Ubisoft během pár měsíců zrušil už 7 her

Ubisoft během pár měsíců zrušil už 7 her

Firma se snaží přizpůsobit novým trendům, ale připouští problémy. Vydané tituly zklamaly

Zdroj: koláž/Vortex
12. 1. 2023

Středeční zpráva o novém odkladu pirátské hry Skull and Bones možná trochu přehlušila informace o dalším dění v Ubisoftu. Pojďme se proto nyní k celé situaci vrátit podrobněji. Tou nejdůležitější informací nepochybně je, že francouzský vydavatel zrušil tři další neoznámené tituly, přičemž něco podobného neslyšíme poprvé. Už loni v červenci Ubisoft informoval, že zrušil hry Ghost Recon Frontline, Splinter Cell VR a jiné dva neoznámené projekty. To znamená minimálně 7 zrušených titulů za posledních pár měsíců.

Společnost říká, že čelí velkým výzvám v souvislosti s tím, jak se odvětví přiklání k mega značkám, ale paradoxně je to právě Ubisoft, který vlastní některé z největších IP a jako jeden z prvních mluvil o takzvaných AAAA hrách. Firma se podle vlastních slov poslední čtyři roky snažila přizpůsobit své největší značky Assassin’s Creed, Far Cry, Ghost Recon, Rainbow Six a The Division tomuto trendu, ale příslušné tituly mají teprve vyjít. Zatímco hry, které Ubisoft poslal na trh, si podle něj nevedly tak dobře, jak se očekávalo.

Šéf Ubisoftu Yves Guillemot prohlásil, že jsou zklamaní aktuálními výsledky.

Prodeje během klíčové vánoční sezóny byly prý překvapivě a výrazně nižší než původní odhad. Plány nenaplnila strategie Mario + Rabbids Sparks of Hope ani taneční hra Just Dance 2023. Pokud jde o budoucí plány Ubisoftu, vedle Skull and Bones firma chystá na trh hry Assassin’s Creed Mirage či Avatar: Frontiers of Pandora. Má ale v rukávu i nějaké dosud neoznámené tituly včetně nějakého velkého a prý i další slibné free-to-play projekty podle některých z největších značek. Opakované odklady samozřejmě trápí i remake Prince z Persie.

Šéf Ubisoftu Yves Guillemot prohlásil, že jsou zklamaní aktuálními výsledky. Odvolává se ale také na zhoršující se ekonomickou situaci ovlivňují chuť zákazníků utrácet. Konkrétně jmenoval třeba právě neúspěch Mario + Rabbids: Sparks of Hope v kontrastu k ambicím a velmi kladnému přijetí u kritiky i u hráčů. Guillemot ale současně ujišťuje, že se firma přizpůsobí a stabilizuje. Dlouhodobá perspektiva odvětví je podle něj dobrá a věří, že Ubisoft je ve správné pozici, aby těžil ze síly svých týmů, značek i technologií.

Společnost věří, že když hráči neutrácí tolik, spolehnou se spíš na velké značky než ty malé.

Potenciál šéf firmy vidí především v Rainbow Six a velké iniciativě okolo ságy Assassin’s Creed. Guillemot věří, že v nadcházejících letech se vyplatí strategie sázející na dlouho fungující live hry. Větší opatrnost je ale v souvislosti s rušenými projekty velmi dobře patrná. Společnost nicméně věří, že když hráči neutrácí tolik, spolehnou se spíš na velké značky než ty malé. Jejich podíl v celkových prodejích je za této situace větší. Přesto se Guillemot domnívá, že třeba strategie Mario + Rabbids Sparks of Hope ještě v dlouhodobém horizontu bude úspěchem.

Ubisoft plánuje úspory v rozpočtu. V rámci restrukturalizace se už nyní mluví o tom, že firma propustí některé zaměstnance. Neúspěchy se samozřejmě odrážejí i na ceně akcí a v kuloárech se znovu spekuluje, že se by Ubisoft mohl ocitnout v hledáčku nějakého bohatého kupce. Naznačil to třeba novinář Jeff Grubb s tím, že tentokrát by to mohl být naopak francouzský gigant, kdo by mohl mít zájem stát se předmětem akvizice, zatímco v minulosti se podobným nabídkám firma spíš bránila.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru