Režisér Petr Jákl láká na dvě hry ke svému filmu Jan Žižka

V té velké jsou věci, které se do snímku nevešly a vyjde začátkem roku. Založil vlastní studio

Zdroj: koláž/Vortex
28. 6. 2022

O videohrách inspirovaných filmem Jan Žižka režiséra Petra Jákla už jsme na Vortexu psali. Nyní se o těchto projektech filmař rozpovídal v pořadu (NE)BLÁZNI. “Děláme videohru, která je specifická v tom, že pasáže, které vypráví příběh, budou z filmu. Budou jinak sestříhané z pohledu Žižky, bude to jinak nabarvené, jinak udělané. A člověk si bude moci odehrát příběh filmu s tím, že tam budou různé questy a zavedou člověka víc do historie, do dalších částí, které by se mohly odvíjet, kdyby ten film neměl dvě hodiny, ale osm,” popisuje v rozhovoru Petr Jákl.

Připomíná přitom, že hra míří na PlayStation, Xbox i PC. Dostal přitom také otázku, zda jako maximalista chce pojmout podobně velkolepě samotnou hru jako film Jan Žižka a zda by chtěl konkurovat hitu Kingdom Come: Deliverance. Na ni ale Petr Jákl odpověděl nepřímo. “Když jsme začali, myslel jsem, že to bude menší hra. A pak se najednou otevřely ty možnosti a my jsme ve finále sehnali Michaela Cainea, který bude jako 3D postava v té hře. A ostatní herci také. Takže opravdu se to nabalilo do šílené velikosti,” vysvětluje.

Michael Caine se v nějaké hře objevuje podle Jákla vůbec poprvé. O ničem takovém prý nikdy ani neuvažoval. I když to je pravda jen zčásti. Coby vypravěč se podílel na mobilní aplikaci/hře GivingTales a hlavně se objevil ve hře Batman Begins od Eurocomu a EA z roku 2005, která doprovázela stejnojmenný film. Michael Caine tu propůjčil svůj hlas a podobu postavě Alfreda stejně jako na plátně. I když technologie byla v tu dobu samozřejmě jinde, jde víceméně o podobný případ hry, která doplňovala film.

Petr Jákl se netají tím, že obsadit známé herce do hry je drahé. “Když už ten herec řekne, že jo, protože většinou, že ne. Nechtějí to,” prozradil Jákl. Tady se to ale povedlo, protože prý Michael Caine k filmu velmi přilnul, pomohl jej vytvořit a spřátelil se s Petrem Jáklem. Filmař pak doplnil, že tato velká videohra určená pro celý svět vyjde někdy začátkem příštího roku. “Kromě ní máme ještě jednu hru, která je pro mobilní telefony s rozšířenou realitou. Člověk může třeba bojovat v místnosti s rytíři. Teď ji vyvíjíme, dokončujeme ji,” uvedl Jákl s tím, že také vzniká už několik let.

Všechny tyto projekty přitom vznikají pod křídly nové společnost R. U. Robot Studios, kterou Petr Jákl založil. Výslovně přitom zmiňuje, že se jedná o filmové i herní studio. Chystá také knihu o výrobě filmu, kde budou rovněž prvky rozšířené reality, které si člověk může zobrazit s pomocí mobilu. Vyjde i přepis příběhu filmu a kromě toho chystá Jákl také velkou deskovou hru, která se vytváří také několik let.

Už dříve jsme psali, že onou velkou hrou je projekt známý jako Medieval, který míří na PC a nové konzole a vyvíjí jej slovenské studio Cypronia, dříve známé jako Cypron Studios. Na kontě má zejména slavnou strategii State of War. Hru máme sledovat z pohledu třetí osoby a má se jednat o akční adventuru, nikoli RPG. Projekt v roce 2021 obdržel dotaci ve výši 60 tisíc eur od Fondu na podporu umenia.

Druhou hrou, tedy tou mobilní, je Medieval AR od českého studia More.is.More, které stojí například za oživením plejtváka v Národním muzeu. Využívat bude rozšířenou realitu podobně jako Pokémon GO nebo The Witcher: Monster Slayer. Samozřejmě s tím rozdílem, že nepůjde ani o chytání pokémonů, ani o zabíjení příšer. Z jakéhokoli místa na světě se může stát středověk, v němž budou moci hráči okusit vlastní cestu vojevůdce a bojovat s ostatními. Další podrobnosti najdete v našem starším článku.

Film Jan Žižka má naplánovanou premiéru na 8. září.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru