Embracer prodává Gearbox Entertainment

Embracer prodává Gearbox Entertainment

Za 460 milionů dolarů jej koupí Take-Two Interactive. Část týmů ale Embraceru zůstane

Zdroj: Embracer
28. 3. 2024

Po mnoha spekulacích a nepotvrzených zprávách o tom, že se gigant Embracer zbaví společnosti Gearbox, tu máme oficiální potvrzení. Za 460 milionů dolarů jej kupuje firma Take-Two Interactive, jak se opakovaně zmiňovalo s ohledem na dlouhodobě dobré vztahy s Gearboxem. Embracer si nicméně ponechává vybrané části včetně pobočky Gearbox Publishing San Francisco. Ta bude přejmenována a zůstanou jí vydavatelská práva na sérii Remnant, chystanou hru Hyper Light Breaker a další významné neoznámené tituly, říká Embracer

Šéf Embraceru Lars Wingefors uvedl, že prodej Gearboxu představuje důležitý krok v transformaci firmy. Toto řešení je podle něj v nejlepším zájmu všech zúčastněných stran. Wingefors ocenil šéfa Gearboxu Randyho Pitchforda a jeho kolegy za přínos společnosti. Věří, že najdou v Take-Two nový domov, kde budou dál prosperovat. Dluh Embraceru se v souvislosti s uzavřením transakce má snížit přibližně o 3,2 až 3,5 miliardy švédských korun. Očekává se, že obchod bude ukončen v prvním čtvrtletí finančního roku 2024/25 a musí jej ještě schválit regulační úřady.

Co zůstává Gearboxu a co v Embraceru

Optimistický je také zakladatel a šéf Gearboxu Randy Pitchford. Ten podle svých slov věří, že tento obchod je nejlepším možným řešením a budou z něj mít prospěch všechny tři strany. Pitchford současně ujišťuje fanoušky tento krok bude znamenat další skvělé hry od Gearboxu.

Do prodeje spadají týmy Gearbox Software, Gearbox Montréal, Gearbox Studio Quebec a značky Borderlands, Tiny Tina’s Wonderlands, Homeworld, Risk of Rain, Brothers in Arms a Duke Nukem. Embracer si naopak ponechává Gearbox Publishing San Francisco. Tato část dříve nazvaná Perfect World Entertainment bude opět přejmenovaná. Firmě zůstanou práva na značku Remnant, hru Hyper Light Breaker a další neoznámené tituly. Součástí Embraceru bude dál také studio Cryptic Studios a jeho MMO tituly Neverwinter Online a Star Trek Online. V Embraceru zůstanou i Lost Boys Interactive a Captured Dimensions. Tyto zůstávající týmy budou brzy integrovány do jiných částí Embraceru.

Nový díl Borderlands a pět dalších projektů ve vývoji

Obchod si pochopitelně pochvaluje také společnost Take-Two Interactive. Gearbox a 2K už podle tiskové zprávy mají ve vývoji nový díl série Borderlands. Take-Two očekává, že se tím dlouhodobé vztahy jen prohloubí a zlepší. Gearbox má mít momentálně ve vývoji šest projektů v různé fázi včetně pěti pokračování a jedné nové IP.

Šéf Take-Two Strauss Zelnick označuje akvizici Gearboxu za vzrušující moment, který posílí jeho firmu a portfolio jejích značek. Prezident 2K David Ismaile připomíná skoro 20 let společné historie a spolupráce a říká, že Gearbox hrál klíčovou roli v jejich úspěchu. Jsou nadšení, že mohou přivítat Randyho Pitchforda a jeho tým v 2K a těší se na další spolupráci. Také Pitchford si v oznámení Take-Two nové majitele chválí. Gearbox bude spadat nově právě pod 2K a dál ho povede Randy Pitchford.

Společná historie

Embracer vlastní Gearbox od roku 2021. Koupil jej za 1,3 miliardy dolarů. Tehdy byl Embracer na vrcholu a utrácel jako nikdy předtím. Dnes nejde jen o samotné studio, ale celou operační skupinu, která má vlastní vydavatelství, několik týmů, ale pod Gearbox dosud spadaly také později koupené firmy Perfect World Entertainment nebo Lost Boys Interactive. Pod Gearbox patřili také autoři Saints Row ze studia Volition.

Embracer se jen před pár týdny zbavil také společnosti Saber Interactive. Dnes současně oznámil dokončení odprodeje vybraných aktiv operativní skupiny Saber Interactive. To vše je přitom součástí velké restrukturalizace oznámené loni. Embracer už v rámci ní zrušil studia Volition nebo Free Radical Design. V mnoha dalších studií propouští a ruší hry. Restrukturalizace dopadla třeba na týmy Eidos-Montréal, Crystal Dynamics, Beamdog, Zen Studios, Fishlabs, New World Interactive, 3D Realms, Slipgate Ironworks, Lost Boys Interactive nebo Black Forest Games.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru