Byl to těžký týden, mluví o propouštění Phil Spencer

Byl to těžký týden, mluví o propouštění Phil Spencer

Otázky odpovíme v nadcházejících týdnech, říká šéf Xboxu. 343 vyvrací, že by přišli o Halo

Zdroj: Microsoft
22. 1. 2023

Minulý týden postihlo řadu společností propouštění. S některými zaměstnanci se muselo rozejít studio Riot Games, propouštělo se také v Unity, ale asi nejvíc se mluvilo o Microsoftu. Ačkoliv se propouštění týkalo 5 procent zaměstnanců, s přihlédnutím k tomu, že pro tuto společnost pracuje na celém světě kolem 220 000 lidí, nominálně se jedná o 10 000 zaměstnanců, což je vskutku vysoké číslo. Herní média pak přirozeně rozebírala, jak se restrukturalizace dotkne jednotlivých studií, která spadají pod střechu Xbox Studios a patrně největší zásah postihl studio 343 Industries. S informací přišla agentura Bloomberg a novinář Jason Schreier, který upřesňoval, že se propouštění týkalo i vysoce postavených lidí, následně svůj odchod potvrdil creative director Halo Infinite Joe Staten, a bývalý multiplayerový designér posledního Halo, který momentálně pracuje v Respawnu na Star Wars Jedi, mluvil o nekompetentním vedení a obrovském stresu. To nakonec zavdalo i příčinu ke spekulacím, že Halo ve 343 Industries končí a kromě spekulací o zrušeném příběhovém DLC přijde studio o možnost v budoucnu na značce dále pracovat. To však vyvrací zástupci studia, jejichž prohlášení přichází ruku v ruce s e-mailem, který poslal vývojářům Microsoftu Phil Spencer.

Na cestě za budoucím úspěchem

Jeho vzkazem můžeme začít – byl to magazín Kotaku, který dopis zveřejnil na svých stránkách v plném znění. Jako už mnohokrát předtím, nejde o vyzrazení něčeho tajného a podobné vzkazy dotyční píší s vědomím, že někdo ze zaměstnanců obsah pošle na internet. Phil Spencer se zřejmě i z těchto důvodů snaží zachovat klid, a ačkoliv připouští, že jakékoliv propouštění patří k tomu nejsložitějšímu, co lze z pohledu postižených lidí i vedení zažít, věří, že to s budoucností her pro Xbox a Windows neotřese. „Tento týden byl náročný pro celou společnost Microsoft i pro jednotlivé týmy. Nyní, když proběhlo mnoho rozhovoru jeden na jednoho a debat v týmech, chci na chvíli zopakovat poselství, které jste slyšeli od svých nadřízených,“ začíná Spencer svůj vzkaz a odkazuje v něm na očividnou snahu Microsoftu zajistit zaměstnancům uplatnění v jiných větvích firmy před tím, než by se sami rozhodli odejít nebo s nimi byla přímo rozvázána pracovní smlouva.

„Tým vedoucích pracovníků naší herní divize musel učinit rozhodnutí, která nás podle našeho názoru nasměrují k dlouhodobému úspěchu našich produktů a podnikání jako takového,“ snažil se vysvětlit Spencer firmení strategii. Nezapomněl ale na to, že ono rozhodnutí se logicky dotýká jednotlivců a dopadá přímo na ty, kdo byli propuštěni. „Vím, že to bolí,“ dodal pak Spencer a poděkoval za podporu všech kolegů, kteří museli akceptovat nastalé změny. Slíbil rovněž, že v nadcházejících týdnech vznikne dostatek prostoru k tomu, aby mohly být odpovězeny všechny palčivé dotazy, a to jak směrem dovnitř, tak nepochybně i směrem ven. Připomínáme ostatně, že Microsoft uspořádá už v úterý svou prezentaci, na které dojde na odhalení dat vydání titulů jako Redfall či Forza Motorsport a nepochybně poslouží i k tomu, aby navenek zažehnala kritické poznámky, které se na Microsoft od minulého týdne snáší kvůli propouštění.

Halo v 343 Industries nekončí

Jak jsme ale uvedli výše, se svou reakcí přišel také tým 343 Industries, který pracuje na Halo Infinite a značce Halo jako takové. Protože se studio skloňovalo spolu s propouštěním asi nejvíce, vývojáři cítili potřebu uklidnit hráče a rozptýlit některé obavy, které se kolem hry začaly objevovat. Co je nejdůležitější, vyjádření na sociálních sítích potvrzuje, že 343 o Halo nepřišli a budou na sérii pokračovat i v budoucnu. „Halo i Master Chief u nás zůstávají,“ napsal jasně ředitel studia Pierre Hintze, ale nutno přiznat, že hráče o budoucnosti příliš neujistil. Ačkoliv se v komentářích samozřejmě objevují slova podpory, v ostrém kontrastu stojí ostrá kritika, v níž diskutující naznačují, že Halo je tím pádem mrtvé. Mnoho komentujících je totiž přesvědčeno, že 343 nemají jasnou vizi a Halo Infinite považují za neúspěch, na který se už možná ani nedá navázat. Férově ale doplňujeme, že 343 pracují na Halo od čtvrtého dílu, který se spolu s pětkou těšil poměrně vřelému přijetí. Ostatně, ani Halo Infinite není v jádru špatnou záležitostí, vývojáři ale až příliš dlouho pracovali na stěžejních součástích zážitku a dlouhou dobu nebyli schopni uvést multiplayer do stavu, který by hráče neodrazoval.

Je pak také otázkou, nakolik diplomatické vyjádření odráží skutečný stav věci, případně zda za své skutečně vzalo spekulované příběhové DLC, či na něm vývojáři stále pracují. Jak ale uvedl Phil Spencer, odpovědi zřejmě dostaneme v nadcházejících týdnech.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru