zahrát na mobilních zařízeních a je dostupná ke stažení na Google Play a App Store. Kromě toho si můžete vyzkoušet i úvod předchozího titulu Důkaz 111, případně anglické verze Evidence 111. Šachové hře jsme rovněž věnovali méně tradiční recenzi, ale můžete si připomenout i náš starší rozhovor o Důkazu 111 s autorem obou her Tomášem Oramusem a dabérem Bohdanem Tůmou, jenž ve hře ztvárnil jednu z postav.
Velká gratulace! Hru jsem hrál a moc se mi líbila, stejně tak jako Důkaz 111. Jen jsem v souvislosti s oceněním hledal, zda je Šachová hra i v angličtině, ale nenašel jsem ji. O to více mě těší, že se jí i přes to dostalo ocenění.
Šachová hra v angličtině zatím není. Po vzoru Důkazu 111 by se dalo očekávat, že za rok nebo za dva vznikne i její anglická verze. Osobně bych si to přál, protože je fakt zajímavá a unikátní (líp to vyjadřuje samotný článek i starší recenze, pod obojí bych se podepsal) a myslím, že i hráči, nejen nevidomí, ve světě by ji po zásluze ocenili.
Anglická verze by byla fajn, nicméně je zcela běžné, že na mezinárodních festivalech soutěží tituly ve svém původním jazyce, mnohdy ostatně ani jiná verze právě neexistuje. A z vlastní zkušenosti mohu říct, že je to více než zajímavé. Setkala jsem se s tím na Prix Bohemia Radio v roce 2021 (shodou okolností tam tehdy soutěžil i Důkaz 111, tehdy ještě jen v češtině), což je sice český festival, ale projekty tam jsou i v dalších jazycích. Byla jsem ten rok ve studentské porotě a když jsme se prodírali jedním německým počinem, člověku teprve dojde, kolik věcí se dá posoudit kromě samotného obsahu. A to zažívají dlouhé roky i české rozhlasové hry všude možně, celkově je to opravdu pozoruhodné a za mě ještě zajímavější, než chodit na filmové festivaly. Ale to už jsem moc mimo téma… :))
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.