Microsoft zdraží Xbox Series X i Game Pass

Microsoft zdraží Xbox Series X i Game Pass

Phil Spencer to opakovaně naznačoval. Vyšší cena konzole se vyrovná PS5

Zdroj: Microsoft
21. 6. 2023

Společnost Microsoft v průběhu středečního večera oznámila důležitý, leč nepopulární krok v podobě zdražení Xboxu Series X a předplatného služby Game Pass. V obou případech už zástupci společnosti, včetně prezidenta herní divize Phila Spencera, tuto eventualitu naznačovali, takže v samém důsledku není zpráva nikterak překvapivá. Přesto je informace vcelku zásadní, pokud jste váhali nad koupí výkonnějšího modelu Xboxu, případně spoléháte na nabídku Game Passu.

Informace jako jedni z prvních přinesli redaktoři magazínu The Verge, kteří citovali ředitelku pro komunikaci Kari Perez. Ta potvrdila, že se zdražení Xboxu Series X týká většiny zemí a regionů, vyjma Spojených Států, Japonska, Brazílie, Chile a Kolumbie. Co se týče nové ceny, oficiální částku v korunách zatím české zastoupení Microsoftu neposkytlo, podle britského Eurogameru nicméně zdražení činí 50 eur. Jen pro úplnost, nová cena Xboxu Series X bude činit 549,99 eur namísto dosvadních 499,99 eur, a jak jste už zřejmě pochopili, méně výkonného modelu Series S se zdražení netýká. „Drželi jsme cenu našich konzolí po mnoho let a nyní jsme ji upravili v souladu s konkurenční situací na většině trzích,“ dodala Perez.

Microsoft tím skutečně reaguje na Sony, která zdražení PlayStationu 5 oznámila už loni v srpnu, když cenu konzole s mechanikou posunula na shodnou hranici 549,99 eur s tím, že levnější – leč stejně výkonný model bez mechaniky – stojí po zdražení o 100 eur méně. V tomto ohled má ale Xbox optickou výhodu, protože Series S zůstává – alespoň prozatím – na cenovce 299,99 eur. Nová cena se začne projevovat od 1. srpna, což lze v tuto chvíli vnímat i jako součást nové vlny marketingové kampaně, protože vzniká prostor zareagovat a pořídit si konzoli za původní částku, což musí Microsoft v tuto chvíli očekávat.

Pokud bychom se měli přesunout ke Game Passu, změna ceny se bude týkat předplatného pro konzole a také verze Ultimate. V prvním případě bude částka činit 10,99 eur namísto 9,99 eur, v druhém případě 14,99 eur místo původních 12,99 eur. Nejde o výrazné navýšení, ale přesto může být zpráva nepříjemná pro řadu hráčů. Z druhé strany, pokud si platíte Game Pass pouze ve verzi pro PC, zvýšení ceny se vás netýká. Na rozdíl od zdražení Xboxu Series X nicméně nové ceny vstoupí v platnost už 6. července pro nové zákazníky a 13. srpna (v některých zemích až 13. září) pro zákazníky stávající.

Vrátíme-li se k tomu, co o zdražování zaznělo v minulosti, klíčové je prohlášení Phila Spencera pro Wall Street Journal z října loňského roku. „Myslím, že v určité chvíli budeme muset cenu některých věcí zvýšit. Ale s tím, jak se přiblížily Vánoce, věděli jsme, že je potřeba cenu udržet,“ řekl minulý rok prezident Xboxu a dodal, že konkrétně mluví o ceně konzolí, her i služeb. Pro úplnost také dodáváme, že cenu first party titulů už Microsoft zvýšil, takže dnes oznámeným krokem jen uzavírá celé kolečko.

Jediné, co by mohlo částečně stát v kontrastu s oznámeným zvýšením ceny Game Passu a vyjádřením lidí z Microsoftu, je nedávné potvrzení, že by se cena předplatného nezvyšovala v případě, kdyby se podařilo úspěšně dokončit akvizici Activisionu. Ačkoliv by služba rázem mohla narůst o celou řadu velmi zajímavých titulů, ještě před několika dny zástupci Microsoftu uvedli, že by na tom nezáleželo. Informace se objevila v jednom z dokumentů určeném pro nadcházející soudní spor s Federální obchodní komisí, což ale nevylučuje, že nemohlo ke zdražení dojít výše popisovanou plošnou cestou.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru