Youtuber Ross Scott bojuje proti „ničení her“

Youtuber Ross Scott bojuje proti „ničení her“

Nelíbí se mu, že herní společnosti vypínají servery starších titulů. Vybízí k peticím a žalobám

Zdroj: Accursed Farms
4. 4. 2024

Autor machinim, podcastů a herních videí Ross Scott – který svou tvorbu publikuje na YouTube pod přezdívkou Accursed Farms – se pouští do souboje s herními vývojáři a vydavateli. Důvodem, proč tak činí, je snaha zajistit, aby už žádné hry nikdy v budoucnu neumřely a hráči, kteří si za ně zaplatili, nepřicházeli o své peníze. V půlhodinovém videu, které zveřejnil v průběhu včerejšího dne na svém kanále, se na příkladu hry The Crew a jejího loňského znepřístupnění hráčům kvůli vypnutí serverů, snaží ilustrovat myšlenku, že podobné praktiky jsou plíživým převratem herních vývojářů a vydavatelů, jak hráčům hry ve skutečnosti vůbec neprodávat. Za problematické vidí také to, že vývojáři dopředu neuvádí, jak dlouho bude jejich hra fungovat a tvrdí, že k znepřístupňování her dochází záměrně, aby si herní společnosti mohly nechat peníze od svých zákazníků, kterým už ale nezůstane zakoupený produkt.

Scott operuje s myšlenkou, že by situace byla pochopitelná, kdyby vývojáři své hry neprodávali, ale pronajímali. Kdyby se na krabičkách s jednotlivými tituly uvádělo, jak dlouho budou fungovat, aby nedocházelo ke zmatení zákazníka, který podle Scott automaticky očekává, že přístup ke hře neztratí nikdy. „Pro vydavatele je důležité tuto informaci nezmiňovat, […] protože by to silně ovlivnilo prodeje hry,“ říká Ross Scott. Vymezuje také, že jde o problém poslední doby a že dřív nic takového nepřicházelo v úvahu, což ilustruje na příkladu, že si i dnes může zahrát hru ze 70. let. Problémem jsou ale podle jeho slov takové hry, které jsou záměrně designované, aby v budoucnu nefungovaly, tedy takové, které ke svému chodu vyžadují online funkce provozované na straně vývojáře či vydavatele. „Hry, které jsou designované tak, aby zemřely, ale vy nevíte, za jak dlouho, mnoho vydavatelů rádo umisťuje vedle těch, které budou fungovat navždy. Takže se snaží zbohatnout na zákazníkově zmatení,“ dodává Scott.

Aby se situace z pohledu Scotta někam posunula, vybízí své diváky, ale v podstatě kohokoliv, kdo na jeho výzvu narazí, aby nezůstali jen nečinně sedět. Dle jeho slov totiž v těchto chvílích vzniká skvělá příležitost, jak se pokusit ošetřit postup vývojářů – ať už jej způsobí cokoliv – právně, a to na základě zmíněného případu kolem hry The Crew. Loni v prosinci vývojáři z Ubisoftu oznámili, že k 31. březnu 2024 ukončí fungování této hry z roku 2014 tím, že přestanou udržovat servery nutné pro hraní. Scott toho chce využít nejen s odkazem na to, že si hru v průběhu let koupilo minimálně 12 milionů hráčů, čímž podle Scotta došlo k okradení opravdu velké skupiny lidí. A právě proto, že je Ubisoft francouzskou společností a Francie má velmi silnou legislativu podporující práva zákazníků. Scott věří, že by apel na tamější vládu mohl vybudit zájem a přinést řešení.

Youtuber Ross Scott bojuje proti „ničení her“

Ideální řešení?

Jedno z nejlepších řešení celé situace, jak jej předkládá Ross Scott, by mohla být záruka, že s koncem plánovaného fungování her připraví vývojáři patch, který hru zachová přístupnou. Můžeme si v tomto ohledu připomenout nedávné vyjádření vývojářů ze studia Velan, kteří uvedli, že by každý vývojář a vydavatel live service titulů měl zajistit, aby hra měla možnost běžet i na vlastních, soukromých serverech. Něco takového ale není rozhodně běžné, i když existují výjimky i z řad těch největších her, jako je například GT Sport. Závodní titul od Polyphony Digital a Sony se dočkal posledního patche, který hru zpřístupňuje offline, jde ale stále spíše o výjimku.

„Nejde o The Crew nebo Ubisoft. Celé je to o hledání slabého místa celého odvětví, aby se vlády [jednotlivých zemí] těmito praktikami zabývaly a zastavily vydavatele od ničení našich her,“ vyzývá Scott. Jak toho ale chce youtuber dosáhnout? Podle svých slov strávil stovky hodin hledáním toho nejlepšího způsobu, který nakonec našel v peticích určených vládám jednotlivých zemí po celém světě. Většina z nich má ze zákona povinnost se peticemi zabývat, dosáhnou-li určitého počtu podpisů, a právě na to Scott vsadil. Na stránkách přiléhavě pojmenovaných Stop Killing Games nabízí i v českém jazyce návod, co by měli hráči udělat, pokud situaci vidí stejně jako Scott a věří, že herní vydavatelé záměrně ukončují fungování her, aby okrádali hráče. Protože se konkrétně věnoval jen legislativě hrstce zemí, Česko spadá do sekce ostatních zemí v EU, jejichž obyvatelé toho ve věci mnoho nezmůžou. Mohou kontaktovat francouzský úřad pro ochranu spotřebitele za předpokladu, že vlastní The Crew a byl jim odepřen přístup ke hře. Dále mohou podepsat Evropskou občanskou iniciativu, která zakazuje vydavatelům videoher nechávat hry v nefunkčním stavu, tedy až ji Scott sepíše a doplní na své stránky. Anebo mohou šířit informaci na sociálních sítích. V jiných zemích lze nicméně přímo kontaktovat zástupce vlády a posunout problém do roviny nutného řešení příslušnými politiky.

Nahlásit chybu v článku

12

Napsat komentář

Další články
Nahoru