Forza Motorsport, Microsoft, Forza Motorsport bude přístupná nevidomým

Forza Motorsport bude přístupná nevidomým

Xbox vstupuje do vod přístupnosti, díky zvukové asistenci si budou moci zazávodit další hráči

Zdroj: Xbox
28. 4. 2023
Název: Forza Motorsport Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 10. 10. 2023 Platformy: , Žánr: Datum vydání: 10. 10. 2023

Přístupnost ve hrách je stále častěji diskutovaným tématem a je chvályhodné, že se mu věnuje stále více vývojářů. Přístupnost samozřejmě může být různého druhu a ne vždy můžeme mluvit o takové, že si hry dokáží zahrát i nevidomí, jako tomu bylo například u The Last of Us Part II, ale třeba i u českého 1428: Shadows over Silesia. Nicméně každé usnadnění se počítá a je dobře, že se na přístupnost myslí. Skvělou zprávou nicméně je, že se se další titul stává plně přístupným a hratelným i zcela poslepu. Tím je nadcházející Forza Motorsport, která nabídne mimo dalších vylepšení a úprav přístupnost pro nevidomé.

Forza Motorsport opět hodlá pozvednout kvality své série a nabídnout skvělý závodní zážitek, jemuž napomáhá oslnivá audiovizuální stránka a samozřejmě a působivé zpracování vozů, jejich vlastností a řízení. Zazávodit si však budou moci i slabozrací a dokonce i zcela nevidomí, jimž se tratě Forzy Motorsport zpřístupní díky asistenci v podobě zvukových podnětů, jež představuje nejrůznější pípání a pískání. Studio Turn 10 se rozhodlo neponechat nic náhodě a spojilo se s nevidomým hráčem Brandonem Colem, který působil jako konzultant a doslova vývojáře navigoval k tomu, aby hru dokázali zpřístupnit i ke hraní poslepu. Brandon Cole v této oblasti rozhodně není žádným nováčkem a už pracoval s Naughty Dog na přístupnosti již zmíněného The Last of Us a dlouhé roky se snaží propagovat téma přístupnosti.

Zrovna v Microsoftu v minulosti toto téma příliš nerezonovalo, což Cole často komentoval a kritizoval, jelikož na opačné straně barikády, u PlayStationu, oceňoval jejich zájem. Jeho snaha o změnu a upozorňování nicméně měly smysl, jelikož byl v roce 2020 vyzván ze strany vývojářů z Xboxu, aby společně probrali možnosti přístupnosti a především pak hraní poslepu. Hodí se zmínit, že loni Phil Spencer též chválil The Last of Us Part I a přístup PlayStationu, nicméně i Forza Horizon 5 se na druhou stranu loni dočkala například doplnění znakové řeči. Tak se začal rodit koncept BDA – Blind Driving Assists a postupně se pracovalo na tom, jak se zbavit obrazu a převést závodní hru jen do zvukové roviny. Nebylo to snadné a první pokusy často narážely doslova do zdí, ale postupně se dařilo nalézt zvuky a jejich systém, které dokáží pro nevidomého hráče fungovat.

Forza Motorsport se ovšem už v základu může pyšnit propracovaným zvukovým designem, který jde do detailů a nešetří ruchy a všemožnými efekty, díky nimž je pocit z hraní a řízení ještě autentičtější. Proto bylo nutné, aby nové asistenční zvuky nebyly v rozporu s touto zvukovou vrstvou, což vedlo k některým úpravám, aby nebyly ruchy matoucí. To celé samozřejmě doplňuje komentář v podobě klasické navigace, indikování zatáček, okraje stop nebo pozice vozu na trati například pomocí výšky tónu, ale nechybí ani vibrační odezva ovladače. Navíc i v tomto ohledu bude hráčům k dispozici celá škála přizpůsobení, aby si každý našel to, co mu vyhovuje nejlépe.

Stejně jako nebylo pro vývojáře snadné něco takového vyvinout, pro hráče nebude od začátku úplně snadné se do hry dostat a okamžitě ji pochopit. Řadu věcí si budou muset zažít, zvyknout si na samotnou asistenci, ovládání a řízení, přičemž je zde i fakt, že málokdo má osobní zkušenost s řízením ve skutečnosti. Součástí přístupnosti bude i předčítání a převod textu na řeč, usnadnění ovládání a také běžné úpravy a nastavení titulků, velikosti nebo celkové barevnosti. Až Forza Motorsport letos na PC a Xbox Series vyjde, bude tím nejpřístupnějším titulem ze série Forza.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru