Důkaz 111, Play By Ears, Důkaz 111 bude anglicky a v prosinci vyjde nová hra

Důkaz 111 bude anglicky a v prosinci vyjde nová hra

Česká audiohra obdrží anglickou verzi. Další projekt opět láká na hvězdný český dabing

Zdroj: Play By Ears/koláž, Vortex
5. 11. 2022
Název: Důkaz 111 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , Žánr: Datum vydání: 2. 11. 2020

Před dvěma roky jste u nás na Vortexu mohli zaznamenat rozhovor se zvukařem a vývojářem Tomášem Oramusem a dabérem Bohdanem Tůmou, kteří si přišli popovídat a představit první českou audiohru s názvem Důkaz 111. Poutavá mobilní detektivní hra, která byla téměř oproštěna od jakékoli vizuální stránky a sázela pouze na zvuk, zaujala příběhem, volbami i skvělým hereckým obsazením. U příležitosti druhého výročí tvůrci z týmu Play By Ears oznámili i anglickou verzi hry, která rovněž nabídne hned několik zajímavých hlasů a jmen. A kromě toho se můžeme již brzy těšit na zcela nový titul, opět ve formě audiohry.

Důkaz 111 aka Evidence 111

Děj hry Důkaz 111, respektive Evidence 111, budeme-li se nyní držet už anglické verze, je zasazen do městečka Fairfield v USA v 80. letech 20. století. Hlavní postavou je vrchní inspektorka Alice Wellsová, která je jedné noci zaskočena anonymním telefonátem, který rozhodně nevěští nic dobrého. V tom vše hraje roli právě Důkaz 111 a je jen na hráči, jak se bude rozhodovat. Samotné ovládání hry je intuitivní a bylo navrženo tak, aby byla hra vhodná i pro nevidomé. Navíc ji lze hrát téměř kdekoli, stačí mobilní zařízení a sluchátka pro co nejlepší poslech. Vše je totiž tvořeno pouze audiem, a tak byl kladen veliký důraz na binaurální zvuk a všechny dílčí složky – ruchy, hudbu a dabing.

Právě dabing se mohl pochlubit celou řadou významných herců a dabérů. Hlavní role Alice Wellsové se ujala Tereza Hofová, reverenda Jonathana McCarthyho nadaboval již zmíněný Bohdan Tůma, detektiv John Broderick promlouval hlasem Norberta Lichého a Adele Keswillovou svým hlasem ztvárnila Andrea Elsnerová. Dalších rolí se pak ujali Filip Švarc, Ondřej Balcar, René Slováčková, Jaroslav Mendel, Claudia Vašeková, Robert Cejnar, Petr Batěk a Jan Šťastný. Důkaz 111 byl navíc nominován na cenu v rámci mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio 2021 v kategorii multimédia, kde nakonec získal cenu studentské poroty a odborná porota jej umístila na třetí místo.

Anglická verze vyjde již 15. listopadu a i angličtí hráči, případně pouze posluchači, se mají na co těšit, jak je slyšet z nového anglického traileru. Alici Wells nadabovala herečka Zoë Robins, kterou jste mohli zaznamenat například v seriálu Letopisy rodu Shannara jako Zoru nebo nejnověji jako Nynaeve, jež je jednou z hlavních postav v seriálu Kolo času od Amazonu. Dalším zajímavým jménem je Rosamund Pike, která svůj hlas propůjčila Adele Keswille. Pike se proslavila především rolí Mirandy Front v bondovce Dnes neumírej z roku 2002 a nyní ji lze rovněž vidět v Kole času jako Moiraine Damodred. Dalších postav se ujali například herci Kenny Blyth (detektiv John Broderick), Richard Reed (reverend Jonathan McCarthy) nebo Atom Uniacke (Hugo). Podobně jako v případě české verze bude zdarma dostupné demo, plná hra poté bude stát 4.99 dolarů, navíc má být dle tvůrců obsaženo i pár vylepšení.

Šachová hra

Novým počinem od Play By Ears nebude jen tak ledajaká (audio)hra, ale rovnou Šachová hra. Ta byla představena již během října na benefičním koncertě Světlo pro Světlušku, přičemž je i tento nadační fond Českého rozhlasu jedním z partnerů celého projektu. Jak už název napovídá, tentokrát se příběh točí kolem partie šachů mezi Klárou a jejím ošetřovatelem a namísto rozhodování do hry vstupuje především pátrání v minulosti a snaha oživit ztracené vzpomínky. „Minulost nemusí být vždy taková, jak se na první poslech jeví. Následujte zvuk a pomozte Kláře odhalit vše, co se z jejích vzpomínek vytratilo,“ uvádí se v popisu hry. Samozřejmostí je opět důraz na precizně vyvedený prostorový zvuk a herecký projev.

I zde je nedílnou součástí dabing, přičemž tvůrci opět vsadili nejen na známá jména, ale především na osvědčené herce. V hlavní roli Kláry uslyšíme Taťjanu Medveckou, pro níž se jedná o první herní dabing. Totéž se týká i Igora Bareše, který se pro změnu svým hlasem ujal postavy Martina. Vzhledem k tomu, že nás příběh zavede do minulosti a vzpomínek, setkáme se i s jejich mladšími podobami, které namluvili Elizaveta Maximová a Ondřej Rychlý (jehož můžete například znát jako netflixovského Marigolda). V tuto chvíli známé obsazení doplňují Jaroslav Plesl jako Klářin ošetřovatel, Denisa Barešová jako Hanka a René Slováčková jako matka. I zbylí herci jsou nováčky v herním dabingu až na René Slováčkovou, která navíc dabovala již v předchozí hře. Stejně jako u Důkazu 111 hrou provází Jan Šťastný.

 

Zatím byl představen jen krátký teaser a na další informace si ještě budeme muset chvíli počkat, ale již nyní víme, že v základu se tvůrci nerozhodli pro velké změny. Po herní stránce tak můžeme očekávat podobně snadno ovladatelný zážitek jako v případě Důkazu 111, neboť je celá hra opět přizpůsobena i nevidomým. Tým kolem hry se v podstatě nezměnil, opět ji navrhl a produkoval Tomáš Oramus, scénář vzešel z pera scenáristy a game designera Vladimíra Marečka a samotnou aplikaci naprogramoval Michal Zátopek. Ke změně ovšem došlo u hudby a Aleixe Ramona, který složil soundtrack pro Důkaz 111 (nebo i pro další českou hru FixFox), tentokrát nahradil skladatel Jakub Kudláč, jenž má na svědomí například hudbu k filmům Poslední závod nebo Krajina ve stínu, za níž získal Českého lva.

Šachová hra vyjde 1. prosince 2022 pro Android a iOS a bude dostupná ke stažení zdarma.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru