Forspoken (Project Athia), Square Enix, Z Forspoken unikly záběry souboje s finálním bossem

Z Forspoken unikly záběry souboje s finálním bossem

Diskutující hráči ukázku velmi kritizují. Média upozorňují, že nedostala hru k recenzování

Zdroj: Square Enix
23. 1. 2023
Název: Forspoken (Project Athia) Vývojář: Vydavatel: Platformy: , Žánr: Datum vydání: 24. 1. 2023

Na konci minulého týdne jsme vás informovali o tom, že na internet unikly záběry z plné verze hry Forspoken. Psali jsme o první hodině, která by vám nepochybně neprozradila nic zásadního, chystáte-li se titul vývojářů Luminous Productions sami hrát. Video naopak mohlo posloužit jako podtržení slov autorů, kteří po vydání demoverze vysvětlovali, že plná verze je jiná, přirozeně lepší a že hráči mají počkat na konec ledna, kdy titul vychází. Jenže pouhý den před tím, než se budeme moci pustit do příběhu hlavní hrdinky Frey, potýkají se vývojáři s ještě jedním únikem, který je o poznání problematičtější, a to ze dvou důvodů. Tím prvním je fakt, že se na internet dostal záznam souboje s hlavním bossem, tím druhým pak reakce diskutujících, které jsou v drtivé většině negativní a nepříjemně odsuzující.

Video se před necelým dnem objevilo na YouTube, odkud samozřejmě velmi rychle zmizelo s poznámkou, že si obsah nárokuje společnost Square Enix. Nic překvapivého, vezmeme-li v potaz, jak ostře se (nejen) herní společnosti vymezují vůči únikům a jak efektivní mají nástroje v blokaci videí. Stále se ale bavíme o sdílení na internetu, takže nahrávka je poměrně snadno k nalezení a celých 20 minut můžete zhlédnout i vy. Přirozeně ale upozorňujeme na spoilery, vzhledem k tomu, že se podle všeho skutečně jedná o závěr hry a není příliš složité vytušit, co se asi v příběhu odehrálo. Není to však samotný konec videa nebo dopad zmíněného souboje, nýbrž jeho průběh, kvůli kterému píší hráči velmi nepříjemné komentáře a je velmi pravděpodobné, že únikem bude přinejmenším ovlivněna nálada kolem titulu, byť kritika stovek lidí na sociálních ještě nemusí jít ruku v ruce s celkovým hodnocením nebo finančním úspěchem titulu.

Detaily videa se nebudeme dále zabývat nad rámec konstatování, že Frey – jak jsme mohli slyšet v demoverzi i ukázkách přímo od vývojářů – nejde pro sprosté slovo daleko a že hra skutečně nešetří částicovými efekty. Už při hraní dema jsem si stěžoval na značnou nepřehlednost v momentě, kdy bojujete s několika protivníky najednou, využíváte naplno dostupná kouzla a ještě se potýkáte s neposednou kamerou. Tohle je očividně problém i finálního souboje, i když férově dodáváme, že k videu nepřichází žádné bližší informace například o stáří buildu, ze kterého byl záznam pořízen nebo obecně o stavu hry a aplikaci patchů. Celkový dojem se ale přibližně pětistovce diskutujícím na Redditu jednoduše nezamlouvá a vypichují celou řadu věcí, kvůli které působí Forspoken jako krok nepříliš dobrým směrem.

Kde je naše recenze?

S verdiktem nicméně nechceme a hlavně nemůžeme spěchat, bez ohledu na to, že se mají první recenze objevit už v průběhu pondělí. Vydavatel hry Square Enix totiž nebyl příliš nakloněný tomu, že by kód měla obdržet média v obvyklé šíři a i my na naší kopii stále čekáme. Nejde však jen o nářky kluků z Čečenska, ale také o kritické komentáře velkých herních magazínů, které obvykle podobné problémy neřeší. K situaci se vyjádřil například Andy Robinson, šéfredaktor magazínu Video Games Chronicle, který ve svém tweetu potvrdil, že ještě 20. ledna jeho redakce kopií Forspoken nedisponovala. Youtuber SkillUP pak doplnil, že už ví o minimálně 7 velkých webech či recenzentech, kteří rovněž Forspoken nemají a mluví o limitovaném množství, což zpravidla nebývá příliš dobrým signálem. I s přihlédnutím k žánrovému zasazení Forspoken a očekávané délce několika desítek hodin tak neočekáváme, že bychom vám byli recenzi schopní přinést v první polovině týdne.

Nahlásit chybu v článku

8

Napsat komentář

Další články
Nahoru