Nový firmware pro PS4 činí některým hráčům potíže

Část konzolí se nedokáže aktualizovat. Některé mají po nainstalování problémy se spuštěním

Zdroj: Pexels
17. 4. 2020

Majitelé konzolí PlayStation 4 dostali 15. dubna možnost stahovat novou verzi firmwaru konzole, jenže jak naznačují reakce například na Redditu (k vidění třeba zde a zde), v Sony se tentokrát nevyhnuli problémům a konzole jisté skupiny hráčů o neznámé velikosti se potýkají s potížemi. Ty se mohou týkat už samotné instalace, což až taková potíž není, jenže stejně tak část hráčů naráží na obtíže spojené s optickou mechanikou a někteří jsou dokonce zasažení fatálnějším způsobem a jejich konzole není možné korektně spustit.

Zásahy do chodu konzole měly být minimální, nicméně situace je nakonec pro některé majitele konzolí dost odlišná.

Nový firmware s označením 7.50 má zcela standardní popis: „Tato aktualizace softwaru zvyšuje výkon systému,“ a z toho vyplývá, že jde o jednu z těch méně důležitých aktualizací. Zásahy do chodu konzole měly být minimální, nicméně situace je nakonec pro některé majitele konzolí dost odlišná. Prvně lze zmínit dvojici specifických chyb SU-30746-0 a SU-42118-6. Ta první způsobuje, že nová aktualizace nejde do konzole vůbec nainstalovat a je nutné vstoupit do nouzového režimu konzole (takzvaný Safe Mode) a instalovat odtamtud. Druhá chybová hláška pak dle dosavadních indicií může vycházet z nekorektně fungující Blu-ray mechaniky. Tato chyba komunitě hráčů na PlayStationu není cizí a objevila se již v minulosti, zatím ale není jasné, jak se pojí s novou aktualizací a proč se objevuje právě teď. Zároveň může být pro mnohé hráče překvapením i z toho důvodu, že třeba ani o problémech své mechaniky ve věku rozrůstající se digitální distribuce vlastně ani neví. Jenže stejně tak reakce některých hráčů naznačují, že chybový kód SU-42118-6 vidí i v případě, kdy jejich mechanika funguje na výbornou.

Problémy s instalací či s blu-ray mechanikou jsou ale rozhodně vedlejší. Určité procento hráčů je ale v mnohem horší situaci a svoji konzoli nemohou po instalaci aktualizace nastartovat vůbec. Z příspěvků na Redditu to vypadá na dvě formy chyb. Ta první spočívá v tom, že konzole sice na první pohled nastartuje, ale přestane komunikovat, a kromě rozsvícené světla na její čelní straně byste nepoznali, že je konzole zapnutá. Na připojené televizi či obrazovce se zkrátka nic nezobrazuje. Druhým případem je pak dokolečka se restartující zařízení. Některé konzole se zkrátka ihned po startu hned zase vypnou a takto to chodí pořád dokola, hráč ale nedostane šanci do tohoto cyklu jakkoli standardní cestou zasáhnout.

Povinná karanténa je pojem momentálně známý všude po světě a přijít v té chvíli o zdroj zábavy může skutečně zabolet.

A tady už se zdá, že pro některé legrace tak docela končí. Ve zmíněných vláknech na Redditu lze nalézt řadu komentářů frustrovaných hráčů, kterým nepomohla ani reinstalace skrze nouzový režim a ocitli se ve svízelné situaci. Ta je navíc o to horší, že povinná karanténa je pojem momentálně známý všude po světě a přijít v té chvíli o významný a nepříliš levný zdroj zábavy může skutečně zabolet. Teoreticky a za předpokladu, že jinak je konzole po hardwarové stránce zcela v pořádku, by mělo sice stačit vzít jen nový disk a na ten nainstalovat čerstvý operační systém konzole, jenže to automaticky znamená také ztrátu uložených pozic, stažených titulů a třeba i nesynchronizovaných trofejí. A to je samozřejmě něco, s čím se řada touto chybou zasažených hráčů rozhodně nechce smířit.

V tuto chvíli tedy neznámému procentu hráčů zřejmě nezbývá než čekat, zda se v dohledné době objeví nějaká náprava (která by například šla nainstalovat v několikrát zmíněném nouzovém režimu konzole), ale to už mnohé zkrátka zabolí. Za sebe k tomu mohu dodat jen to, že sám jsem v této verzi firmwaru nepotkal žádné potíže, a to ani v rámci betaverze, jež vydání na veřejnost předcházela.

Nahlásit chybu v článku

7

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru