Embracer údajně zvažuje prodej Gearboxu

Embracer údajně zvažuje prodej Gearboxu

Podle zdrojů Reuters má o autory Borderlands zájem hned několik potenciálních kupců

Zdroj: Gearbox
11. 9. 2023

Jak si asi vzpomínáte, společnost Embracer v posledních dvou letech ve velkém nakupovala, což z ní na herním poli učinilo skutečného giganta, který má ve svém portfoliu řadu významných studií i značek. Rozhazování ovšem skončilo a letos Embracer oznámil započetí velké restrukturalizace, již už odneslo několik vývojářských týmů, naposledy autoři Saints Row v podobě studia Volition. Společnost měla obdržet velkou investici z níž ovšem nakonec sešlo, přičemž se před pár týdny začalo proslýchat, že měla přijít ze strany saúdskoarabské společnosti Savvy Games Group. Tak se ovšem nakonec nestalo a Embracer i nadále své impérium postupně rozpouští a zmenšuje. Podle informací zpravodajské agentury Reuters se má nyní rozhodovat, jak společnost naloží se studiem Gearbox, jež je známo především pro svou sérii Borderlands.

Update 12. 9.: Agentura Bloomberg podle informací novináře Jasona Schreiera získala interní e-mail, který byl rozeslán zaměstnancům Gearboxu ředitelem komunikace Danem Hewittem. Ve vzkazu uvádí, že základní snahou je zachovat stávající stav, tedy že Gearbox zůstane součástí skupiny Embracer. Připouští ale, že existují i další možné scénáře vývoje celé situace, včetně prodeje Gearboxu některému ze zájemců nebo pokračování společnosti nezávisle sama za sebe. „Půjdeme cestou, která bude pro Gearbox a Embracer nejlepší,“ dodal Hewitt a potvrdil, že ačkoliv ještě není nic rozhodnutí, v nadcházejících týdnech přijde na konto dění ve společnosti mnoho spekulací.

Pokračuje původní zpráva: Podle tří blízkých zdrojů Reuters, jež jsou s celou záležitostí obeznámeny, v současnosti Embracer zvažuje možnosti kolem společnosti Gearbox, přičemž jednou z nich je i možný prodej. Upozorňují, že v tuto chvíli se stále jedná jen o možnost, z níž může nakonec sejít. Společnost nicméně měla dle dvou zdrojů obdržet nabídky třetích stran majících o studio zájem, proto uvažuje o jeho prodeji. Tito zájemci a potenciální kupci by měli být „mezinárodními herními skupinami“ a již by měli být i obeznámeni s marketingovými materiály Gearboxu. Společnost Embracer má v této záležitosti údajně spolupracovat se společnostmi Goldman Sachs a Aream & Co., ani jedna strana se však po dotázání pro Reuters nijak nevyjádřila. Reuters rovněž dodává, že po zveřejnění této exkluzivní zprávy akcie Embraceru lehce vzrostly. Evropský herní gigant celkově usiluje o snížení svého dluhu, čehož se snaží dosáhnout právě za pomocí propouštění, rušení projektů a uzavírání studií, v tomto případě pak možným prodejem.

Texaská společnost Gearbox Software byla založena v roce 1999, přičemž jedním z pěti zakladatelů byl i současný prezident a výkonný ředitel Randy Pitchford. V letech 1999 a 2001 vyvinuli tamní vývojáři dvě rozšíření pro Half-Life od Valve, port pro Dreamcast a PlayStation 2, ale spolupracovali i na vzniku série Counter-Strike. V roce 2005 dali hernímu světu první díl série Brothers in Arms s názvem Brothers in Arms: Road to Hill 30 a po vydání dílu Brothers in Arms: Hell’s Highway z roku 2008 se pustili do vývoje prvního Borderlands, které vyšlo v roce 2009 a mezi hráči slavilo velký úspěch. V roce 2015 Gearbox vydal Homeworld Remastered Collection, o rok později pak Duke Nukem 3D: 20th Anniversary World Tour, v témže roce byla spuštěna i již ukončená MOBA střílečka Battleborn. Zatím posledními hrami studia jsou loňské Tiny Tina’s Wonderlands a New Tales from the Borderlands, podílí se však i na filmu Borderlands, který vstoupí do kin příští rok. Embracer zakoupil Gearbox v roce 2021.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru