S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, Oficiálně: V hlavním sídle GSC v Praze působí 200 vývojářů

Oficiálně: V hlavním sídle GSC v Praze působí 200 vývojářů

Vývoj hry S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl jede naplno. Autoři popisují stěhování

Zdroj: koláž/Vortex
22. 1. 2023
Název: S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl Vývojář: Platformy: , Žánr: , Datum vydání: 5. 9. 2024

Loni v březnu jsme se na Vortexu intenzivně věnovali stěhování vývojářů ze studia GSC Game World do Česka. Část ukrajinského týmu našla minimálně dočasně nové útočiště v Praze. V té době ale zástupci týmu nebyli ještě ochotní tuto informaci potvrdit oficiálně. Na naše dotazy nereagovali a podobně na tom možná byli i jiná média snažící se zjistit detaily. Od té doby se přitom objevilo jen pár náznaků třeba Discordu, jejichž prostřednictvím vývojáři nepřímo potvrdili, že se vývoj hry S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl znovu rozeběhl právě v Praze. Teď tu konečně máme něco konkrétnějšího.

Prahu si tým vybral díky přívětivé atmosféře a místnímu hernímu průmyslu.

Pokud je mi známo, je to vůbec poprvé, kdy se někdo z GSC Game World takto obsáhle vyjádřil k celé situaci a tomu, co ke stěhování vedlo. Čerstvé informace přinesl magazín Wired (via Zing). Studio podle něj zvažovalo otevření dalších kanceláří už před ruskou invazí, ale samozřejmě k tomu nemělo dojít za takových mimořádných okolností, uvedla hlavní producentka S.T.A.L.K.E.R. 2 Maria Grigorijevič. Prahu si podle ní tým vybral díky přívětivé atmosféře a místnímu hernímu průmyslu.

Někteří zaměstnanci GSC, kteří se ještě před válkou přestěhovali do Budapešti, Česko prozkoumali jako předsunutý tým. Zajišťovali kanceláře i ubytování. To ovšem neznamená, že by dnes celé studio a jeho vývojáři pracovali v Praze. Přibližně 130 lidí mají GSC stále na Ukrajině. Někteří z nich dokonce teď brání sovu zemi. Dalších 200 zaměstnanců se přestěhovalo do Prahy, která nyní funguje jako hlavní sídlo firmy. Pro studio šlo o obrovskou výzvu.

Nové studio v Praze už od října funguje na plný výkon.

Nešlo ale jen o zaměstnance. Vedení společnosti muselo evakuovat celkem 500 lidí včetně členů rodiny a dostat všechny do bezpečí. Podle Marii Grigorijevič to byla logistická noční můra. Nikdo nemohl být připraven na stahování z válečné zóny. Nebylo k dispozici dostatek aut, místa v autobusech ani vlacích. Vybudovat zázemí v jiné zemi je přirozeně velmi náročný úkol. Ale GSC se to mělo v Česku povést. Nové studio v Praze už od října funguje na plný výkon.

Sluší se doplnit informace, které jsme se dozvěděli už dřív neoficiální cestou. Nové kanceláře našli ukrajinští autoři v Praze na Vyšehradě. Vývojáři u nás mají mít kompletní zázemí včetně mocapu. Právě původní pokročilé motion-capture studio v dřívějším sídle v Kyjevě zmiňuje i článek magazínu Wired. GSC ho museli opustit. Zda studio přesídlilo do Prahy dočasně, anebo natrvalo, ukáže až čas.

Se stěhováním pomáhali i čeští kolegové

Nemělo by zapadnout, že hledáním nového působiště asistovali také čeští vývojáři a zástupci herního byznysu. V různých fázích se v různé míře do poskytnutí kontaktů, pomoci a možnosti stěhování kanceláří postupně zapojila Asociace českých herních vývojářů, brněnský Herní Klastr nebo Jan Kavan ze studia CBE Software. Zpočátku šlo zejména o rady stran českého právního prostředí a fungování vývojářské firmy u nás.

Připomeneme také, že už dříve jsme se ze dvou různých zdrojů doslechli, že by teoreticky v budoucnu mohlo najít v Česku nové zázemí i další ukrajinské studio. Rozhodně to ale není jisté. Působí to podle našich informací spíš jako možnost, které stěhování GSC teoreticky otevřelo dveře.

Nahlásit chybu v článku

8

Napsat komentář

Další články
Nahoru