Overwatch 2, Blizzard Entertainment, Overwatch 2 je nejhůře hodnocenou hrou na Steamu

Overwatch 2 je nejhůře hodnocenou hrou na Steamu

Během pár dní se zapsal do historie platformy. Velká část negativních recenzí pochází z Číny

Zdroj: Blizzard
13. 8. 2023
Název: Overwatch 2 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , Žánr: Datum vydání: 4. 10. 2022

Overwatch 2 vyšel sice už minulý rok, ale až 10. srpna titul dorazil i na Steam. Při vydání se hra potýkala s řadou problémů a později si to Blizzard u hráčů pokazil i zrušením slíbené příběhové kampaně. Právě na Steamu nyní dostali hráči možnost se hromadně vyjádřit díky recenzím, na základě nichž je jasně vidět nespokojenost. Overwatch 2 začal okamžitě po vydání sbírat negativní hodnocení, přičemž v současnosti jich je více než 100 tisíc a pouhých 9 % z nich jich je kladných. To tak z Overwatche 2 zároveň učinilo nejhůře hodnocenou hru na Steamu.

Zdroj: Steam

Hra byla původně dostupná jen prostřednictvím Battle.net, a tak se doteď nemohli hráči k Overwatchi 2 vyjádřit přímo. Samotný titul je navíc v základní verzi zdarma, a tak se na Steamu rychle propracoval nahoru žebříčkem nejhranějších her, téměř okamžitě byl však zaplaven negativními recenzemi. Nájezdy na hodnocení a takzvaný review bombing jsou známou praktikou, ale v tomto případě není velká část recenzí jen komentářem bez většího smyslu. Ačkoli nelze popřít, že se někteří hráči svezli na vlně a pouze se přidali „k útoku“, jejich kritika a výtky jsou často namístě. Overwatch 2 každopádně překonal dosavadního šampióna War of the Three Kingdoms (三国杀), který se v seznamu nejhůře hodnocených her posunul na druhé místo. Čistě pro představu, z těch známějších her nalezneme na 17. místě letošní Redfall a na 23. místě Call of Duty: Warzone. Ve snaze udržet Overwatch 2 na první příčce dokonce někteří přistoupili ke kladnému hodnocení War of the Three Kingdoms, ale extrémně záporný souhrn recenzí to stejně nezvrátí.

Vraťme se ovšem přímo k Overwatchi 2, u něhož je každopádně zajímavé nejen množství recenzí a jejich obsah, ale i jejich původ, na což poukázal analytik Daniel Ahmad. Hráči si v recenzích hromadně stěžují na mikrotransakce, nedodržení slibů, konec prvního Overwatche, technické problémy i přístup Blizzardu a samotnou společnost. Jak ovšem Ahmad upozornil, zhruba dvě třetiny recenzí jsou v čínštině. Ty často rovněž zmiňují už výše popsané problémy, ale podstatně více se opírají do Blizzardu. Na vině je ukončení spolupráce Blizzardu se společností NetEase, díky které byl Overwatch s dalšími tituly studia dostupný. Následkem toho čínští hráči přišli o své účty a vlastní národní servery, které byly vypnuty 23. ledna. Vydání Overwatche 2 na Steamu navíc s čínskou lokalizací umožnilo tamním hráčům se též vyjádřit, čehož bez zaváhání využili, jak vidno.

Letos provedený výzkum hraní v Číně ukázal, že World of Warcraft i Overwatch byly před vypnutím serverů nejoblíbenějšími a nejhranějšími hrami. 40 % dotázaných pak uvedlo, že zvažují hraní na mezinárodních serverech s VPN, 53 % by se v případě opětovného spuštění ke hrám vrátila. Zatím ovšem není známo, že by mělo dojít k návratu Blizzardu do Číny či uzavření jiné spolupráce, ačkoli o to byly snahy. Situaci mezi Blizzardem jsme se věnovali několikrát, například přímo vypnutí her, údajným sporům či zmínkám o žalobě. O hraní v Číně pak zajímavě vypovídala i loňská studie, dnes už je ovšem bez této plodné spolupráce všechno jinak.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru