Activision Blizzard žádá soud o ukončení sporu s DFEH

Tvrdí, že neproběhlo řádné vyšetřování a spor prý nespravedlivě poškodil pověst společnosti

Zdroj: Activision
11. 5. 2022

Od loňského července se vleče spor mezi společností Activision Blizzard a kalifornským Úřadem pro spravedlivé pracovní podmínky. O kauze jsme vás na stránkách Vortexu pravidelně informovali, protože její rozuzlení i následky by mohly sloužit coby precedent pro další podobné spory, resp. způsoby jejich řešení. K finálnímu verdiktu však spor nespěje, Activision Blizzard mezi tím vyřešil další řízení s federální komisí EEOC a i s přihlédnutím k probíhající akvizici ze strany Microsoftu se chce jednoduše hnout z místa.

Úřad však v uplynulých měsících předkládal další požadavky, které znesnadňovaly řešení celé kauzy, a čelil rovněž obvinění ze střetu zájmu, když dva bývalí zaměstnanci EEOC měli za DFEH řešit právě spor s Activisionem. To zákony neumožňují a Activision loni v říjnu doufal, že právě na tomto argumentu řízení zastaví. Je však polovina května, nic významného se mezi oběma stranami neodehrálo už několik týdnů, a tak Activision Blizzard zkouší spor ukončit žádostí adresovanou příslušnému soudu.

Jak informuje portál Games Industry, Activision Blizzard žádá vrchní soud v Los Angeles, aby zastavil žalobu za obtěžování a diskriminaci, která byla na společnost podána loni v létě. Jako důvody předkládá několik obvinění ohledně způsobu, jakým zmiňovaný úřad postupoval, ovšem nikoliv pouze během vlastního sporu, ale také v době před podáním žaloby. Activision Blizzard totiž uvádí, že se pracovníci DFEH žádným způsobem nevyjádřili k poznámkám, které měl vydavatel ke způsobu vyšetřování. Dále Activisionu vadí, že byla fáze zjišťování „skutečného stavu věcí“ na pracovišti ukončena předčasně, tedy bez zahrnutí dalších poskytnutých informací, čímž došlo k porušení vlastních podmínek DFEH, kvůli čemuž má být celá žaloba neoprávněná.

„Navrhujeme zamítnutí stížnosti DFEH, protože úřad porušil svá vlastní pravidla, jednal ve zlé víře a podkopal svou pravomoc podat žalobu. Náš návrh přichází jen několik dní poté, kdy jsme se připojili k EEOC a postavili se proti šestému pokusu DFEH narušit naše vzájemné federální urovnání,“ vysvětluje právní oddělení Activisionu a připomíná, že spor s EEOC byl ukončen mimosoudní dohodou, jejíž součástí bylo i založení fondu na podporu obětí obtěžování na pracovišti. Na vybudování bezpečnějšího a inkluzivnějšího pracoviště se tak podle Activisionu už několik měsíců ve spolupráci s EEOC pracuje a další intervence údajně není třeba. Vydavateli se také nelíbí, že DFEH vůbec řeší obtěžování, když má být v kompetenci úřadu posuzovat například jen diskriminaci na základě pohlaví, která se však týká způsobu odměňování či povyšování. „Žaloba DFEH nespravedlivě poškodila naší pověst a podkopala důvěru veřejnosti,“ uzavírá Activision a bude čekat na rozhodnutí soudu.

Podrobnější vyjádření DFEH není v tuto chvíli k dispozici, jedinou reakcí byl příslib, že DFEH odpoví vlastní žádostí o vyrozumění adresovanou stejnému soudu.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru