Testujeme PlayStation Portal

Testujeme PlayStation Portal

Nové streamovací zařízení od Sony skvěle řeší problém, který ale spousta hráčů nepociťuje

Zdroj: Vortex
23. 1. 2024

Strávil jsem skoro dva týdny s novým zařízením PlayStation Portal. Teď konečně nadešel čas podělit se o své dojmy. Kouzelné ale na tomhle kusu hardwaru od Sony je, že vy už stejně nejspíš sami tušíte, zda by se vám mohl hodit, či nikoli. A já vás rozhodně nebudu přesvědčovat o opaku. Je totiž velkou výhodou, že Portal poměrně transparentně prezentuje, s čím přichází. Zcela jistě to není nezbytnost, kterou musí mít doma každý majitel PlayStationu 5. Své zákazníky si ale bez problému najde, jak dokládají dosavadní ohlasy i prodeje. Já vám tak mohu alespoň popsat, proč tomu tak je, a jak na tom jsem já sám.

PlayStation Portal čelil od svého představení mnoha skeptickým ohlasům. Ovšem na druhé straně se našlo i dost lidí, kteří v něm spatřovali potenciál. Ne protože by problém, který řeší, nemohli vyřešit jinak, ale protože to dělá poměrně elegantně. Portal není klasický handheld v pravém slova smyslu. Je to spíš ovladač s obrazovkou, který vám sám o sobě není k ničemu. Funguje jen v páru a absolutní symbióze s PS5. Tou vaší. Protože veškerý obsah se streamuje, ať už na stejném místě anebo klidně přes půl světa, ze zapnuté konzole do Portalu. Výkon samotného Portalu není důležitý, protože nehraje žádnou roli, nic do něj neinstalujete, nic v něm nespouštíte a kromě jednoduchého nastavení v něm běží jen obdoba aplikace Remote Play.

Portal jednoduše cílí na zákazníky, kterým nevadí utratit víc než 5 tisíc korun za specializovaný kus hardwaru, jenž může nabídnout komfortní all-in-one řešení.

Na tomto místě byste mohli správně namítnout, že PlayStation Portal vlastně nedělá nic jiného. Že si jeho obdobu a stejnou funkčnost můžete vyřešit za pomoci notebooku, tabletu nebo telefonu a připojeného ovladače. A já vám to určitě nebudu vymlouvat, protože je to z větší části pravda. Portal jednoduše cílí na zákazníky, kterým nevadí utratit víc než 5 tisíc korun za specializovaný kus hardwaru, jenž může nabídnout komfortní all-in-one řešení. Třeba pro hráče, kterým obrazovka telefonu nestačí. S využitím Portalu se to pak má podobně jako s jeho alternativami. Pokud bydlíte sami, nebo máte víc televizí, možná vás ani nenapadne, že byste se museli o obrazovku s někým dělit. Spousta hráčů včetně mě si ale vezme tímto způsobem PS5 třeba i do postele, anebo zjistili, že zatímco na hraní u televize už nemají večer energii, díky Portalu stráví se svou knihovnou o něco víc času.

Velké téma pak představuje cestování s Portalem. Nic vám nebrání vedle hraní doma hrát i na dálku. Připojíte se přes internet ke své konzoli a v principu vše funguje stejně. Nicméně jste závislí na kvalitním připojení k internetu na obou stranách. Na tom doma z konzole i tom, kde se právě nacházíte a kde je připojený Portal. Doma na jedné síti je přirozeně spojení nejstabilnější a nejrychlejší, člověk by místy skoro zapomněl, že se obraz do zařízení jen streamuje, jak je ostrý a svižný. Na dálku jsem se zkoušel připojit z různých míst přes Wi-Fi i mobilní internet. A vlastně jsem byl úspěšnější, než jsem doufal, ale samozřejmě kvalita spojení může v závislosti na podmínkách kolísat, obraz se při horším připojení fragmentuje a člověk častěji narazí i na trhání nebo zpoždění obrazu. Ty nejrychlejší tituly bych si tak stejně raději zahrál doma.

Když se ale na Portal podíváte a zamyslíte se nad tím, není těžké uvědomit si, že nejde primárně o cestovní zařízení. V balení se nenachází například žádné pouzdro, jeho proporce nepřipomínají klasický handheld a pak je tu samozřejmě otázka samotného spojení s domácí konzolí. Abyste se mohli k vaší PS5 připojit, musí být zapnutá nebo v režimu spánku. Vy sami si musíte odpovědět na otázku, zda vám nebude vadit odjet na den, víkend, týden nebo třeba měsíc do zahraničí a nevypínat konzoli úplně. Třeba i kvůli spotřebě. Anebo si pro tyto případy domluvit někoho, kdo vám doma konzoli zapne. Tenhle problém by skvěle vyřešila pro mě nepochopitelná absence streamování z cloudu, které jinak Sony také nabízí. Bylo by praktičtější, aby Portal nabízel i tuto alternativu, než aby spoléhal jen na obsah nainstalovaný přímo na vašem systému. I když existují náznaky, že se podpory cloudu nakonec dočkáme, byla podle mě chyba nenabídnout tuto možnost hned.

Bez ohledu na tuto skutečnost je možné si Portal velmi oblíbit. Je to jednoduché a intuitivní zařízení, které vás přivítá českou lokalizací a překvapivě kvalitním osmipalcovým FullHD LCD s podporou 60 Hz. První spuštění sice provází delší aktualizační proces, ale pak už následuje rychlé nastavení. I přes slušné rozměry není Portal těžký, takže na něm můžete hrát pohodlně několik hodin v kuse. Ruku v ruce s tím jde baterka. Ta vydrží při plné zátěži, to znamená s maximálním jasem a všemi funkcemi ovladače DualSense, asi 4 až 5 hodin. Když slevíte z nejvyšší úrovně, dostanete se přibližně na dvojnásobnou hodnotu. Když padla zmínka o ovladači, sluší se rovnou pokračovat konstatováním, že jde v zásadě o plnohodnotný DualSense včetně adaptivních triggerů a haptické zpětné vazby. Rozdíl je v tom, že namísto dotykové plošky máte k dispozici dotykový displej. Nerad si patlám obrazovku, takže bych možná ocenil nějakou alternativu podložky umístěnou dospod Portalu. Druhým rozdílem je velikost analogových páček. Jsou menší než na DualSensu, odpovídají velikostí těm z ovladačů Sense pro PS VR2.

Většina majitelů PlayStationu 5 Portal nepotřebuje. Ale pro ten zbytek může jít o poměrně lákavý způsob, jak ze své konzole vytěžit ještě o kousek navíc.

Jak už bylo řečeno, když vše funguje, jak má, je radost Portal používat. Musíte ale počítat s nároky na připojení, respektovat určitá omezení a smířit se s tím, že občas může mít tenhle způsob nějaké vrtochy. Čas od času třeba navázání spojení s konzolí trvá trochu déle. Není praktické hrát a stahovat jinou hru ve stejnou chvíli. Nemůžete si bohužel spustit ani multimediální aplikace a další služby nainstalované na PS5. A podobně jako v případě absence streamování z cloudu řadu hráčů zaskočila nemožnost připojit Bluetooth sluchátka. Portal spoléhá buď na klasická drátová, anebo novou technologii PlayStation Link, kterou podporují jen vybraná nová sluchátka od Sony. Přijde mi škoda, že v obou případech mohl výrobce vyjít zákazníkům víc vstříc a neudělal to.

Problém Portalu je podobný jako v případě ovladače DualSense Edge. Je to dražší zařízení, které si neklade za cíl oslovit každého, ale každý se k němu logicky chce nějak vyjádřit. Zdánlivě se tak může jevit novinka jako něco, co drtivá většina hráčů odmítá. Lépe by ovšem bylo říci, že to většina majitelů PlayStationu 5 nepotřebuje. Ale pro ten zbytek může jít o poměrně lákavý způsob, jak ze své konzole vytěžit ještě o kousek navíc, i když to něco stojí. Škoda podle mě je, že Sony nenabídla ještě o trochu víc. Že si nechala ujít šanci poslat na trh ideální streamovací zařízení, kterému by nic nescházelo a nabídlo by ještě zjevnější přidanou hodnotu než kombinace aplikace v tabletu a gamepadu. Uvidíme, zda nějaký takový upgrade jako třeba podpora cloudu přijde časem formou softwarového updatu. V zásadě tomu nic nebrání. Ale i v této podobě je Portal zařízením, které velmi dobře řeší problém, který ovšem většina hráčů nemusí pociťovat.

  • Velmi příjemný displej
  • Intuitivní nastavení
  • Jednoduché all-in-one řešení, které prostě funguje
  • Slušná výdrž na baterky
  • V podstatě plnohodnotný DualSense s menšími analogy
  • Rozumná hmotnost
  • Nepodporuje Bluetooth sluchátka, jen PlayStation Link
  • Nepodporuje streamování z cloudu
  • Občas se déle navazuje spojení s konzolí
  • Na cesty se hodí jen částečně
  • Nemůžete používat multimediální aplikace
  • Před dotyky na displej bych dal přednost touchpadu

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru