2K oficiálně oznamují novou Mafii

Česká série slaví 20. výročí. Zavzpomínali i její vývojáři a potvrdili vývoj nového dílu

Zdroj: 2K Games
29. 8. 2022
Název hry: Mafia IV Vývojář: Vydavatel:

Zřejmě vám neuniklo, že v těchto dnes slaví jeden z nejvýraznějších českých herních počinů své 20. výročí. Řeč je samozřejmě o hře Mafia: The City of Lost Heaven, kterou si vývojáři z brněnského studia Illusion Softworks získali hráče nejen u nás, ale i po celém světě. Při této příležitosti si řada lidí našla čas na vzpomínání, přičemž mezi nimi nalezneme i některé z původních vývojářů. A aby toho nebylo málo, společnost 2K kromě ohlédnutí do minulosti oficiálně oznámila práce na dalším dílu, což potvrdil i jeden z vývojářů Roman Hladík.

Ačkoli oslavujeme výročí Mafie v těchto dnech, v Česku ve skutečnosti vyšla o něco později, až v polovině září. Nejednalo se přitom o první úspěch brněnského týmu, neboť už o tři roky dříve dokázali v zahraničí prorazit vojenskou akcí Hidden & Dangerous, která se svého pokračování dočkala rok po vydání Mafie, v roce 2003, kdy vyšel i další významný český titul Vietcong, na kterém se studio Illusion Softworks rovněž podílelo společně se studiem Pterodon. Zatímco Hidden & Dangerous i Vietcong na své třetí díly bohužel dlouhé roky čekají, Mafia se dočkala nejen toho, ale i remaku prvního dílu.

Tím ovšem série Mafia evidentně neřekla poslední slovo, neboť již víme, že se můžeme těšit na další díl, jenž je v tuto chvíli ve vývoji. „S radostí vám mohu potvrdit, že jsme začali pracovat na zcela novém projektu Mafia! I když je to až za několik let a nemůžeme teď sdělit nic víc, jsme opravdu nadšení, že můžeme pokračovat v práci na této oblíbené sérii a bavit naše hráče novými příběhy,“ uvedl Roman Hladík ve výročním rozhovoru.

S radostí vám mohu potvrdit, že jsme začali pracovat na zcela novém projektu Mafia! I když je to až za několik let a nemůžeme teď sdělit nic víc, jsme opravdu nadšení, že můžeme pokračovat v práci na této oblíbené sérii a bavit naše hráče novými příběhy.

V květnu s novým dílem Mafie přišel magazín Kotaku, který o něm hovořil jako o prequelu, který by neměl tentokrát běžet na interním enginu studia, nýbrž na Unreal Engine 5. Další informace jen o pár dní později tvrdily, že bude děj zasazen na Sicílii na přelomu 19. a 20. století. Společně s novou Mafií by měl být rovněž ve vývoji i další díl tenisové série Top Spin, přičemž posledním je Top Spin 4 z roku 2011, za nímž stálo právě studio 2K Czech, dnes tedy již Hangar 13. Oznámení ze strany samotného 2K tak dalo reálné obrysy těmto nedávným spekulacím, ale zatím můžeme jen hádat, zda se byly pravdivé i další podrobnosti. Faktem však je, že další hra je na cestě. Kdy se dočkáme? Těžko říct, ale brzy to nebude.

Ohlédnutí do minulosti série Mafia se ujali veteráni Roman Hladík, Tomáš Hřebíček a Alex Cox, kteří jsou se hrou spjati dlouhé roky. Roman Hladík u prvního dílu pracoval na postavách, 2D grafice a podílel se i na cutscénách, Tomáš Hřebíček se postaral o kameru, storyboardy a 3D grafiku. Oba si samozřejmě postupem času polepšili, a tak u druhého a třetího dílu Hladík již dohlížel na vzhled celé hry jako umělecký ředitel a později stanul v čele brněnské pobočky. Hřebíček ve druhém díle dohlížel na animace, u třetího se stal mediálním ředitelem a u remaku vedoucím produkce v Brně. K nim se přidal Alex Cox, který sice nebyl u vzniku prvního dílu, ale sehrál výraznou roli ve vývoji dalších her – u dvojky působil jako producent a scenárista, ve trojce jako designér a v případě remaku jako režisér.

Roman Hladík vzpomněl na začátky Illusion Softwork, k němuž se připojil v roce 1997, a jak se vývoj Mafie rozrostl z pěti lidí na nějakých 20 až 25 lidí. V podobné době se ke studiu přidal i Tomáš Hřebíček, který vzpomíná na úplně první koncept hry, na kterém pracovali předtím, než Dan Vávra přišel s nápadem na Mafii. Do Mafie a jejích záběrů chtěl vnést filmovou kvalitu a byl to on, kdo přesvědčil ostatní, aby si studio pořídilo technologii motion capture, přičemž práce s touto technologií a řešení i natáčení choreografií přestřelek prý bylo velkým zážitkem. Navíc se dozvídáme, že byl Tomáš Hřebíček modelem gangstera na obálce první Mafie a rovněž i siluety v číslovce loga Mafie II.

Alex Cox pracoval v 2K jako producent a dostal se i k vývoji Mafie II, ovšem po přeměně Illusion Softworks na 2K Czech se zapojil do vývoje ještě více. Ke konci vývoje se připojil k týmu naplno jako designér a dokonce se přestěhoval do České republiky. Stejně jako Hladík a Hřebíček i on vnímá, jak je série Mafia v Česku oblíbená. Došlo samozřejmě i na nejoblíbenější díl a zatímco pro Hřebíčka se jedná o původní Mafii, Hladík a Cox volí Mafii II, ale důležitým tématem byla rovněž vylepšení, jež nabídla Mafia: Definitive Edition.

Zde se objevuje samozřejmě zmínka dohlednosti, která umožnila v remaku nabídnout působivější scenérie, nebo možnost zachytit i ty nejtitěrnější detaily hereckých výkonů přímo na place, kdy navíc nebyli omezeni pouze na jednoho herce, ale všichni mohli hrát scénu současně, společně. I to dokázalo pozvednout filmové sekvence a celý příběh. Řeč přišla i na režim volné a extrémní jízdy, po kterém netoužili jen fanoušci hry, ale i sami vývojáři. Alex Cox připomněl, že hráči byli za ty roky opravdu všímaví, ale že i někteří původní vývojáři chtěli, aby se některé jejich narážky z původní hry objevily v remaku, například psí hlava nebo mimozemšťan.

Vývojáři společně zavzpomínali i na to, co se herním vývojem postupně naučili a jaké překážky je v dalších projektech potkaly. V závěru byli dotázáni na své oblíbené postavy a mise – Roman Hladík volí Joea z Mafie II, případně Tommyho z jedničky, pokud by mělo jít nutně o hlavní postavu. Dále má ale rád i Burkeho ze trojky a jeho nejoblíbenější misí je Výlet do přírody z Mafia: Definitive Edition. Tomáš Hřebíček dává Hladíkovi za pravdu, k Burkemu by přidal i Donovana a mezi Tommym a Vitem je to dost těsné. Z vedlejších postav by volil Paulieho v remaku. Alex Cox má nejvíce v oblibě Vita a v Mafii III má rád Donovana. Jeho nejoblíbenější misí je pak Vzpomínka na Francesca Potenzu ve dvojce.

A abychom se mohli těšit na budoucnost série, v samém závěru Roman Hladík potvrdil to, co si fanoušci přáli, tedy že se skutečně pracuje na nové Mafii. Uvidíme tedy, co přesně nás v sérii Mafia dál čeká, nicméně pokud si chcete zpříjemnit čekání, na Steamu naleznete od 1. do 5. září první Mafii zcela zdarma. Případně můžete sledovat vývoj dvou modifikací, které rozšíří příběh původní hry, v případě modu se Salierim o celých 15 misí, jež se odehrávají před hrou samotnou.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru