Prezident FIFA: Nejlepší fotbalová hra bude ta oficiální

Prezident FIFA: Nejlepší fotbalová hra bude ta oficiální

Infantino chce soupeřit s EA Sports. Jen FIFA bude nejlepší pro všechny „kluky a holky“

Zdroj: ilustrační foto, Electronic Arts
17. 3. 2023

Pokud máte rádi fotbal a hrajete fotbalové hry, letošní rok pro vás bude hodně zajímavý. Vývojáři z Electronic Arts ukončili partnerství s Mezinárodní federací fotbalových asociací – FIFA – a od letošního roku bude dlouholetá fotbalová herní série FIFA nést název EA Sports FC. Vývojáři přitom naznačují, že změnou neprojde pouze název, ale díky uvolnění restrikcí vycházejících z předchozích smluv může dojít i na větší úpravy v samotném obsahu, což zní v prostoru většinou velmi homogenních sportovních her zajímavě. Podle prezidenta zmíněné federace Gianniho Infantina ale nemáme zapomenout na to, že FIFA bude chtít i nadále vydávat „oficiální“ fotbalovou hru, a ta prý bude vždycky nejlepší.

Informaci přinesl šéfreaktor sportovní rubriky The Times Martyn Ziegler, který byl účasten tiskové konference ke znovuzvolení Infantina prezidentem FIFA. „Infantino řekl, že uvedením vlastní fotbalové hry půjdou přímo proti EA Sports,“ zasadil Ziegler prezidentovo vyjádření do kontextu a přinesl i citaci, která vyvolala v řadách hráčů rozpačité úšklebky. „Nová FIFA – FIFA 25, 26, 27 a tak dále – bude vždycky tou nejlepší e-hrou pro všechny kluky a holky, novinky pro vás budeme mít už brzy,“ řekl Infantino. I z této věty je ale cítit jisté nepochopení toho, jaký prostor a komunitu vlastně oslovuje, což bylo patrné i v loňském roce, kdy komentoval potvrzené ukončení partnerství s Electronic Arts.

„Mohu vás ujistit, že jen skutečná a autentická hra se jménem FIFA bude pro hráče a fotbalové fanoušky tou nejlepší. Název FIFA označuje jediný globální originální titul. FIFA 23, FIFA 24, FIFA 25, FIFA 26 a tak dále – konstantou je název FIFA, který přetrvá navždy a zůstane nejlepší,“ řekl téměř před rokem Infantino. Jenže ignorace skutečnosti, že fotbal od EA je všeobecně uznáván jako ten nejpropracovanější, k čemuž se série dostala po dlouhých letech pravidelného vydávání dalších dílů, vyvolávala podobné úsměvné reakce jako aktuální tvrzení o holkách a klucích. Jistě, stále se nabízí možnost, že FIFA získá pro spolupráci Konami nebo že se zapojí Take-Two, ale v prvním případě se to i vzhledem k historii značky nezdá pravděpodobné a dosavadní náznaky ohledně fotbalových her od label 2K Sports zatím nenaznačují žádnou velkou a realistickou simulaci, která by mohla konkurovat právě fotbalu od EA.

Tím pádem se hráči a média domnívají, že Infantino mluví o nové hře od úplně jiného partnera, která ale s vysokou mírou pravděpodobnosti nebude mít ani vzdáleně tak silný zásah jako EA Sports FC a zřejmě se nestane tou nejlepší a nejrelevantnější fotbalovou hrou. Jediné, u čeho se můžeme zastavit, je začátek vyjmenovávání nových dílů série FIFA ze strany Infantina až od ročníku 25, což by znamenalo, že si značka vezme pauzu a její vývoj bude probíhat ještě celý jeden rok. To by potenciálně naznačovalo, že se na hře skutečně pracuje a projekt je myšlen ve vší vážnosti, nic jasného ale nebudeme mít do doby, než se sama FIFA rozhodne fotbalovou videohru komentovat oficiálně. Na rozuzlení téhle situace jsme ale upřímně, bez nějaké zášti či ironie, velmi zvědaví.

Nahlásit chybu v článku

5

Napsat komentář

Další články
Nahoru