Série FIFA oficiálně končí, nahradí ji EA Sports FC

Předchozí spekulace se naplnily. Letos vyjde poslední díl, pak bude zahájena nová éra

Zdroj: Electronic Arts
10. 5. 2022

Ačkoliv se o tom mluvilo už dlouhé měsíce, i když jsme se na to vnitřně připravovali a vše se jevilo jako jediné možné logické vyústění nastalé situace, tváří v tvář oficiálnímu potvrzení to působí přinejmenším zvláštně. Jinými slovy řečeno – asi by mě nikdy nenapadlo, že budu psát o konci série FIFA. Nebojte ale, tím nekončí celá éra fotbalu od Electronic Arts, jen se dává do pohybu velké přejmenování, o kterém se mluvilo v souvislosti s neochotou vývojářů platit za licenci od Mezinárodní fotbalové asociace. Jedna z nejslavnějších a nejoblíbenějších videoherních sérií proto nezmizí ze světa, od příštího roku však ponese název EA Sports FC!

Zpráva se objevila před několika minutami na oficiálních stránkách série a vývojáři prostřednictvím ní načínají podle svých slov novou éru interaktivního fotbalu z vlastní dílny. „Příští rok se EA Sports FC stane budoucností fotbalu od EA Sports. Spolu s více než 300 licenčními partnery jsme připraveni jménem všech fotbalových fanoušků na celém světě pozvednout celý zážitek na novou úroveň,“ vzkazují vývojáři z Electronic Arts. Dodáváme, že předchozí informace insiderů – zejména pak Toma Hendersona – byly přesné i v tom, že letošní ročník ještě dorazí pod označením FIFA 23, což odpovídá i konci nároku na použití licence po letošním prosincovém mistrovství světa v Kataru, pak už ale dojde na avizované přejmenování.

„Součástí EA Sports FC bude vše, co máte na našich hrách rádi – stejný skvělý zážitek, herní módy, ligy, turnaje, kluby i jednotliví sportovci,“ snaží se vývojáři uklidnit případnou nervozitu hráčů. Dodávají, že chybět nebude ani populární mód Ultimate Team, kariéra, nebo dokonce mód Volta. „Naše jedinečné portfolio více než 19 000 hráčů, 700 týmů, 100 stadionů a 30 lig, do kterých investujeme již desítky let, bude stále k dispozici výlučně v EA Sports FC,“ vyjmenovávají pak autoři hry a připomínají i dílčí exkluzivní partnerství s Premier League, LaLigou, Bundesligou, Serií A, MLS a dalšími. Nutno ovšem přiznat, že právě v tomto ohledu se EA nedařilo v uplynulých letech držet licence kompletní a zejména na poli italské nejvyšší soutěže probíhala otevřená bitva s Konami.

Jako správní marketéři pak EA v závěru tiskové zprávy samozřejmě upozorňují, že kvalitu nebude postrádat ani letošní, poslední ročník pojmenovaný FIFA.

Vývojáři nicméně v tuto chvíli licence neřeší a snaží se hráčům vysvětlit výhody, které přejmenování série přinese. „Nová nezávislá platforma přinese nové příležitosti – inovovat, tvořit a rozvíjet se. Jde o mnohem víc než jen o změnu loga,“ říkají lidé z EA a slibují skutečné změny. I o nich se v náznacích mluvilo v minulosti a prozvukovalo, že Mezinárodní fotbalová asociace patrně chtěla omezit vějíř věcí, které by společnost Electronic Arts mohla využít, aby bylo možné dílčí části smlouvy poskytnout i jiným subjektům, samozřejmě s vidinou dalších plateb. Naproti tomu ale vývojáři série FIFA toužili po prohloubení obsahu, rozšíření turnajů, zahrnutí většího množství partnerství, která mohla stát proti zájmům Asociace a napojení i dalších prvků, jako jsou například NFT, i když poslední bod se v tuto chvíli už nejeví jako zcela žádoucí.

Jako správní marketéři pak EA v závěru tiskové zprávy samozřejmě upozorňují, že kvalitu nebude postrádat ani letošní, poslední ročník pojmenovaný FIFA. „Jsme odhodlaní zajistit, aby příští FIFA byla naší nejlepší hrou v historii – s více funkcemi, herními režimy, obsahem pro mistrovství světa, kluby, ligami, soutěžemi a hráči než jakýkoliv předchozí díl,“ říkají vývojáři a nepřímo tak potvrzují zahrnutí světového šampionátu. Právě velké fotbalové akce – Euro a mistrovství světa – byly rovněž součástí licence, jenže vzhledem k možnosti využít je pouze každé dva roky, klesala ochota EA za licenci platit. Pokud se máme bavit o částce, žádné oficiální číslo nikdy nezaznělo, rozsáhlý článek listu New York Times z října loňského roku však přinesl relevantní vhled a nastínil, že autoři série museli Mezinárodní fotbalové asociaci platit 150 milionů dolarů ročně s tím, že se platilo ve 4letých cyklech a budoucí platba na roky 2023-2026 měla být mnohem vyšší a údajně překonat miliardu dolarů.

Je nicméně pozoruhodné, jak přesné všechny odhady a spekulace byly – tedy nejen stran toho, že dojde k přejmenování, ale také v souvislosti s názvem EA Sports FC, který zazněl už před koncem loňského roku, nebo vydáním letošního dílu ještě coby FIFA 23, o čemž mluvil Tom Henderson letos v březnu. Mimochodem, renomovaný insider také lákal na mistrovství světa mužů i žen, vylepšenou technologii Hypermotion a cross-play, který se bude brzy testovat v aktuálním ročníku FIFA 22 a jde nepochybně o test pro účely zahrnutí do poslední FIFY.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru