Epic Games Store stále není ziskový

Epic Games Store stále není ziskový

Přiznal to šéf obchodu Steve Allison. Dle původních plánů měl začít vydělávat právě letos

Zdroj: Epic Games
7. 11. 2023

V pondělí začalo u federálního soudu v San Franciscu soudní řízení mezi společnostmi Google a Epic Games v rámci antimonopolního procesu. Předmětem sporu, který má Epic zároveň i se společností Apple, je Fortnite a jeho mobilní verze. Epic v roce 2020 obešel platební systém platforem Google Play a App Store při nakupování herní měny, což bylo porušení podmínek, a tak byla hra z obou obchodů odstraněna. Navzdory svému prohřešku se však nehodlal Epic s touto situací smířit a podal žalobu, čemuž jsme se tehdy obsáhle věnovali. Proti Applu v roce 2021 neuspěl a letos definitivně prohrál, stále na něj však čekal střet s Googlem, z jehož prvního dne se nyní dozvídáme některé zajímavé detaily.

V rámci zahájení jednání došlo na úvodní řeči obou stran a první svědky, přičemž byl přítomen i magazín The Verge a postupně o průběhu informoval. Jedním ze svědků byl i šéf platformy Epic Games Store Steve Allison, jenž přiznal, že obchod stále není ziskovým a že je růst i nadále hlavním cílem společnosti. Totéž zaznělo právě i ve sporu s Applem v roce 2021, přičemž podle generálního ředitele Epicu Tima Sweeneyho šlo o skvělý plán, do kterého údajně zapadala i tehdejší ztráta 300 tisíc dolarů. Součástí tohoto plánu byly a jsou ostatně exkluzivity, lepší nabídky pro vývojáře a pravidelné hry zdarma pro uživatele, za něž Epic dal nemalý obnos. Apple tehdy paradoxně tvrdil, že Epic Games Store nebude ziskový až do roku 2027, přímo v plánu Epicu ovšem bylo to, že se v roce 2023 stane Epic Games Store ziskovým, což ovšem nevyšlo. Na konci letošního září navíc došlo ve společnosti k velkému propouštění a Epic celkově měl už nějaký čas více utrácet než vydělávat.

Epic Games Store brzy oslaví své páté výročí, neboť byl spuštěn 6. prosince 2018. Byl navržen jako přímá konkurence Steamu, přičemž jedním z důvodů byly licenční poplatky a příznivější dělení zisku. Postupně obchod začal získávat některé důležité funkce, na které byli hráči zvyklí ze Steamu, ale největším lákadlem se staly právě hry zdarma. Hněv naopak přivolaly již zmíněné časové exkluzivity, které sice společnosti přinesly a nadále přinášejí peníze, ale ani to, jak vidno, zatím nestačí.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru