Marvel’s Spider-Man 2, Sony Interactive Entertainment, Zahráli jsme si Marvel’s Spider-Man 2

Zahráli jsme si Marvel’s Spider-Man 2

Strávili jsme několik hodin se dvěma pavoučími muži. Lákají na větší město i nové schopnosti

Zdroj: Sony
15. 9. 2023
Název: Marvel’s Spider-Man 2 Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 20. 10. 2023 Platformy: Žánr: Datum vydání: 20. 10. 2023

Díky českému zastoupení společnosti Sony jsem se vydal do Londýna, abych si tu vyzkoušel nedlouho před vydáním nového Spider-Mana od studia Insomniac Games. Se hrou jsem strávil několik hodin a za tu dobu si udělal poměrně slušnou představu, co nás může čekat. Své dojmy si samozřejmě nenechám pro sebe. Ochotně se s vámi podělím o vše podstatné, co jsem během hraní zjistil.

Začněme s tím, že si zrekapitulujeme to nejdůležitější. Spider-Man 2 navazuje a první díl i titul Spider-Man: Miles Morales. Od posledního dobrodružství v herním světě uplynulo zhruba devět měsíců, ale autoři říkají, že se do příběhu mohou bez obav pustit i nováčci. Tentokrát hra nemá jednoho, ale hned dva hlavní pavoučí hrdiny – Petera Parkera i Milese Morales, z nichž každý má vlastní příběhové mise i speciální schopnosti, ale v sandboxu je mezi nimi také možné bleskurychle přepínat a plnit libovolně další aktivity. Vývojáři nás lákají na větší město, symbionta i řadu slavných padouchů. Narazíme například na Kravena, Lizarda a hlavně obávaného Venoma, jemuž svůj nezaměnitelný hlas propůjčil herec Tony Todd.

Novinka stojí na osvědčených základech předchozích dvou her a nezdá se, že by chtěl tým něco fundamentálně změnit. Vývojáři říkají, že s touhle značkou pracují už skoro 10 let a je znát, že ji vedou zkušenou a jistou rukou. To ovšem neznamená, že by Spider-Man 2 nepřinášel vůbec nic nového. Pojďme se podívat blíž na to, co jsem zjistil. Nehrál jsem od úplného začátku, preview verze podle Insomniac Games začínala několik hodin po startu. V příběh jsem se ale velmi rychle zorientoval a bylo zjevné, že se teprve naplno rozjíždí. A ještě jedno důležité formální upozornění na začátek. Ačkoli hra nabídne režim kvality i výkonu, my měli možnost vyzkoušet jen prvně jmenovaný.

Velmi jsem si oblíbil například takzvané web wings, které umožňují oběma Spider-Manům plachtit mezi mrakodrapy. Stačí podržet příslušné tlačítko a máte k dispozici něco za způsob populárního wingsuitu.

Když do hry naskočíte, velmi rychle se cítíte jako doma, pokud jste předchozí tituly hráli. O to větší pozornost pak můžete věnovat některým novým schopnostem. Velmi jsem si oblíbil například takzvané web wings, které umožňují oběma Spider-Manům plachtit mezi mrakodrapy. Stačí podržet příslušné tlačítko a máte k dispozici něco za způsob populárního wingsuitu. Ovládání vám přejde velmi rychle do krve a tuto schopnost je samozřejmě možné, ba přímo žádoucí přirozeně kombinovat s houpáním na pavučinách. Skvěle se hodí také k pronásledování rychle uhánějících nepřátel. Nejen v těchto chvílích oceníte, že se se ve městě nacházejí takzvané větrné tunely, jejichž prostřednictvím plachtíte ještě rychleji a neztrácíte výšku.

Další novinka, která mě zaujala, je možnost natáhnout pavučinu mezi dvěma body. Funguje to podobně jako třeba kotvičky v jiných hrách. Přímo nad hlavami nic netušících nepřátel si tak můžete vytvořit improvizovaný můstek, z nějž potichu likvidujete své soupeře. Skvěle se tato dovednost hodí, pokud se rádi plížíte a oceníte ji v pasážích, kde stealth hraje prim. Pro mě to byla vítaná změna rozšiřující možnosti hratelnosti. Jestliže naopak dáváte přednost konfrontaci, v běžných potyčkách, ale i soubojích s bossy uplatníte možnost vykrýt a odrazit některé typy útoků. Ne všem je totiž možné se vyhnout uskočením. Nové schopnosti samozřejmě přicházejí také se symbiontem, kterého už měl Peter v mém případě od “začátku” k dispozici. Bez ohledu na to, že oba hrdinové mají vlastní obleky, speciální útoky a také jedinečný strom dovedností. Celkem pak na nás podle autorů ve hře čeká přes 60 různých kostýmů.

Když už byla řeč o dovednostech a plížení, stojí za zmínku, že v některých misích může Miles využít svého pavoučího robota, který sám o sobě nabízí spíš steath hratelnost. Ačkoli umí použít výboj a vznášet se, s nepřáteli se do potyčky zaplést nechcete. Zato se ideálně hodí pro cesty úzkou ventilací. Velkou novinkou je pak samozřejmě ještě rozšíření mapy. New York je tentokrát přibližně dvakrát tak velký a kromě Manhattanu se vydáte také do dalších čtvrtí. Navštívit můžete Brooklyn, Queens nebo Coney Island. Nejde přitom jen o velikost vašeho hřiště. S větší mapou se také víc mění charakter různých oblastí a častěji narazíte na zástavbu, která nebyla pro starší hry typická. Bylo by bezva, kdyby toho autoři využili i pro nějaké netradiční mise.

Ty jinak stojí na klasické hratelnosti, cinematických sekvencích a střídání postav. Řada vypjatých momentů připomíná hratelné cut scény s různými quick-time eventy a k výměně Spider-Mana vás může skriptem přimět i průběh mise. Jak už bylo řečeno, v sandboxu si samozřejmě můžete postavy prohazovat podle chuti. Ačkoli se autoři snaží přijít s nějakými nebojovými aktivitami, jako je nutnost uhasit třeba sérii plamenů, po většinu času hrají spíš na jistotu. Hratelnost tak není vysloveně objevná a spíš rozvádí to, co už znáte. Nebo se to tak minimálně zdálo z hratelné ukázky.

Ačkoli si má Spider-Man 2 zachovat svůj typický humor, nadhled a uvolněný charakter, hra by měla být temnější a už v mé hratelné části bylo vidět, jak se Peter mění a jak ho symbiont začíná negativně ovlivňovat.

Člověk ale i tak narazí na některé drobnosti, které potěší. V jednu chvíli jsem například s Peterem a jeho symbiontem “zápolil” s nebezpečnými výboji a snažil se je zkrotit za pomoci tlačítek L2 a R2. Obě držíte současně, máte je stisknout jen do určité úrovně a kladou vám příjemný odpor díky adaptivním triggerům. Zní to možná trochu krkolomně, ale v praxi to funguje skvěle. Po technické stránce mi hra udělala radost i obličeji a jejich mimikou. Ostatně o emoce by neměla být nouze. Ačkoli si má Spider-Man 2 zachovat svůj typický humor, nadhled a uvolněný charakter, hra by měla být temnější a už v mé hratelné části bylo vidět, jak se Peter mění a jak ho symbiont začíná negativně ovlivňovat. Jak známe tyto motivy z původních komiksů, mohlo by to představovat pro scénář velký potenciál.

A to je pro tuhle chvíli asi všechno, co bych vám mohl prozradit. Nemyslím si, že nás čeká vyslovená revoluce na poli hratelnosti, ale Insomniac Games se nepochybně pokusí vybrousit vše, co se dříve naučili a předvedli. Zda to bude velké rozloučení s touhle postavou, zatím netušíme. Stejně jako se mi nepovedlo z nikoho vymámit, zda je správná má hypotéza, že někde tam uvnitř už se bude ukrývat nějaké cameo s Wolverinem. Spider-Man 2 vyjde 20. října a míří už jen na konzoli PlayStation 5. V dohledné době vám přineseme ještě rozhovor s project directorkou Jeannette Lee.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru