Half-Life, Sierra Entertainment, Half-Life si připomíná 25. výročí velkým updatem

Half-Life si připomíná 25. výročí velkým updatem

Hra je zdarma, přináší nový i "zapomenutý" obsah, podporu Steam Decku i dokument

Zdroj: Valve
18. 11. 2023
Název: Half-Life Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , Žánr:
Datum vydání:
14. 11. 2001 (PlayStation 2)
14. 2. 2013 (Mac, Linux)

Před čtvrtstoletím vyšel Half-Life. 19. listopadu to bude na den přesně před 25 lety. Vznikla tak jedna z nejslavnějších her všech dob a společnosti Valve pomohla časem vydláždit cestu i ke Steamu. Ale to už je jiný příběh. Proslýchalo se, nebo možná spíš doufalo, že by vývojáři mohli toto výročí nějak oslavit, připomenout, prostě fanoušky něčím překvapit. A stalo se. Valve aktualizovali Half-Life na Steamu, přidali demo s podtitulem Uplink čtyři nové multiplayerové mapy, podporu Steam Decku, vylepšení grafiky či podporu moderních displejů. A navrch si přichystali hodinový dokument věnovaný tvorbě prvního dílu Half-Life. Není to remake, nebo snad dokonce pokračování, pokud jste v něco takového doufali, ale rozhodně to stojí za pozornost.

„Protože čtvrtstoletí je milník hodný oslav a tohle milované dítko v posledních letech nedostávalo tolik pozornosti jako naše jiné tituly, rozhodli jsme se (konečně) okořenit klasický herní zážitek.“

Pojďme se na jednotlivé body podívat blíže. Začneme tím hlavním. Half-Life je v tuto chvíli po omezenou dobu zdarma. Na Steamu najdete verzi pro Windows, Mac i Steam Deck, potažmo Linux. Můžete si tak snadno připomenout, proč Half-Life nasbíral svého času víc než padesát ocenění pro hru roku. Případně to zkusit zjistit, pokud jste snad nikdy tuhle legendu nehráli. 96 procent kladých hodnocení na Steamu hovoří jasně. Zdarma je také soundtrack ze hry, který opět najdete na Steamu. Ve slevě jsou pak další hry ze série. O 90 procent levněji můžete získat Half-Life 2 i obě epizody, výrazně levnější je také Alyx nebo datadisky k jedničce.

A co na vás vlastně čeká, pokud dáte znovu prvnímu dílu šanci? “Protože čtvrtstoletí je milník hodný oslav a tohle milované dítko v posledních letech nedostávalo tolik pozornosti jako naše jiné tituly, rozhodli jsme se (konečně) okořenit klasický herní zážitek a přidat několik staronových i opravdu nových vlastností,” lákají Valve. Je hezké, že si vývojáři hru vzali do parády. “Dodnes jsme na ni pyšní a zároveň jsme nesmírně vděční za hráčskou komunitu, která se kolem ní vytvořila a nadále jí zůstává věrná,” říkají.

Autoři nejprve obecně lákají na aktualizované možnosti nastavení grafiky nebo opravy nasvícení. Přidali podporu ovladačů nebo zmíněnou kompatibilitu se Steam Deckem. “Aktualizace k 25. výročí dále zahrnuje mini-kampaň Half-Life: Uplink a čtyři nové mapy pro hru více hráčů. Pro skutečné pamětníky jsme pak zrestaurovali například původní pozadí hlavní nabídky nebo některé rané prototypy postav z alfa verzí hry,” láká studio. Ve skutečnosti je toho ale mnohem víc.

25th Anniversary Update přináší Half-Life: Uplink, což bylo původně speciální demo dostupné na CD pro herní časopisy nebo výrobce grafických karet. Jednalo se o mini kampaň, kterou tvým vytvořil po dokončení hry. Naprosto přitom souhlasím s výrokem Valve, že pro mnoho lidí šlo o první kontakt s Half-Life, měl jsem to stejně. Proto podle autorů konečně nastal čas připojit demo k hlavní hře. Za pozornost stojí i čtyři nové multiplayerové mapy vytvořené designéry Valve. Snaží se přitom posunout hranice toho, co je možné udělat v enginu původní hry. Nové mapy se jmenují Contamination, Pool Party, Disposal a Rocket Frenzy. Detaily najdete na speciální stránce.

Autoři vrátili původní video s logem Valve i hudbou a přepracovali menu do původní podoby z roku 1998.

Radost řadě lidí nepochybně udělají i zmíněná vylepšení grafiky. Hra tak sice vypadá jako v roce 1998, ale svědčí jí i moderní monitory. A to třeba díky širokoúhlému FOV. Hra podporuje zmíněný Steam Deck, gamepady i Steam Networking usnadňující hraní ve více hráčích. Na Steam Decku má upravené ovládání i interface. Ostatně doma na velkých obrazovkách by vás zase mohlo potěšit nové škálování UI ve vysokých rozlišeních. Na nostalgickou strunu zase pamětníkům zahrají “novinky”, které jsou vlastně spíš návratem ke kořenům. Autoři vrátili původní video s logem Valve i hudbou a přepracovali menu do původní podoby z roku 1998. V multiplayeru zase můžete využít staronové skiny – postavy z alfa buildů: Ivan the Space Biker a Prototype Barney.

Další “novinky” pocházejí z roku 1999 a speciálního CD Half-Life: Further Data. Do tohoto obsahu patří tři multiplayerové mapy (Double Cross, Rust Mill a Xen DM) nebo dva další skiny – Skeleton a Too Much Coffee Man. V zápasech můžete využít také nové vzory sprejů. A konečně přehlédnout byste neměli ani sadu wallpaperů, které připomínají 25. výročí. Ale ani tím výčet všech změn nekončí. Valve ladili hratelnost, rozhraní, ovládání, multiplayer, engine i vykreslování. Kompletní seznam všech novinek, změn a vylepšení pak najdete na Steamu.

Za pozornost nepochybně stojí i zmíněný víc než hodinový dokument. Původní vývojářský tým v něm vzpomíná, jak stvořil tuhle ikonu. “Tento sraz po dlouhých 25 letech (pro některé z nás bez nadsázky polovina života) na kamerách zachytil tým ze studia Secret Tape, takže pokud máte nostalgickou náladu, vraťte se s námi v čase nebo si zahrajte vylepšenou verzi oné hry, která změnila nejen naše životy,” lákají Valve.

Krásná připomínka výročí, které si zaslouží pozornost. “Ještě jednou všem z celého srdce děkujeme za 25 let se hrou Half-Life,” uzavírají Valve svůj velký výroční update. Další podrobnosti pak najdete na speciální stránce.

Nahlásit chybu v článku

5

Napsat komentář

Další články
Nahoru