Zaměstnanci Ubisoft Paris vyzývají ke stávce

Zaměstnanci Ubisoft Paris vyzývají ke stávce

Vadí jim komentář Guillemota, který tvrdí, že neúspěch zlomí jen aktivnější přistup k práci

Zdroj: Ubisoft
18. 1. 2023

Od začátku roku nepřichází z Ubisoftu zrovna veselé zprávy. Společnost opět odložila vydání Skull & Bones, aby následně potvrdila zrušení dalších tří neoznámených projektů a rovněž přiznala, že se vydaným hrám v poslední době příliš nedařilo. Generální ředitel Ubisoftu Yves Guillemot řekl, že je vedení zklamáno aktuálními finančními výsledky, byť hledal důvody například ve zhoršující se ekonomické situaci a chuti zákazníků více utrácet. Přesto však společnost připouští problémy a hledá cestu, jak se z nepříjemné situace vymanit. Vizi, jak vrátit Ubisoftu lesk, kterou interně předložil sám Guillemot, však zaměstnanci nehodlají akceptovat a kvůli výrokům nejvýše postaveného muže celého Ubisoftu plánují stávku. Vedoucí pobočkou má být v tomto ohledu Ubisoft Paris, je však pravděpodobné, že se přidají í další kanceláře a Ubisoft se 27. ledna – na kdy je akce naplánována – otřese v základech.

Předně je samozřejmě důležité zmínit, co Guillemot vzkázal svým zaměstnancům. Jde především o tvrzení, že míč je na straně Ubisoftu a zejména jednotlivých vývojářů, kteří mohou neblahou situaci zlomit jen co nejaktivnějším, ale současně co nejúspornějším přístupem. V e-mailu, ke kterému se v minulém týdnu dostala redakce magazínu Kotaku, se mluví o nutnosti napnout veškerou energii a odhodlání, která vrátí Ubisoft na cestu vedoucí k úspěchu. „Zároveň žádám každého z vás, abyste byli obzvláště opatrní a přistupovali strategicky k vynakládání finančních prostředků a spouštěním iniciativ, abychom zajistili, že budeme tak efektivní a úsporní, jak to jen jde,“ žádal rovněž Guillemot. Na první pohled není v podobných výzvách nic závadného, zaměstnanci ale vnímají tyto požadavky jako nepřístojnost zejména ve vztahu k tomu, jak lehkovážně Ubisoft oznamuje a ruší projekty, za což je podle nich přímo odpovědný právě Guillemot. I to je ostatně hlavní důvod plánované stávky, která přichází s trochu jinou interpretací popisovaného vzkazu.

„Pan Guillemot ve svém posledním prohlášení oznamuje znepokojivou budoucnost Ubisoftu,“ uvádí organizátoři ze skupiny Solidaires Informatique stávky svůj manifest. „Pokud se bavíme o žádosti, aby byli zaměstnanci obzvláště opatrní a strategičtí při utrácení, jde o těžkou ironii vzhledem ke strategii firmy v posledních několika letech,“ říkají zaměstnanci. Vysvětlují, že když vedení mluví o úbytku zaměstnanců nebo organizačních optimalizacích, ve skutečnosti jde zkrátka o cílené snižování zaměstnanců, nenápadné uzavírání studií, snižování platů nebo skryté propouštění. To je samozřejmě situace, ve které se zaměstnanci nacházet nechtějí a budou se snažit dát hlasitě najevo, že za takových podmínek v Ubisoftu pracovat nechtějí. „Několikrát se pan Guillemot snažil přenést vinu na zaměstnance, očekává, že budeme mobilizovaní, že do toho dáme všechno, že budeme co nejefektivnější a nejúspornější, tato slova ale znamenají přesčasy, tlak manažerů nebo vyhoření,“ říkají organizátoři stávky.

Přichází pak samozřejmě se seznamem požadavků, které budou chtít získat prostřednictvím svého protestu, a podle očekávání sem spadá okamžité zvýšení platů o 10 procent mimo každoroční zvyšování jako kompenzaci inflace. Chtějí rovněž zlepšení pracovních podmínek, zejména zavedení čtyřdenního pracovního týdne, dále transparentnost strategie vývoje počtu pracovních sil, důrazný závazek proti skrytému propouštění a odsouzení manažerské politiky, která zneužívá zaměstnance a nutí je k výpovědím. „A protože Guillemot a jeho okolí rozumí pouze demonstracím síly, vyzýváme zaměstnance Ubisoftu Paris ke stávce v pátek 27. ledna od 14 do 18 hodin,“ uzavírají organizátoři.

Nahlásit chybu v článku

5

Napsat komentář

Další články
Nahoru