FIFA bude pokračovat, naznačuje fotbalová federace

V přípravě je spoustu titulů. Jedná se už také o plnohodnotné simulaci pro rok 2024

11. 5. 2022

Ačkoliv se o přejmenování fotbalu od Electronic Arts spekulovalo dlouhé měsíce, včerejší oficiální potvrzení mohlo být pro spoustu fanoušků jako náraz do zdi. Vývojáři se nicméně snažili vysvětlit, že se ve skutečnosti nic nezmění, tedy rozhodně ne k horšímu, a že po vydání posledního dílu – FIFA 23 – bude přejmenování na EA Sports FC možné vnímat jako vstup do nové a zaručeně lepší éry. Jestli změna vývojářům skutečně pomůže, budeme moci sledovat až od roku 2023, Electronic Arts ale není jediným subjektem, kterého se celá kauza týká a své k tomu má co říct také Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA). I ta poměrně rychle zareagovala na potvrzení konce téměř 30leté spolupráce, a stejně jako EA tvrdí, že nic nekončí a her bude ve výsledku mnohem víc než dosud.

Začněme výrokem prezidenta Federace Gianniho Infantina, který se sice snažil energicky vysvětlit, že série FIFA bude pokračovat, ale možná zapůsobil až zbytečně křečovitě. „Mohu vás ujistit, že jen skutečná a autentická hra se jménem FIFA bude pro hráče a fotbalové fanoušky tou nejlepší. Název FIFA označuje jediný globální originální titul. FIFA 23, FIFA 24, FIFA 25, FIFA 26 a tak dále – konstantou je název FIFA, který přetrvá navždy a zůstane nejlepší,“ říká Infantino a mezi fanoušky virtuálního fotbalu sklízí spíše posměšky. Ačkoliv neočekáváme nic jiného, než obranu vlastní licence a superlativy, na trhu v tuto chvíli neexistuje komplexnější simulace nežli hra vycházející pod hlavičkou EA Sports, takže i kdyby si FIFA vybrala jiného partnera, bude minimálně v prvních letech nesnadné slova prezidenta naplnit.

Federace nechce skončit jen u jedné hry, která by převzala štafetu po sérii od EA. V přípravě má být mnohem více titulů, které mohou být zaměřeny na jednotlivé šampionáty, a co je hlavní – nemusí jít o simulace.

Přesto FIFA tvrdí, že už v tuto chvíli probíhají jednání s „vedoucími herními vydavateli“, mediálním společnostmi a investory, kteří by se měli podílet na plnohodnotné simulaci fotbalu pro rok 2024 a následující, což bude přinejmenším velmi zajímavé sledovat. Dohoda může být uzavřena s 2K, stejně jako s Konami nebo například autory vznikající hry UFL ze studia Strikerz, ovšem ještě zajímavější by bylo, kdyby do hry vstoupil někdo úplně jiný. FIFA to nicméně podle svých prohlášení myslí vážně a je nanejvýš pravděpodobně, že se v roce 2023 bude v tomto ohledu něco dít.

Jak už jsme ale naznačili v úvodu, Federace nechce skončit jen u jedné hry, která by převzala štafetu po sérii od EA. V přípravě má být mnohem více titulů, které mohou být zaměřeny na jednotlivé šampionáty, a co je hlavní – nemusí jít o simulace. Ve vývoji má být hned několik takových her a řada z nich má dorazit už ve třetím čtvrtletí tohoto roku. FIFA v náznacích mluví o titulech, které doprovodí mistrovství světa mužů v Kataru a mistrovství světa žen v Austrálii a na Novém Zélandě, přičemž by mohlo jít o „interaktivní zážitky“ pro fanoušky na celém světě. Co si pod tím představit? Asi nejpřesnější bude označení doprovodná hra, což může být všechno od kopání penalt na mobilu, až po management světového šampionátu z pohledu organizátorů. Žádné detaily ale v tomto ohledu FIFA nepřináší, takže nemá i díky tolika možnostem smysl příliš spekulovat.

Na každý pád má ale platit, že FIFA bude chtít uzavírat menší neexkluzivní partnerství s více stranami, aby rozšířila portfolio fotbalových her a neuzamkla se v podobném kontraktu, který uzavírala s EA. FIFA nicméně potvrzuje, že právě vývojářům z Electronic Arts skutečně nabídla jednorázové prodloužení licence pro vývoj posledního dílu hry FIFA z jejich dílny, aby bylo možné zahrnout nejen mistrovství světa v Kataru, ale právě i zmiňované mistrovství světa žen, které proběhne až v roce 2023, kdy už smlouvy neměly platit. Tolik k odpovědi na otázku, proč se vývojáři z EA chlubili tím, že do hry zahrnou i druhý šampionát, který se koná mimo licencí vymezené okno.

Tím se ale ještě na krátko vracíme k tomu, proč bude mít Federace velmi složitou cestu k tomu, aby našla náhradu za vývojáře z EA a jejich fotbal. Roky spolupráce s jednotlivými kluby a hráči totiž položily základ k velmi loajálnímu vztahu a není příliš velkým překvapením, že přední týmy otevřeně podporují EA a zapojují se do marketingové kampaně vedoucí k přejmenování. Na sociálních sítích tak vývojáře podpořila vedení Realu Madrid, PSG, Liverpool FC nebo Olympique Marseillle, stejně jako jmenovitě třeba Rio Ferdinand či vedení Copa Libertadores.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru