Xbox za pár dní zakáže ovladače bez certifikátu

Xbox za pár dní zakáže ovladače bez certifikátu

Neautorizovaná zařízení mají ohrožovat herní zážitek. Hráče ovšem nová politika nepotěšila

Zdroj: Microsoft
31. 10. 2023

Společnost Microsoft už nebude otevřená necertifikovaným zařízením třetích stran a v rámci své nové politiky po nich bude požadovat autorizaci. Ještě před oficiálním vyjádřením končily poslední pokusy hráčů o připojení necertifikovaných zařízení v těchto dnech chybovou hláškou a upozorněním. Podle něj nebude možné od poloviny listopadu tato zařízení používat, což v herní komunitě kolem Xboxu vyvolalo vlnu nevole.

Informace se rozšířila minulý týden, jak informoval například Windows Central. Jeden z uživatelů nahlásil, že mu připojení ovladače vyhazuje chybu 0x82d60002 a varovnou hlášku o neautorizovaném zařízení, které již brzy nebude povoleno. Zákaz používání tohoto příslušenství připadá na 12. listopadu, jak hlásalo varovné upozornění se slovy, že neautorizovaná zařízení mohou narušit herní zážitek, a proto budou zablokována. O vyskakující chybové hlášce byl ještě předtím informován například i výrobce příslušenství Brook Gaming, který se zákazníkům a hráčům omluvil za možné komplikace. Ty však pro některé teprve nastanou.

Microsoft se včera vyjádřil alespoň pro již zmíněný Windows Central i další redakce a informace o zákazu potvrdil, ovšem celkově nebyl příliš sdílný, tudíž není v tuto chvíli stále známo, jaká zařízení budou ovlivněna, respektive zakázána. Kromě ovladačů může jít například o adaptéry, jichž je koneckonců často využíváno k maskování využívání myší a klávesnic (například Cronus Zen a XIM) ve střílečkách, ale na druhou stranu se může jednat i o zařízení využívaná pro větší přístupnost. Stížnosti nicméně přicházejí především od fanoušků bojovek, kteří prosí Xbox a jeho zástupce o přehodnocení s tím, že nevyužívají zařízení k podvádění.

Microsoftu jde dle prohlášení o bezpečnost, čehož mohou dosáhnout jen s certifikovaným příslušenstvím, které vyrábějí autorizovaní výrobci a partneři podle stanovených standardů. Na seznam oficiálně podporovaných zařízení společnost odkazuje už přímo v hlášce a hráčům využívající těch neschválených je doporučuje vrátit. Něco podobného jsme viděli již u PlayStationu, který se stal v tomto ohledu téměř uzavřeným, a hráči mají jen několik dostupných alternativ k ovladači DualSense. Je ovšem možné, že bude Xbox v tomto ohledu stále přístupnější a ne všichni dosavadní výrobci budou muset skončit, pakliže zažádají o možnou autorizaci.

Je rovněž nutné doplnit, že Xbox podporuje příslušenství většiny velkých a známých značek, jako jsou Razer, Logitech, PowerA, Thrustmaster, Nacon či HyperX a z druhé strany není samozřejmě vyloučeno, že i méně známí či specifičtěji zaměření výrobci si certifikaci pro své produkty zajistí.

Nahlásit chybu v článku

5

Napsat komentář

Další články
Nahoru