Duke Nukem 3D, FormGen, Na internet unikl další Duke Nukem

Na internet unikl další Duke Nukem

Jde o fanouškovský projekt Duke Nukem 3D: Reloaded, který vznikal s posvěcením Gearboxu

Zdroj: x0r_jmp
1. 1. 2023
Název: Duke Nukem 3D Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , , , , , , , Žánr: Datum vydání: 29. 1. 1996

I když se před několika hodinami začal psát nový rok 2023, zprávy z herního odvětví neutuchají. A pokud jste Vortex sledovali v uplynulých svátečních týdnech, možná první novince roku ani nebudete věřit. Jak už ale prozradil titulek, na internet unikl další Duke Nukem, který doplňuje řadu zdánlivě ztracených projektů, vycházejících z této slavné série, o nichž se nemluvilo dlouhé roky, abychom se v průběhu minulého prosince dočkali mnoha detailů a dokonce i hratelných ukázek. Informovali jsme o postupně restaurovaném Duke Nukem Forever z roku 2001, vyzkoušet jste si mohli také zrušenou loveckou hru Duke Nukem: Endangered Species, ukázal se také Duke Nukem Forever ještě coby původní 2D akce a nyní – světe div se – můžete sáhnout po fanouškovském Duke Nukem 3D: Reloaded, který od roku 2010 vznikal s vědomým souhlasem společnosti Gearbox. Mělo jít o moderní reimaginaci původního Duke Nukem 3D z roku 1996, která ale nakonec nedošla svého dokončení, patrně kvůli obavám Gearboxu z možného narušení prodeje nepříliš úspěšného Duke Nukem Forever, který dorazil na začátku léta 2011.

O únik Duke Nukem 3D: Reloaded se opět postaral insider s přezdívkou x0r_jmp, který stál za rozšířením všech výše vyjmenovaných projektů. Podle svých slov tím dokonale uzavřel rok 2022, ale naznačuje, že ani v novém roce nepoleví. „Byl to produktivní měsíc a něco, když jsem vypustil hned několik projektů v řadě. Doufám, že naše úsilí udělalo prosinec zajímavým,“ napsal leaker a potvrdil, že se svým týmem má seznam dalších vydání, kterých bychom se mohli dočkat v dohledné době. Zároveň také připomněl, že je nakloněný nejrůznějším formám spolupráce s lidmi, kteří chtějí anonymně přispět, takže by se mohl onen pomyslný seznam nadále rozšiřovat.

Zrušený Duke od fanoušků

Teď už ale pojďme k tomu, co vlastně uniklo, případně jak byste si mohli hru sami vyzkoušet. Jak už je uvedeno výše, jedná se o projekt Duke Nukem 3D: Reloaded, který byl oznámen na diskuzním fóru Gearboxu v roce 2010 pod pracovním názvem Duke Nukem Next-Gen. Tedy necelý rok před tím, než došlo na dokončení legendami opředeného, ale ve výsledku ne tak bombastického Duke Nukem Forever přímo od Gearboxu. Předělávku původního Duke Nukem 3D si však vzali na starost fanoušci, slíbili kompletní singleplayerovou část spolu s multiplayerem, a to vše zdarma pro všechny bez nutnosti vlastnit jakoukoliv hru ze série Duke Nukem. Tím podtrhnuli, že se jedná o samostatný projekt, nikoliv modifikaci, a tím přirozeně vzbudili obrovský zájem v řadách natěšených fanoušků. Tým vedený designérem Frederikem Schreiberem se jmenoval Interceptor Entertainment, čímž se dostáváme do ještě zajímavější roviny, neboť šlo o zárodek dnes poměrně známého týmu Slipgate Ironworks, autorů her jako Phantom Fury, Rise of the Triad, řady portů a připravovaných remasterů jako SiN Reloaded nebo Kingpin: Reloaded.

V roce 2013 sám Schreiber v rozhovoru pro dánský magazín Gameplay uvedl, že zrušení projektu bylo následkem zklamání z Duke Nukem Forever.

Se souhlasem viceprezidenta Gearobxu PJ Puntama se Schreiberův tým pustil do práce a získal také osobní nekomerční licenci na značku Duke Nukem, která měla stvrdit fakt, že hra bez problémů vznikne a bude dokončena. Bohužel, v září rou 2011, tedy pouhé dva měsíce po vydání Duke Nukem Forever, byl projekt pozastaven z důvodů odlišného pohledu na věc obou zúčastněných stran, aby záhy zmizely všechny zmínky a hra se ztratila v nenávratnu. V roce 2013 pak sám Schreiber v rozhovoru pro dánský magazín Gameplay uvedl, že zrušení projektu bylo následkem zklamání z Duke Nukem Forever, ačkoliv tuto tezi Gearbox nikdy oficiálně nepotvrdil. „Problém byl v tom, že Reloaded byl ve své tehdejší podobě hezčí a lepší hrou než Forever. Proto nám [Gearbox] nemohl za žádných okolností dovolit, abychom hru vydali, ukázali nebo s ní vůbec něco udělali,“ řekl Schreiber podle přepisu citace na Wikipedii.

Nyní proto máte unikátní možnost porovnat jeho slova s realitou a zaměřit se na detaily, kterými Reloaded oplývá. Aniž byste se totiž snažili uniklý build spustit, můžete se podívat na videa, která už fanoušci stihli natočit z vlastních průchodů a zjistit, že před více než deseti lety přišel herní svět o další potenciální klenot. Video na YouTube uploadoval například uživatel s přezdívkou pagb666 a v dlouhých 14 minutách se můžete podívat třeba na úvodní mapu Hollywood Holocaust nebo lokaci, která měla sloužit k natočení traileru s dalšími rozpoznatelnými částmi. Bohužel se ale v buildu nenachází žádná skutečná hra, takže uniklý build je jen jakýmsi němým mementem toho, co mohlo být a bohužel není. Stranou nicméně nemohou zůstat i krátká videa a obrázky, které z Reloaded unikaly v uplynulých letech, a podle kterých vypadala hra v kondici i během tradičních pasáží s nepřáteli a rozhraním. Až do dnešního dne se ale fanoušci nemohli podívat hře pod kapotu a případně zjistit i další věci, o nichž se dosud nemluvilo. Jediné, co zůstává momentálně neznámé, jsou informace o dalších možných buildech, třeba i pokročilejších, které by nechaly zájemce hru doopravdy vyzkoušet, jak už ale uvedl x0r_jmp během posledního dne loňského roku, budoucí týdny a měsíce mají být ještě zajímavé.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru