Control, 505 Games, Remedy získali zpět práva na Control a jeho pokračování

Remedy získali zpět práva na Control a jeho pokračování

Finští vývojáři zaplatí za IP to, co do nových projektů 505 investovali. Vydavatel má potíže

Zdroj: Remedy Entertainment
29. 2. 2024
Název: Control Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: , Datum vydání: 27. 8. 2019

Finské studio Remedy Entertainment získalo zpět kompletní práva na značku a sérii Control od společnosti 505 Games. Obchod v hodnotě 17 milionů eur zahrnuje hry Control, Control 2, multiplayerový spin-off s kódovým označením Condor i všechna budoucí pokračování. První Control vyšel v roce 2019 a Remedy našli v 505 Games partnera už o dva roky dříve. Ostatně toto spojení si nyní firma pochvaluje a hodnotí jej zpětně jako úspěšné. Od té doby hra prodala přes 4 miliony kopií, ale i tak už Control do rodiny 505 patřit nebude.

Vývoj Controlu 2 i Condoru pokračuje dobře

Pro Remedy jde o logický krok. Jde o součást dlouhodobé strategie mít práva na značky, které studio vytvoří. Takto už dříve tým získal zpět IP Alan Wake. Šéf studia Tero Virtala uvedl, že kontrola nad Controlem umožní vývojářům lépe rozhodnout o tom, co je pro sérii nejlepší. Vývoj Controlu 2 i Condoru podle něj pokračuje dobře. Studio bude teprve zvažovat další možnosti ohledně vydávání, distribuce a finančního modelu pro tyto projekty.

505 Games už nebudou vydávat ani tyto chystané hry Condor a Control 2. Jako vydavatel bude u prvního dílu firma figurovat až do 31. prosince tohoto roku. Částka 17 milionů eur přitom odpovídá tomu, kolik 505 investovali do vývoje Condoru a Controlu 2. Tento krok dává smysl i z důvodu, že Remedy usiluje o propojení svých her do jednoho vesmíru Remedy Connected Universe. A pochopitelně u něj chce nepochybně mít volnou ruku.

Firmu vlastní společnost Digital Bros a už loni v listopadu oznámila, že propustí asi 30 procent svých zaměstnanců a projde restrukturalizací.

Jak už bylo řečeno, podobným krom už v roce 2019 získalo Remedy práva na IP Alan Wake od Microsoftu, což otevřelo cestu pro multiplatformní vydání i pokračování. Situaci v případě 505 Games podle mě nepochybně usnadnila skutečnost, že italský vydavatel si v poslední době nevedl dobře. Firmu vlastní společnost Digital Bros a už loni v listopadu oznámila, že propustí asi 30 procent svých zaměstnanců a projde restrukturalizací. Podobně jako jiní vydavatelé se přitom odvolávala na změny na herním trhu a chtěla svou strategii nově víc soustředit na zavedené značky, pokračování a nové verze úspěšných her. Naopak měl být omezen počet velkých vysokorozpočtových projektů.

Digital Bros vlastní kromě 505 Games také DR Studios, Kunos Simulazioni, Avantgarden, Nesting Games, Supernova Games, Infinity Plus Two nebo brněnský tým Ingame Studios, který vytvořil akci Crime Boss: Rockay City. Společnost 505 Games loni vydala například také Ghostrunner 2, který se ovšem podle všech indicií neprodával tak dobře, jak si firma představovala. V těchto dnech vydavatel poslal na trh remake Brothers: A Tale of Two Sons.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru