Embracer se rozrůstá o studia Gearbox a Aspyr

Embracer se rozrůstá o studia Gearbox a Aspyr

Evropský moloch vlastní značky Borderlands, Brothers in Arms, Duke Nukem či Homeworld

Zdroj: koláž/Vortex
3. 2. 2021

Gigant Embracer Group se opět rozrůstá. Společnost oznámila, že se její součástí stávají studia Gearbox Software, Easybrain a Aspyr. Gearbox bude fungovat jako vlastní samostatný label v rámci Embraceru, což platí i pro mobilní společnost Easybrain, zatímco Aspyr, který se specializuje na porty pro Mac a iOS, bude fungovat pod labelem Saber Interactive.

Gearbox

Studio Gearbox dál povede jeho šéf a zakladatel Randy Pitchford. On i další zaměstnanci týmu se současně stanou akcionáři ve společnosti Embracer. Až dosud se totiž jednalo o nezávislé studio se dvěma týmy v Texasu a Québecu. Gearbox zaměstnává přes 550 lidí a součástí spojení jsou i značky jako Borderlands, Brothers in Arms, Duke Nukem nebo Homeworld. Gearbox také vydává cizí hry od nezávislých studií – Hello Neighbor (2017), We Happy Few (2018), Risk of Rain 2 (2019) nebo Godfall (2020).

Aktuálně jde o obchod za 363 milionů dolarů s tím, že přibližně polovina této částky bude vyplacena v akciích. Pokud Gearbox splní dohodnuté cíle v dalších šesti letech, může se celková suma zvednout o další miliardu dolarů s tím, že 360 milionů by připadalo na akcie a zbývajících 655 milionů by bylo vyplacen v penězích.

Aspyr

Království Embraceru se rozrostlo také o společnost Aspyr Media, která nyní spadá pod Saber Interactive. Aspyr funguje od roku 1996 a specializuje se na portování videoher. Důvěrně jej znají především uživatelé Maců, postupně se ale její aktivity rozrostly i na PC, konzole, mobily a tablety. Firma spolupracuje s mnoha vývojáři a vydavateli z celého světa (například 2K, Activision) a pravidelně portuje hry z vesmíru Star Wars, sérii Civilizace, Call of Duty, SimCity, ale shodou okolností třeba také hry od Gearboxu, s nímž se teď ocitla pod jednou střechou.

Embracer za Aspyr zaplatil 100 milionů dolarů, kde 60 milionů připadá na peníze a zbývajících 40 na akcie Embraceru. Dalších až 350 milionů dolarů může být vyplaceno za splnění předem dohodnutých cílů v následujících letech. Polovina by připadala na akcie a polovina na hotovost.

Easybrain

Společnost Easybrain je asi tou nejméně známou z aktuální várky úlovků Embraceru, ale jde o úspěšného mobilního vývojáře, který se specializuje na logické hry. Jeho tituly se vyšplhaly na víc než 750 milionů instalací a mají 12 milionů aktivních uživatelů denně napříč patnácti hrami. Společnost má pobočky na Kypru a v Bělorusku a zaměstnává přes 230 lidí. Aktuálně je hodnota obchodu 640 milionů dolarů a může se vyhoupnout o dalších 125 milionů, pokud Easybrain splní dohodnuté cíle v dalších šesti letech.

Embracer už loni v listopadu po jedné z obřích akvizic ve finanční zprávě uvedl, že vyjednává o nákupu s více než stovkou dalších firem včetně některých opravdu velkých. Gearbox byl nepochybně jednou z nich, nemusel být ovšem zdaleka poslední…

Embracer se rozrůstá o studia Gearbox a Aspyr

Embracer Group v kostce

Pokud byste měli pocit, že se v rozsáhlém portfoliu společnosti Embracer Group začínáte ztrácet, není se za co stydět. Pod tento gigant spadají společnosti THQ Nordic, Koch Media nebo Deep Silver a studia Tarsier, Coffee Stain, Dambuster, Fishlabs, Flying Wild Hog, Milestone, Volition, 4A Games, Bugbear Entertainment, Gunfire Games, Piranha Bytes a mnohá další. Jejich kompletní seznam najdete třeba na Wikipedii. Češi a Slováci už mají v této hierarchii hned tři týmy: Warhorse Studios v Praze, Ashborne Games v Brně a Nine Rocks Games v Bratislavě. Embracer vlastní značky jako Alone in the Dark, AquaNox, Carmageddon, Darksiders, De Blob, Dead Island, Destroy All Humans!, Gothic, Homefront, Metro, Red Faction, Ride, Risen, Saints Row nebo TimeSplitters. Embracer už zaměstnává přes 5500 lidí po celém světě a jeho studia sídlí ve 40 zemích.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru