Activision čelí žalobě kvůli sexuálnímu obtěžování

Activision čelí žalobě kvůli sexuálnímu obtěžování

Vydavatel se brání, že postup orgánů je protizákonný. Rovné podmínky prý nabízí všem

Zdroj: Activision
22. 7. 2021

Kalifornský úřad pro spravedlivé pracovní podmínky (DFEH) žaluje společnost Activision Blizzard, vydavatelského giganta stojícího za některými z nejslavnějších a největších videoherních značek. Důvodem je „spratkovská“ firemní kultura, která vedla k dlouholetému obtěžování a zneužívání žen na pracovišti, stejně jako k neodpovídajícím platům v porovnání s muži. Žaloba je výsledkem dvouletého vyšetřování, během kterého nebyla přijata žádná opatření, která by diskriminaci a obtěžování předcházela.

Žaloba byla podána v úterý u Vrchního soudu Los Angeles a uvádí, že se obtěžování mohlo týkat až pětiny zaměstnanců, kterou tvoří právě ženy. Ty jsou podle žaloby neustále vystavovány nevhodnému chování od svých mužských protějšků, jsou terčem sexistických vtipů a musí snášet tzv. cube crawls, tedy specifickou podobu firemních party, při kterých muži popíjí alkohol, prochází pracovními kójemi a utahují si ze svých kolegů. Podle žaloby pak muži hrají v práci videohry a přenáší svou odpovědnost na ženy, což je dle závěrů DFEH nepřípustné. Ženy rovněž nemají rovné pracovní podmínky, nemohou kariérně růst kvůli plánování rodiny, údajně jim nejsou tolerovány předčasné odchody kvůli nutnosti vyzvednout dítě ze školky či ze školy a mají být vykazování z místnosti pro kojení, aby si tam ostatní zaměstnanci mohli uspořádat schůzku.

Žaloba je samozřejmě podpořena celou řadou přímých svědectví jednotlivých zaměstnankyň a zmíněna je i sebevražda jedné z pracovnic Activisionu, která si vzala život během firemní cesty se svým nadřízeným. Ten ji měl podle žaloby vystavovat setrvalému sexuálnímu obtěžování, včetně rozesílání jejích nahých fotek po celé společnosti. Úřad proto považuje za nutné, aby soud vydal příkaz k dodržování veškerých ochran na pracovišti a přinutil Activision vyrovnat mzdy a proplatit všechny oprávněné prémie dotyčným zaměstnankyním. DEFH závažnost celého incidentu podtrhuje i důkazy o ignorování stížností, které ze stran zaměstnankyň v průběhu vyšetřování přijalo vedení, ale dále se jimi nezabývalo.

Po celou dobu vyšetřování jsme s DEFH spolupracovali, včetně poskytování rozsáhlé dokumentace, ale odmítli nám sdělit, na jaké problémy narazili, říká Activision.

Activision na podání žaloby reaguje dlouhým vyjádřením, ve kterém označuje postup DEFH za nezodpovědný. „Ctíme rozmanitost a snažíme se podporovat pracovní prostředí, které je inkluzivní vůči všem. V naší společnosti, v našem oboru ani v žádném jiném není prostor pro sexuální přestupky nebo obtěžování jakéhokoliv druhu,“ uvádí Activision. Potvrzuje také, že se všemi obviněními zabývá a přijímá opatření, která vedou k řešení problémů. Ohrazuje se nicméně k tomu, co Úřad zmiňuje v žalobě a tvrdí, že popisuje zkreslené a v mnoha případech nepravdivé případy. „Po celou dobu vyšetřování jsme s DEFH spolupracovali, včetně poskytování rozsáhlé dokumentace, ale odmítli nám sdělit, na jaké problémy narazili,“ dodávají zástupci Activisionu.

Největší problém vidí vydavatel v postupu DEFH – státní úřad měl podle zákona provést odpovídající šetření a vést jednání v dobré víře. „To však neučinili. Místo toho spěchali s podání nepřesné žaloby, což prokážeme u soudu,“ říká vydavatel. Activision je podle svých slov také znechucený trestuhodným jednáním úřadu, který do žaloby zatáhl tragickou sebevraždu zaměstnankyně, jejíž úmrtí ale nemá podle Activisionu s tímto případem žádnou spojitost. „Ačkoliv toto chování považujeme za neprofesionální a zavrženíhodné, je přesným obrazem toho, jak probíhalo celé vyšetřování,“ dodává vydavatel. V závěru pak vyjmenovává, že současný obraz Activisonu-Blizzard je zcela jiný – společnost měla provést významné změny, týkající se firemní kultury, aktualizací prošel kodex chování na pracovišti a došlo na ustavení spravedlivých a odměňujících platových balíčků i zásad dalšího odměňování.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru