Baldur’s Gate III, Larian Studios, Baldur’s Gate III je nejlépe hodnocenou hrou roku

Baldur’s Gate III je nejlépe hodnocenou hrou roku

Swen Vincke promluvil o úrovni, kterou jeho titul nastavil. Standardy umírají každý den, říká

Zdroj: Larian Studios
14. 8. 2023
Název: Baldur’s Gate III Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr:
Datum vydání:
3. 8. 2023
3. 8. 2023 (PC)
6. 9. 2023 (PlayStation 5)
8. 12. 2023 (Xbox Series S | X)

Ani necelé dva týdny po vydání Baldur’s Gate III neopadlo všeobecné nadšení, hráči stále objevují nové věci, experimentují s herními mechanismy a diskutují o skvělých momentech, které ve hře zažili. Anebo nezažili, což je na téhle hře také fantastické. Mezi tím ale jede ona všeobecná linka podtrhující obrovský úspěch hry, odrážející se například v hodnoceních nebo jen debatách o tom, kterak Baldur’s Gate III stanovilo nový standard žánru RPG a jak to budou mít ostatní vývojáři v budoucnu těžké. K tomu prvnímu se nepřímo vyjádřily metriky portálu Metacritic, k tomu druhému pak sám designér a lodivod studia Larian Swen Vincke, který je stále nadšený z toho, co se se hrou podařilo dosáhnout, ale zároveň ve svém prohlášení sílu titulu nepřeceňuje a věří, že třeba hned zítra může přijít titul, který ony nové standardy zboří.

Nezpochybnitelný úspěch

Začneme-li tím, jak se Baldur’s Gate III daří v recenzích, můžeme už mluvit o tom, že podle portálu Metacritic nejlépe ze všech letos hodnocených her. Podíváte-li se na žebříček zhodnocených her v roce 2023 – a podotýkáme, že bez ohledu na platformu – Baldur’s Gate III se svými 97 body stojí i nad neméně otevřeným a možnostmi oplývajícím The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom. Hra od Nintenda získala o bodík méně a spolu s Baldur’s Gate III stojí nad Metroid Prime Remastered, resp. The Witcher 3: Wild Hunt – Complete Edition se shodnými 94 body. Na druhou stranu je ale na místě podotknout, že Baldur’s Gate III má v porovnání s poslední Zeldou jen zlomek recenzí – 21 proti 145 – takže v tomto ohledu je nepochybně ještě prostor pro případnou změnu, až nad kolosálním RPG vynesou verdikt i ostatní magazíny. A kdybyste snad náhodou pochybovali, také v uživatelských recenzích na Metacriticu se Baldur’s Gate III daří, když titul dosáhl na hodnocení 9.1 z více než 5000 recenzí. I v tomto případě je to nejvyšší známka v letošním roce, což koresponduje s vřelým přijetím titulu.

Zdroj: Metacritic

Rekordy pak znovu padaly i na Steamu (přes SteamDB), kde si hru v uplynulých 24 hodinách souběžně pustilo 875 343 hráčů, čímž si v denním žebříčku udržela hra druhé místo za Counter-Strikem a v historickém žebříčku stále drží 9. příčku za Hogwarts Legacy. Těžko soudit, zda si vyznavači Larianu vezmou hru z kouzelnického světa za svůj cíl, ale v počtu maximálního množství souběžně hrajících hráčů už chybí Baldur’s Gate III jen necelé 4 tisíce. Uvidíme také, co se zájmem udělá vydání na PlayStationu 5, které je naplánované na 6. září. V kombinaci s těmito čísly pak můžeme ještě vzpomenout informace přímo od vývojářů, ze nejpopulárnější třídou hrdiny, kterou hráči vybírají, je paladin a z ras je to půlelf. Na druhém a třetím místě v obou tabulkách pak je sorcerer a warlock, resp. člověk a elf. Zajímavé je také odhalení, že 93 procent hráčů zvolilo pro svůj první průchod vlastní postavu s tím, že nejpopulárnější připravený hrdina je Gale.

Standardy umírají každý den

Co se týče debaty o tom, zda Baldur’s Gate III posouvá hranici očekávané kvality RPG na novou úroveň a stanovuje tím nový průmyslový standard, závěry nejsou zcela jednoznačné. Herní designér Xalavier Nelson se ke kvalitám hry a očekávání podobně propracovaných titulů od dalších autorů RPG obsáhle vyjádřil na svém Twitteru a snažil se vystihnout body, které studio Larian a situace kolem něho vedla až k vytvoření něčeho tak výjimečného. Uvádí, že není možné titul oddělit od prostředí, ve kterém vzniká, i samotného procesu, což bylo v podání studia Larian velmi specifické. Nelson připomíná, že se na hře začalo pracovat přibližně v roce 2017. Další důležitou věcí bylo vydání předchozích dvou obřích her a jejich definitivních edicí – mluvíme samozřejmě o Dvinity – což mělo dát vývojářům jedinečné zkušenosti z nichž čerpali pro vývoj Baldur’s Gate. Velmi důležitý pak byl také proces předběžného přístupu, který trval necelé tři roky, pomáhal celou hru vybrousit a hlavně zaručil i příjem peněz. Na hře pak podle Nelsona pracovalo více než 400 lidí v 7 kancelářích – nezapočítáni jsou externí pracovníci – a ti všichni jsou úzce specializovaní na tento žánr a postupy, které přichází s pravidly D&D. „Tohle není nový standard pro RPG, tohle je anomálie,“ říká pak Nelson a podle jeho tvrzení není na místě očekávat, že všechna další RPG teď budou vypadat alespoň jako Baldur’s Gate III.

Svou odpověď k tématu ale přinesl i sám designér hry Swen Vincke v rozhovoru pro PC Gamer. Nejprve připustil, že ne každé studio by bylo schopné Baldur’s Gate III vyvinout, pak ale dodal, že nic jako standardy ve videoherním odvětví neexistují. „Mohou umřít každý den s tím, jak se objevují nové myšlenky a jak se ty staré přepracovávají,“ uvedl Vincke. Připomněl proto, že když profesně do světa her vstoupil, standardem akčních adventur byl Assassin’s Creed a také se mluvilo o tom, že nikdo takovou hru nemůže vytvořit, protože je za ní obrovský rozpočet. Vzpomněl ale i na hry s mnohem menším rozpočet a jiným vývojovým pozadím – typicky třeba Disco Elysium – které také standardy přepsalo a po něm další tituly. Situace je tedy podle Vinckeho taková, že standardy prostě neexistují a vývojáři by měli jen prahnout po tom, aby jejich hry byly lepší a aby se vyvíjely v souvislosti s technologickým pokrokem, který vývoj her značně ovlivňuje.

Nahlásit chybu v článku

13

Napsat komentář

Další články
Nahoru