Blizzard se stáhl z Číny kvůli „ohrožení“ Bobbyho Koticka

Blizzard se stáhl z Číny kvůli „ohrožení“ Bobbyho Koticka

Společnost NetEase měla údajně vyhrožovat v souvislosti s akvizicí, k domluvě už nedošlo

Zdroj: Blizzard
31. 3. 2023

Dlouhé roky platilo, že hry od Blizzardu v Číně vydávala, provozovala a obstarávala společnost NetEase. Vydávat na čínském trhu není vzhledem k všemožným omezením, která tam panují, nic snadného, ale na základě této spolupráce mezi společnostmi se titulům jako World of Warcraft, Overwatch 2 nebo Hearthstone dařilo. V lednu nicméně došlo k přerušení spolupráce a následně byly vypnuty servery všech her kromě Diablo Immortal, jež je výjimkou. Rozchod společností byl po tolik letech překvapivým, ale překvapivější jsou nyní důvody, které za tím měly stát.

Ukončení spolupráce mezi Blizzardem, Activisionem a NetEase popsal magazín The New York Times, přičemž jedním z důvodů mělo být údajné „ohrožení“ generálního ředitele Bobbyho Koticka. V říjnu minulého roku mělo dojít k hovoru mezi ním, výkonným ředitelem NetEase Williamem Dingem a dalšími lidmi ze společností. Obsahem byla budoucnost dosavadní 14leté plodné spolupráce, ale i probíhající akvizice Activision Blizzard. Napětí mezi oběma stranami panovalo už delší dobu, ovšem až zde došlo k rozhodnutí o odchodu Blizzardu z Číny. K domluvě totiž nakonec nedošlo, zato mělo dojít k vyhrožování. Na vině ovšem může být nepřesný překlad a celkové nedorozumění, jelikož byl rozhovor veden v přítomnosti překladatelů.

Vedoucí pracovníci Activisionu se domnívají, že Ding Kotickovi vyhrožoval.

Jak se tedy Bobby Kotick dostal do „stavu ohrožení“? Vedoucí pracovníci Activisionu se domnívají, že Ding v jedné chvíli Kotickovi vyhrožoval. Podle nich by mohla společnost NetEase v závislosti na výsledku jejich jednání ovlivnit čínskou vládu, která v té době přezkoumávala právě akvizici Activision Blizzard, aby ji zablokovala a znemožnila. Tuto domněnku nicméně popřel mluvčí NetEase Alexandru Voica s tím, že nikdo z NetEase nevyhrožoval Activisionu, Blizzardu ani Kotickovi. Skutečně pak ale mělo dojít na dříve zmiňovaný další návrh dohody o prodloužení spolupráce, která však byla ze strany NetEase odmítnuta. A tohle celé mělo vést k onomu konci Blizzardu v Číně před dvěma měsíci.

Odchod Blizzardu z čínského trhu provázelo rozpuštění čínského týmu, ale dokonce i teatrální zničení sochy World of Warcraft, která stála v ústředí společnosti v Chang-čou, kde se ovšem i nadále pracuje na Diablo Immortal a propouštění se jí netýkalo. Následně byly 23. ledna vypnuty servery her World of Warcraft, Overwatch 2, Hearthstone, Diablo 3, Warcraft 3: Reforged, StarCraft 2 a Heroes of the Storm, které zároveň nejsou dostupné k zakoupení. Jak už bylo zmíněno, výjimkou je Diablo Immortal, které vzešlo právě ze vzájemné spolupráce.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru