Microsoft výrazně mění fungování Game Passu

Microsoft výrazně mění fungování Game Passu

Nové hry jen na PC a v Game Pass Ultimate, který navíc zdraží. Vznikla i úroveň Standard

Zdroj: Microsoft
10. 7. 2024

Microsoft v noci na středu oznámil velké změny týkající se Game Passu. V první řadě se týkají předplatného Game Passu pro konzole, které už nebude dostupné pro nové zákazníky, nicméně stávajícím předplatitelům bude stále dostupný. V druhém sledu pak Microsoft rozdělil předplatné podle toho, kde budou k dispozici novinky od Microsoftu ode dne svého uvedení. A v neposlední řadě také zahýbal s cenami a předplatné dnes zdražil pro nové zákazníky a pro ty stávající cenu předplatného zvýší 12. září. Dokonale se tak naplňují předpovědi insiderů z května letošního roku, kdy se o možných změnách fungování oblíbeného, ale pohledem vývojářů i vydavatelů kontroverzního předplatného začalo mluvit v souvislosti s příslibem, že se v nabídce objeví letošní Call of Duty.

Zdroj: Klobrille, Twitter

Konec Game Passu pro konzole

Prvním bodem změn je již v úvodu zmiňovaný Game Pass pro konzole, který Microsoft hodlá nahradit novým stupněm Standard. Jak už bylo uvedeno výše, od dnešního dne už nebude Game Pass pro konzole nabízen novým zákazníkům, ovšem ti stávající jej budou moci využívat i nadále. Podmínkou je nezrušit své obnovující se předplatné, v opačném případě už nebude možné na předplatné navázat. Microsoft rovněž vymezil, že od 18. září už bude možné pomocí předplacených kódů prodloužit fungování Game Passu pro konzole jen o 13 dalších měsíců, pokud ale máte tímto způsobem předplaceno na delší dobu, omezení se vás netýká. Asi nejdůležitější informací ovšem je, že přes stále stejně drahý Game Pass pro konzole dostanete i nadále přístup ke knihovně starších titulů, ale hlavně i k novinkám od studií Microsoftu, což je momentálně asi největší přidaná hodnota, vezmeme-li v potaz profil nového stupně předplatného Standard.

Co je Game Pass Standard a jak se liší od Core

Nový stupeň předplatného Standard do určité míry nahrazuje Game Pass pro konzole, pohledem zákazníka je ale dražší a nabízí toho méně. Za cenu odpovídající 15 dolarům (české ceny v tomto případě ještě nejsou známy, pozn. red.) sice dostanou hráči přístup k rozsáhlé knihovně plných her, přijdou ale o možnost pustit se do hraní novinek od studií Microsoftu a nebudou mít podle očekávání přístup ani k dalším službám jako EA Play, ale přirozeně ani ke cloudovému hraní. Stupeň Game Pass Core pak zůstává jako nejlevnější, ale samozřejmě nejomezenější variantou služby a od stupně Standard se liší absencí přístupu do knihovny stovky her a nabízí hráčům jen omezenou nabídku přibližně 25 titulů jako doposud. Jiná bude ovšem roční cena – ze 1499 korun se posouvá na 1599 korun – s tím, že měsíční cena 149 korun zůstává zachována.

Zdražení Game Passu Ultimate

Když už jsme u zdražování, nejvyšší stupeň Game Passu – Ultimate – který zahrnuje vše výše zmíněné spolu s novými hrami od Microsoftu, možností zahrát si přes cloud a využívat i nabídku dalších služeb jako EA Play, vás nově přijde na 439 korun měsíčně. Není to bůhvíjaké zdražení, předchozí cena byla nastavená na 389 korun, ale přesto je jasně vidět, že Microsoft patrně i v souvislosti se zákulisní kritikou služby, resp. komentáři na konto její udržitelnosti, musí neustále šlapat na plyn. Uvidíme také, kde se cena zastaví výhledově, protože před rokem už Microsoft jednou do ceny předplatného i svých konzolí sáhnul.

Dražší, ale stále výhodný Game Pass pro PC

Posledním dosud neprobraným stupněm předplatného Game Passu je variant pro PC, která se alespoň prozatím nijak neštěpí a i nadále nabízí všechno, co doposud. Tedy celý katalog her včetně novinek od Microsoftu a přístup k doprovodným službám. Jeho cena ale bude vyšší o 40 korun měsíčně, tedy nově už zaplatíte 299 korun. V závěru ještě jednou připomínáme, že nové ceny se od dnešního dne týkají nových zákazníků, všichni stávající předplatitelé ale budou muset počítat se zvýšením cenovky od 12. září letošního roku.

Nahlásit chybu v článku

12

Napsat komentář

Další články
Nahoru